MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » İKMİB VE PAGDER K FUARI’NA MİLLİ KATILIM DÜZENLEDİ
İKMİB VE PAGDER K FUARI’NA MİLLİ KATILIM DÜZENLEDİ

Yarattığı katma değer ile kimyanın en önemli ürün gruplarından birini oluşturan plastik sektörü, alanında dünyanın en büyük fuarı olan K Fuarı’nda yerini aldı. Üretim kapasitesiyle dünyada yedinci, Avrupa’da ise ikinci sırada yer alan Türk plastik sektörü temsilcileri, K International Trade Fair Plastics Rubber’da ürünlerini sergiledi. Plastik sektörünün ihracat hedeflerini destekleyen İKMİB, 19-26 Ekim 2016 tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen fuara PAGDER işbirliğiyle milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi. Türk pavilyonunda 45 firma fuarın ziyaretçileri ile buluştu.

 

 

Türk plastik sektörü dinamik ve hızla gelişen yapısıyla dünya sıralamasındaki yerini güçlendirmeye devam ediyor. İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) sektörün ihracat performansını artırmak amacıyla dünyanın en büyük plastik fuarı olan K International Trade Fair Plastics Rubber’a milli katılım organizasyonu düzenledi. Plastik sektörünün üç yılda bir gerçekleşen bu dev buluşmasına 25 firma İKMİB-PAGDER milli katılım organizasyonuyla katılırken Gaziantep Sanayi Odası’nın UR-GE projesinde yer alan 20 firma da milli katılım organizasyonunda ürünlerini fuarın ziyaretçileri ile buluşturdu. K Fuarı’nda 86 firma da bireysel katılımla temsil edildi.

,

 

Bu yıl 20.’si düzenlenen K Fuarı’nda; plastik işleme makinaları, plastik ve plastik ürünler, teçhizat, hammadde, yardımcı malzemeler ve aletler sergilendi. Dünya plastik sektörünün en prestijli buluşması olarak kabul edilen K Fuarı’nda yerlerini alan Türk firmaları; ürünlerini ve şirketlerini tanıtma, sektördeki en son yenilikleri görme ve yeni bağlantılar kurma fırsatı yakaladı.

Plastik sektörünün kimyanın olduğu gibi Türkiye ekonomisinin de büyüme hızında önemli bir paya sahip olduğunu belirten İstanbul Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, şunları söyledi: “K Fuarı sektör firmalarımızın Türkiye ve dünyadaki rakiplerinin hangi noktada olduklarını görmeleri açısından çok iyi bir fırsat sunuyor. Özellikle bu sektörde büyümek isteyen küçük ölçekli şirketler için büyük önem taşıyor. Plastik sektörünün kimyadaki gelişimi son derece dikkat çekici ve dünyanın bu alandaki en büyük etkinliği olan K Fuarı da plastik ihracatına pozitif etki edecek önemli bir organizasyon niteliğinde. İKMİB olarak şimdiye kadar olduğu gibi plastik sektörümüzün ihracatını artırması ve 2023 hedeflerine ulaşması için yurtdışında aktif tanıtıma devam edeceğiz. Türkiye plastikte önemli bir üretim ve ihracat üssü konumunda bulunuyor. Bu gücü yurtdışı tanıtım etkinlikleri ile pekiştirmemiz, kendimizi daha iyi anlatmamız lazım. Sektörümüzden gelen talep doğrultusunda İKMİB öncülüğünde kurulan Plastik Tanıtım Grubu bu açıdan önemli bir hamle niteliğinde. Sektörel güç birliği sağlayarak yurtdışı tanıtım seferberliği başlatacağız.”

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür ise “Bu yıl 20. kez düzenlenen K Fuarı, köklü yapısıyla uluslararası alanda ticari ilişkileri ve işbirliklerini geliştirmek açısından büyük önem taşıyor. Bir yandan firmalarımızın kendilerini tanıtmasına olanak sağlarken diğer yandan iş bağlantıları ve dostluklar kurulmasına da aracılık ediyor. Dünyada hızla büyüyen Türk plastik sektörü, fuarda son teknolojik gelişmeleri de yakından izleme imkânı yakaladı” dedi.

Plastik Tanıtım Grubu ile ilgili de açıklamalar yapan PAGDER Başkanı Gür, Türk plastik sektörünün ihracat pazarlarından kaynaklı sorunlar nedeniyle yaşanan kayıpların telafisi için sektörün yol haritasına ihtiyaç duyduğunu, Plastik Tanıtım Grubu’nun bu açıdan da önem taşıdığını söyledi. Reha Gür, “Plastikte ihracat yaptığımız ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle kayıplar yaşıyoruz. Kısa vadeli çözümler ile bir yere ulaşmamız zor. Sektörü gelecekte görmek istediğimiz yeri iyi çizmemiz ve doğru hedefler koymamız gerekiyor. Plastiğin farklı ürün grupları olmasına rağmen bütüncül bir yaklaşımla yapılan tanıtım faaliyetlerinin sektöre kat kat geri döneceğine inanıyoruz. Plastik Tanıtım Grubu kurulma çalışmalarının da asıl gayesi sektörün geleceği için güç birliği yapılması ve aktif tanıtıma ağırlık vermesidir. Hemen hemen tamamı KOBİ olan bir sektörün bunu tek başına yapması mümkün değil” diye konuştu.

📆 25 Ekim 2016 Salı 12:41   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR