MENÜ ☰
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Genel, Toplum » Kadınlık Başlı Başına Kahramanlıktır
Kadınlık Başlı Başına Kahramanlıktır
”Erkeklerin yaptığı her işi kadınların da yapabildiği bir çağda yaşıyoruz” diyen Uzm.Psikolog & Sosyolog Gani Eser, kadınlar haftasında toplumsal bir çağrı yaparak her kadının bir kahraman olduğunu vurguladı.”Güç gerektiren işleri makinelere, robotlara bıraktığımızdan üretime katkı anlamında cinsiyet farkı ortadan kalkmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak da erkeklerin üstün olduğuna dair anlayış yıkılmıştır. Yıkılmayan tek şey Einstein’ın dediği gibi ön yargılarımızdır.

 

Tabiat ana denge konusunda çok hassastır. Nüfus sayımları yapılmaya başlandığından beri ilginç bir istatistik göze çarpar; dünyada kadın erkek nüfusu –küçük farkları saymazsak- eşittir.

Ülkemizde de durum böyledir. Doğa insanı cinsiyet ayrımı yapmadan eşit kılmıştır. Genetik yapımız değişmez özellikler taşır ama toplumsal roller değişime açıktır. Vahşi hayvanları avlayıp, yabani meyveleri toplayan atalarımızın yaşadığı dönemden günümüze kadar rollerimiz sürekli değişmiş, yaşam koşullarına uygun biçimlere bürünmüştür.

Uzunca bir süre beden yapıları gereği güç gerektiren işleri erkekler yaparken, çocukların dünyaya gelmesi ve yetiştirilmesi kadının görevi olmuştur. Sanayileşmenin ardından modern çağa giren insanoğlu eski alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalır. Fabrikalarda çalışan bireylerin erkek ya da kadın; yetişkin veya çocuk olmasının üretimde bir fark yaratmaması, daha az ücret karşılığında çalışmayı kabul eden çocuk ve kadınlara yönetmiştir sömürüye odaklı sermaye sahiplerini. Feminizm akımlarının ortaya çıkmasının, çocuk hakları diye bir kavramın tartışılmasının altındaki temel neden de budur.

Erkeklerin yaptığı her işi kadınların da yapabildiği bir çağda yaşıyoruz. Güç gerektiren işleri makinelere, robotlara bıraktığımızdan üretime katkı anlamında cinsiyet farkı ortadan kalkmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak da erkeklerin üstün olduğuna dair anlayış yıkılmıştır. Yıkılmayan tek şey Einstein’ın dediği gibi ön yargılarımızdır. Binlerce yıl kadından üstün olduklarına dair bir inanışla yetişen erkekler tahtlarını kaybetme korkusuyla şiddete, tahakküme, yasal zorbalığa başvurmuştur.

Gelişmiş ülkelerle gelişmemiş olanların temel farkı da; kadınlarla erkeklerin toplumsal rollerine dair yasal düzenlemelerdir. Gelişmiş ülkelerde birey vardır; diğerlerinde cinsiyetler ve ayrımlar. Günümüzde birçok ülke, kent ve global şirket kadın liderler tarafından yönetiliyor, meslek odalarının başı kadınlar oluyor artık. Kendilerine feminist diyen binlerce isimsiz kahramanın yüzyıllar boyunca süren çabalarının sonucu elde edildi bu haklar. Kolay olmadı yani doğanın “siz eşitsiniz,” dediğini erkeğe kabul ettirmek.

Kadınla erkeğin aynı olduğunu, birinin diğerinden üstün olmadığını anlatmalıyız artık çocuklarımıza. Yaşam yolculuğunda birimizin diğerinin ardında değil; ikimizin yan yana olduğunu, toplumsal gelişmenin cinsiyet ayrımını kabul etmediğini, başta anne olan kadınlarımızın yeni kuşağa aktarmasının en önemli toplumsal sorumlulukları olduğuna inanıyorum.

📆 09 Mart 2016 Çarşamba 10:40   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR