MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Büyükşehir, Manşet, Toplum » Kanal İstanbul’a rakip, Kanal Samsun
Kanal İstanbul’a rakip, Kanal Samsun

Canik Beledıye Başkanı Osman Genç, ‘İstanbul’un Kanal İstanbul’u varsa bizim de Kanal Samsun’umuz var’ dedi.
Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Kanal İstanbul olur da Kanal Samsun olmaz mı. Bizim de Kanal Samsunumuz var” dedi.Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ‘Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik (Samsun)’ kitabıyla Samsun’un gizli tarihini ortaya çıkarttıklarını ve Samsun’un geleceğinin geçmişinde gizli olduğunu söyledi.“Samsun Kültür ve Tarih Buluşmaları” adı altında “Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik (Samsun)” adlı kitabının galasını düzenlendi.Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen galaya AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, AK Parti İl Başkan Vekili Orhan Tozlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, Baro Başkanı Necat Anıl, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta, AK Partili meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.,Gala gecesi ilk olarak Canik Belediyesi’ne ait Halk Oyunlarının gösterisi ile başladı. Daha sonra Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in yaptığı hizmetler ve Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik (Samsun) adlı kitabın tanıtım filmi izletildi.
SAMSUN’UN GELECEĞİ GEÇMİŞİNDE GİZLİDİR
Tanıtım filminin artından kürsüye çıkan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, kitabın tanıtımını yaptı. Daha önce Samsun’un, tarihin başlangıcından bugüne kadar ki dönemini anlatan ‘İlkçağdan Cumhuriyete Canik’ kitabını çıkarttıklarını belirten Başkan Genç, “Şimdi ise bu eserimizle Samsun’un geleceğine yön verecek olan ticari ve ekonomik hayatının şifrelerini ortaya koyuyoruz. Dünü bilmezsek, yarına şekil vermemiz mümkün değildir. Çünkü biz Samsun’un geleceğinin geçmişinde gizli olduğuna inanıyoruz. Eğer Sauomsun’u geleceğe taşıyacaksak, bu kitabımız bize bunun şifrelerini veriyor. Bu şehri yönetecek olan, bu şehre yatırım yapmak isteyen herkes Samsun’u geçmişini bilmesi gerekiyor. Şehirler tıpkı insanlar gibidir. Şehirlerin de insanlar gibi genleri vardır. Eğer şehirlerin genleriyle oynarsak o şehri yok ederiz. Dünyada bazı şehirler vardır, tıpkı dünyanın imrendiği Dubai gibi. Ancak tarihi bir geçmişi yoktur. Dubai’nin bütün zenginliklerini verseniz, Samsun’un bin yıllık tarihini satın alamazsınız. Bu şehirler fişe takılı elektronik eşya gibidir. Fişini çektiğinizde durur” dedi.
İnsanları soyutlayan değil, insanları yücelten bir şehir hedeflediklerini ifade eden Başkan Genç, “Biz insanın şehirleştirildiği bir medeniyetten değil, insanın şehri insanlaştırdığı bir medeniyetten geliyoruz. İnsanı soyutlayan değil, insanı yücelten bir şehir hedefliyoruz. Samsun tarihte bir ticaret, kültür – sanat ve siyaset merkezi özelliğine sahip bir şehirdi. Samsun, tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan önemli bir ticaret yoluydu. Geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan bu topraklarda Hititler, Frigler, Persler, Romalılar gibi birçok medeniyet yaşamış. Karadeniz’de Selçukluların kurduğu tek şehir Samsun’dur. 14. yüzyılda Canik Beylerinin yönettiği Samsun ve dolayları, 1413’de Osmanlı yönetimine katılmış, 1427 yılında da Canik adıyla ilk kez haritaya geçmiştir. Samsun 1910’lu, 1920’li yıllara kadar Diyarbakır’dan, Konya’dan, Eskişehir’den, Malatya’dan, Anadolu’dan malların develerle geldiği ve dışarıya satıldığı bir merkezdir. Yani Samsun Anadolu’nun dışa açılan kapısıdır. İşte bu sebeple Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkmıştır. 1919 yılında Samsun’da 17 tane konsolosluk bulunuyordu. 1910 yılında Samsun limanının olduğu yerde bulunan iskeleden 7 bin 364 gemi Avrupa ve Rusya’ya mal götürmüş. Yeni Osmanlı zamanında bulunan 3 darphaneden biri Samsun’daydı. Samsun aynı zamanda İstanbul’dan sonra moda merkezi olan tek yerdi. Çünkü burası uluslararası bir şehirdi, ikinci İstanbul’du. Osmanlı zamanında dünyadaki 76 Mevlevihane’den biri de Samsun’daydı. Yakın tarihe kadar Samsun uluslararası özelliğini korumuştur. Osmanlı’da ilk ikide bulunan Samsun, yakın zamana kadar Türkiye’nin de ilk 5 – 6 ili arasındaydı” diye konuştu.
ŞEHR – İ SAMSUN
Samsun’daki yeni projeleri hakkında da bilgiler veren Başkan Genç, “Vizyoner projelerimizden birisi de Şehr-i Samsun. Yani Samsun’un yeni merkezi kurmak zorundayız. Konsoloslukların olduğu, Anadolu’nun hemen hemen bütün illerinden ticaret ofislerinin bulunduğu bir Samsun’u bugün yeniden oluşturmak istiyoruz. Bizim Eski Sanayi – Gülsan Sanayi, Stadyum ve Doğu Park alanımız var. Toplam bin 150 dönüm, yani 1 milyon 150 bin metrekarelik bir alan. Bu alan Samsun’u kurtaracak alandır. Bunu doğru planlamazsak önümüzdeki 100 yılı kaybettik demektir. Çünkü böyle yeni bir kent merkezi yapacak bir alanımız yok. Gelecekteki Samsun için en uygun yer burası. Bu projede oradaki insanların daha çok para kazanmasını sağlayacak. Şehrin en az 30 yıllık işsizliğini çözecek, yeniden arkada yeni bir şehir olmasına sebep olacak. Burada 3,5 milyar dolarlık bir yatırım olacak. Bu şehrin insanı bu yatırımı yapacak ve bu şehri çekim merkezi haline getirecek. Hedefimizdeki bu şehrin ortak hayali eğer tekrar tarihte olduğu gibi Anadolu’nun başkentliğini yapacak ise bu merkezi yapmak zorundayız. Burada 100 dönümlük meydan var. 2,5 milyon insanın yaşayabilecek bir meydanı var. Meydan da 10 bin kişilik cami var. Finans merkezleri var. Burada kültür merkezi var. Bilim kütüphanesi ve etrafında ise rezidanslar bulunacak. Anadolu’nun bütün illerinin ticaret ofisleri burada olacak. Yani burada aklınıza gelebilecek her şey olacak. Burada Mert Irmağı’ndan ayıracağımız ve denizi şehrin içerisinde hissettirecek bir kanal ile sadece 5 adet bina olacak. Kanal İstanbul olur da Kanal Samsun olmaz mı? Burada da Kanal Samsun var. Çünkü burası deniz seviyesindeki bir alan” şeklinde konuştu.
Başkan Genç, Kanal Samsun projesinin görselini sunumuna yansıtarak anlattı.
Başkan Genç’in konuşmasından sonra sahneye çıkan kitabın editörü Doç.Dr. Osman Köse kitap hakkında bilgiler verdi.
Daha sonra teşekkür konuşması yapan AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, “Belediyeler artık eskinin park, bahçe ve dinlenme alanları gibi işleri aşmış, cilt cilt Samsun tarihini gözler önüne seren, bizlere tanıtan kitap serilerini, uluslar, uluslararası sempozyumlar yapacak duruma gelmişler. Bu kitaplar başka kitapların yazılmasını da tetikleyecektir. Eğer bu şehrin ilerlemesini istiyorsak, her konuya Samsunlu ve Canikli olarak sahip çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Başkan Genç, kitabı hazırlayan Editör Doç.Dr. Osman Köse’ye plaket verdi.

📆 05 Ekim 2013 Cumartesi 12:19   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR