MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Kadınlara 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti
Kadınlara 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti

Maltepe Belediyesi’nin, Türkiye’nin önde gelen felsefecilerinden Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi’nin adını verdiği kadın danışma merkezi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı. Törende bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi’ne açılan bu merkez için teşekkür ederek, “Umuyorum ki bu tür merkezler kadınlarımızla beraber erkekleri de eğiterek, bilinçli bir toplumun oluşmasına yol açacak” dedi.

Maltepe Belediyesi Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdürlüğü Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi Kadın Danışma Merkezi açıldı. Merkezin açılışına Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Belma Akşit ile Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, muhtarlar, kadınlar ve çok sayıda davetli katıldı.

“BU MERKEZ UMUT IŞIĞI OLACAK”

Merkezin açılış kurdelası Selvi Kılıçdaroğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından kesildi. Kılıçdaroğlu, “Kadınlarımız için açılan bu merkezleri oldukça önemsiyorum. Kadınlarımızın, sosyal hayatta, iş hayatında erkeklerle eşit ve adil bir ortamda çalışması lazım. Kadınlar gününde iyi niyet dileklerinde bulunuyoruz ama açılan bu merkezler, dileklerimizi somutlaştırıyor. Gelenek, tarih ve çeşitli nedenlerle hak ettiği değeri bulamayan kadınlarımıza umarım bu merkez bir umut ışığı olur. Kadın sorununun çözülmesinde eğitimin çekirdekten aileden başlaması ve daha çok küçükken çocuklarımıza bu bilincin aşılanması gerekiyor. Elbirliğiyle açtığımız bu merkezin başarılı olacağını umuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

DÜNYADA HER ŞEY KADININ ESERİ

Kılıçdaroğlu’nun konuşması sonrası söz alan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, şunları söyledi: “Bugün burada bir ilkin altına imza atıyoruz. Aramızda yaşayan, insan hak ve özgürlükleri konusunda çok ciddi çalışmalar yapan saygıdeğer profesörümüz Ioanna Kuçuradi’nin adını verdiğimiz kadın danışma merkezimizi açıyoruz. Biz, bu değerimizin yaşarken farkına vardık. Çok yakında Fikret Otyam Müzesi’ni de açacağız. Bu vesileyle ruhu şad olsun. Bu merkezimiz 7 gün 24 saat şiddet gören, sıkıntı yaşayan ve psikolojik destek görmek isteyen kadınlarımıza hizmet verecek. Sözlerime Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum. Atatürk diyor ki, ‘Dünyada her şey, ne tür güzellik varsa kadının eseridir.’ Ne kadar güzel bir söz. Cennetin bile ayaklarına serildiği kadınlarımıza, analarımıza sahip çıkalım.”

KUÇURADİ’NİN MESAJI OKUNDU

Geçirdiği ameliyat nedeniyle açılışa katılamayan Ioanna Kuçuradi’nin mesajını, Prof. Dr. Betül Çotuksöken okudu. Kuçuradi mesajında, kadın ya da erkek olmanın değil, insan olmanın marifet olduğunu, kadınlara tarihsel, kültürel ve geleneksel açıdan olumsuz davranıldığını, bu nedenle kadınların erkeklerle birlikte eğitilerek hak ettiği yere ulaşacağını ve bazı ülkelerde bunun başarıldığı gibi Türkiye ve Maltepe’de de bunun başarılacağına olan inancını ifade etti. Maltepe Üniversitesi’nin de her türlü desteği esirgemeyeceğini beyan ettiği merkezin açılış sonrası Selvi Kılıçdaroğlu tarafından, hizmetlerinden ve desteklerinden ötürü Prof. Dr. Betül Çotuksöken’e tabak hediye edildi. Etkinlikte Kılıçdaroğlu’na da, Bahadır Erdoğdu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından yapılan ayna hediye edildi.

HAFTANIN 7 GÜNÜ HİZMET VERECEK

Maltepe Belediyesi Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak açılan Kadın Danışma Merkezi, Maltepe Belediyesi sınırları içerisinde 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti verecek. Toplum içerisinde kadının önemi, kadının sorunlarla başa çıkabilmesi ve sorunların farkında olabilmesini sağlayacak merkezde, özellikle, taciz, tecavüz, şiddet mağduru kadınlara psikolog, sosyolog ve avukat desteği; çocuğu olan kadınlara pedagog desteği ve engelli kadınlara psikolojik danışmanlık hizmeti de sunulacak. (09.03.2016)

📆 10 Mart 2016 Perşembe 09:30   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR