MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Gençlik, Manşet, Toplum » Kalitesiz kırtasiye ürünleri bağımlılık yapabilir
Kalitesiz kırtasiye ürünleri bağımlılık yapabilir

Kırtasiye ürünleri ile ilgili denetimler yoğun olarak sürmesine rağmen, solvent gibi kimyasal kullanımı yasal sınırlarda da olsa bazı kırtasiye ürünleri bağımlılık yapabiliyor

 Okulların açılmasıyla birlikte güvenilir olmayan yerlerde satılan kalitesiz kırtasiye ürünleri, öğrencileri tehdit ediyor. Kalitesiz kırtasiye ürünlerinin kullanımı, özellikle çocuklarda bağımlılıktan ölüme kadar çok ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Türkiye’nin tek kitap, kırtasiye ve teknoloji zinciri NT Mağazaları uzmanları, kalitesiz ya da denetimden kaçmış ithal kırtasiye ürünlerinin çocukların sağlığını tehdit ettiği konusunda velileri ve öğrencileri uyararak, güvendikleri yerleri tercih etmelerini öneriyor.

Kırtasiye ürünlerinde nelere dikkat edilmeli?

 Kalitesiz pastel boya, suluboya, oyun hamuru, silgi gibi ürünlerde kansorejen olduğu için yasaklanan azo boyarmaddeler kullanılabiliyor.

Silgiler: Çocuklar mutlaka kokusuz silgi kullanmalı. Kokulu silgiler bağımlılık oluşturabiliyor.

 Oyun Hamurları: Oyun hamurlarında gıda firması güvencesi aranmalı. Küçük yaştaki çocuklar ellerini ağızlarına sıklıkla aldığı için ölümle sonuçlanabilecek ciddi sorunları önlemek için gıda güvencesi olan oyun hamurları tercih edilmeli. Fitalat ve azo boyarmadde kullanılan kalitesiz oyun hamurları alınmamalı.

Suluklar: Termos özelliği olan ve içleri paslanmayan ürünler tercih edilmeli. İçleri paslanan suluklar çocukların sağlığını tehdit ediyor. Sulukları almadan mutlaka içleri kontrol edilmelidir.

 Çantalar: Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyor. Çanta ağırlığı, çocuğun vücut ağırlığının yüzde 12’ini geçmemeli. Ergonomik çantalar olmalı.

 Kalitesiz çanta, beslenme çantası, kalem kutusu, matara, kaplık gibi ürünlerde fitalat, azo boyar maddeler, alerjen boyarmaddeler ve kanserojen boyarmaddeler bulunabiliyor. Fitalat maddesi, insanların bağışıklık ve sinir sistemini tahrip edebiliyor. Kansorejen boyarmaddeler ise deri ile temas ettiğinde deri tarafından emildiği için alerji, tahriş, egzama, akciğer ve cilt kanserine kadar ağır hastalıklara sebebiyet verebiliyor.

 Makaslar: Ucu küt olmalı. Plastik kaplama ile zarar vermesi önlenmeli Çocuklar şakalaşırken birbirlerine ve çevrelerine zarar vermemesi için bu gerekli.

 Kalitesiz makas, kalemtıraş, zımba gibi ürünlerde ise nikel gibi ağır maddeler ve fitalat kullanılabilir. Bu da, ciltte tahriş ve alerjiye sebep olabiliyor.

 Yapıştırıcılar: Kalitesiz yapıştırıcılar çocuklarda bağımlılığa sebep olabiliyor. Bilinen markalı ürünler tercih edilmeli. 15 yaş altı gruplarda solvent katkı maddesi olmamalı. Kutuların yüzeyinde ‘Solvent İçermez’ uyarısına dikkat edilmeli.

 

NT, kontrollü tedarik sistemiyle güven veriyor

Tedarik edilmeden önce tüm ürünlerin sağlıklı olduklarına dair sağlık raporları ve incelemenin ardından karar verildiğini söyleyen NT Genel Müdürü Murat Kara konuyla ilgili şöyle konuştu:

Çocukların sağlığını tehlikeye atacak en küçük bir ürünün okul çantasına, eve, okula girmesini engellemek için mağazalarımızda ülkemizin bilinen, güvenilir markaları ile dünyaca ünlü markalara yer veriyoruz. Mağazalarımızda merdiven altı diye ifade edebileceğimiz sağlık açısından tehdit saçan aynı zamanda kalitesiz ürünlere kesinlikle yer vermiyoruz. Yasal olmasına rağmen, solvent içeren yapıştırıcıları satmıyoruz. Raflarımızda yer bulup müşterilerimizle buluşan ürünlerde ise tedarikçilerimizden ürünlerinin sağlık ve denetim raporlarını istiyoruz. Gerekli test raporlarını inceledikten sonra müşterilerimizin ihtiyacı olan ürünleri titizlikle seçerek onlarla buluşturuyoruz. Kırtasiyede, imalatta kullanılan malzeme kadar, ürünlerin çocukların kullanımına uygun olup olmadığı da önemlidir. NT Mağazaları olarak ürün seçiminde güvenilirlik, kalite, sağlık ve bol çeşit kriterlerine göre çalışırken tüm bu özellikleri müşterilerimizin en hesaplı şekilde temin edebilecekleri bir adres olma özelliği taşıyoruz.

Etiketler:
📆 27 Eylül 2013 Cuma 10:58   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR