MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kadıköy Belediyesi’ne ceza Büyükşehir Meclisi’ne taşındı
Kadıköy Belediyesi’ne ceza Büyükşehir Meclisi’ne taşındı

Taşyapı İnşaat’ın, Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davası, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı. CHP’li Kadıköy ve İBB meclis üyeleri Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. AK Partili meclis üyeleri de, Kadıköy Belediyesi’nin itirazıyla bir üst mahkemeye taşınacak davaya müdahil olacaklarını açıkladı.
Kadıköy Belediyesi’nin, Taşyapı İnşaat tarafından Meteoroloji Müdürlüğü arsasına inşa edilen dört gökdeleni ’hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak zarara uğrattığı gerekçesiyle 101 milyon lira tazminat ödemesi yönündeki mahkeme kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi gündemine taşındı. Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li İBB Meclis üyeleri tazminat davası kararı ile ilgili soru önergesi verdi.
Kadıköy Belediyesi’nin Büyükşehir Meclis üyeleri adına konuşan Mesut Kösedağı iki gün önce Başbakanın İstanbul’da olduğunu hatırlatarak, “Başbakan İstanbul’daki imarı teslim etmeyin dedi. Biz Kadıköy Belediyesi olarak bir binaya kaçak yapı yapılmasına karşı çıktığımız için 101 milyon lira para cezasına çarptırıldık. Görevimizi yaptığımız için Kadıköy Belediyesi olarak sözde mahkum olduk. Bir üst mahkemede bunun muhakkak çözülmesini umuyoruz. Buradaki herkese de soruyoruz, kaçak yapıyı engellemek ne zamandan beri suç oluyor?” diye sordu.
Mesut Kösedağ, Namık Kemal Ceylan, Ülkü Koçar, Hüseyin Sağ, Ahmet Temurlenk, Hakkı Sağlam, Soydan Alkan, Uygur Çakmak imzalı önergede şu sorular yer alıyor:
“Kadıköy Göztepe Mahallesi Eski Meteoroloji arsası üzerinde yapılan 4 adet blok için, bölgede net parselde e=2.07 uygulaması yapılırken sadece bu parsel için ayrıcalıklı olarak verilen brüt parselden e=2.07 emsal hakkını nasıl elde ettiğinin, ilçe belediyesince incelenmesi tamamlanmadan ve 08.09.2013 yönetmenliğinin 59. maddesindeki prosedüre uyulmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan projenin ilçeye gönderilmemesi nedeniyle emsale dahil edilen alanlar anlaşılmamakla birlikte, verilen resmi ruhsattan bağımsız bölüm alanının 99 bin metrekareden 116 bin 500 metrekareye çıkarıldığı görülmektedir.
Buna göre, ilçe sınırları dahilinde neden ilk kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından böyle bir projenin onaylandığı, söz konusu projenin İmar Hükümleri doğrultusunda hazırlanıp hazırlanmadığı, projenin emsal hesaplarının hangi yönetmelik doğrultusunda incelendiği, yerindeki imalatın onaylı projeye uygun olup olmadığı konularının incelenmesi önergemizin kabul edilmesi hususunda gereği arz olunur.”
AK Partili meclis üyeleri: “Müdahil olacağız”
Oturumda söz alan AK Parti’nin İBB ve Kadıköy Belediye Meclis üyesi olan Ömer Şahan, konuya müdahil olacaklarını söyledi. Şahan, “Belediyemiz bu mahkeme kararını üst mahkemeye götürecek, biz de AK Partili meclis üyeleri olarak üst mahkemede olaya müdahil olacağız” dedi.
Oturumu yöneten İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet de “İnşallah üst mahkeme itirazlarınızı kabul eder, siz de Kadıköy Belediyesi olarak bu rakamı ödemekten kurtulursunuz” ifadelerini kullandı.

📆 16 Kasım 2016 Çarşamba 09:43   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR