MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Gençlik, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » İkinci yarıya hazır mısınız?
İkinci yarıya hazır mısınız?

İkinci yarıyıl Pazartesi günü başlıyor. Herkesi tatlı bir telaş sardı ancak, ailelerin tatil dönüşünde dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Yanlış davranışlar çocuğun eğitim döneminin kötü geçmesine yol açabiliyor. 

 

Ahmet Şimşek Koleji İlkokul-Ortaokul Rehber Öğretmeni Habibe Acun, çocuklarını yeni döneme hazırlamak isteyen velilere önerilerde bulundu ve ailelerin sağlıklı bir dönem için, tatilin son günlerinde nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.“Velilerin de adaptasyona ihtiyacı var.”
6b309ea7-94f9-40f6-abdc-72a3dcaca3a1
Yarıyıl tatilinin ardından düzenli ve disiplinli bir hayata dönüş yapmanın zor olacağını belirten Acun, “Hepimizi yaz tatiline kadar sürecek olan uzun bir dönem bekliyor. Bu nedenle, öğrencilerimizden önce velilerimizin kendilerini yeni döneme hazırlaması gerekiyor. Çünkü öğrenciler kadar, velilerin de adaptasyona ihtiyacı var. Çocuğunuzun okul açılmadan birkaç gün önce okula gider gibi erken kalkmalarını, mutlaka ama mutlaka kahvaltı etmelerini, akşam da erken yatmalarını sağlayın. Tatilden döner dönmez ders çalışmalarını istemek, test çözmeleri için baskı yapmak son derece yanlış olur. Biz yetişkinlerin bile sorun yaşadığı tatil dönüşlerinde, çocuklar da sorun yaşayabilir. Bu gerçeği mutlaka göz önünde bulundurun. Çocuklar her ne kadar yeniden ders çalışmaya başlayacakları için huysuzlansalar da, tatil boyunca görmedikleri arkadaşlarına kavuşmak onlara heyecan verecektir. Bu bir avantajdır. Okul konusunda hevesli olmayan çocuklara da ders haricindeki avantajlar hatırlatılmalı ve duyguları olumluya çevrilmelidir.”dedi.
Bunları yapın!

– Hayat düzeninizi okullar açılmadan birkaç gün önce, okula göre düzenleyebilirsiniz. Böylece okula adaptasyon kolaylaşacaktır.
– Ailece okul alışverişine çıkabilirsiniz. Yeni kıyafetler ve kırtasiye malzemeleri çocukları heyecanlandıracaktır.
– Çocuğunuzdan okul dönemine ilişkin hedefler belirlemesini isteyebilirsiniz. Çocukların kendi koydukları hedefler için çalışmaları daha kolaydır.
– Çocukların evde çalışmaları, ev ödevlerini yapabilmeleri için uygun çalışma şartlarını oluşturmak da başarı için önemlidir. Küçük bir kitaplığının olması, çalışacağı uygun bir köşenin bulunması en azından temel şart olarak yerine getirilmelidir.
– Tatil bitiyor diye, çocukların eve kapanmalarını beklemek ve onları buna zorlamak büyük haksızlık olur. Çocukların adaptasyonunun bölünmemesi ya da azalmaması için mutlaka sosyal ortamlar sağlayın.

Galeri
📆 05 Şubat 2016 Cuma 17:05   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR