MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » KARTAL BELEDİYESİ 5. GELENEKSEL LALE FESTİVALİ SOĞANLIK’TA DÜZENLENDİ
KARTAL BELEDİYESİ 5. GELENEKSEL LALE FESTİVALİ SOĞANLIK’TA DÜZENLENDİ

Kartal Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen ‘Geleneksel Lale Festivali’nde yine binlerce lale soğanı halka dağıtıldı. 20 binden fazla lale soğanının dağıtıldığı etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Altınok Öz, Kartal’ın Soğanlık semtinin adının lale soğanından geldiğini belirterek lalenin yayılmasında önemli bir yere sahip olan Soğanlık’ta düzenledikleri festival ile laleyi yeniden Soğanlık ile buluşturduklarını söyledi.

 

Vatandaşların lale soğanlarından almak için kuyruğa girdiği etkinliğe Kartal Belediye Başkanı Op. Altınok Öz’ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, Kartal Belediyesi personeli ve Kartal halkı katıldı.

 

20 bin lale, 3 bin nergis soğanından oluşan 23 bin çiçek halka dağıtıldı

 

Osmanlı döneminde bir devre adını veren lalenin yetiştirildiği en önemli merkezlerden biri olan ve adını lale soğanı yetiştiriciliğinden alan Kartal’ın Soğanlık semti yine renkli görüntülere sahne oldu. Kartal Belediyesi tarafından Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 5’inci Geleneksel Lale Festivali’nde

halka 20 bin lale, 3 bin nergis soğanından oluşan 23 bin çiçek ücretsiz dağıtıldı.
9a5ed17a-ef3c-40f2-9bb9-aae0f829e728 0dc5ea6d-7197-40c6-af2f-b164b73fb98a 85b17434-39ed-48de-8cf7-3a14af522e2e

Soğanlık Kültür Merkezi’nde toplanan kalabalık topluluğa önce Kartal Belediyesi Halk Oyunları ekibi kısa bir gösteri yaptı. Gösterinin ardından kürsüye çıkarak Geleneksel Lale Festivali ve Soğanlık Meydan projesi ile ilgili açıklamalar yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz: “Çalık Ahmet Paşa’yı,  Haseki Sultan’ı, geçmişimizi, ecdadımızı rahmetle andık ve dedik ki -madem lalenin yeri burası, o zaman bir de ‘Lale Meydanı’ yapalım- ama meydan yapmak için bir alan lazım. Şöyle düşündük; Kartal Belediyesi’ne ait sağlık ocağını boşalttık ve bu kültür merkezinin içine aldık. Boşalan sağlık ocağını tadilattan geçirdikten sonra karakol haline getirdik ve karakolu oraya taşıdık. Karakolun boşalttığı alana camiyi yapalım, önünde bir boşluk olsun. Camiyi yapana kadar da insanların ibadet edebilmesi için aslında park, yani Lale Meydanı yapacağımız yere de şimdilik prefabrik cami yapalım, halkımız da ibadetini orda yapsın dedik. Bundan sonra aklı evveller çıktılar, Lale Meydanı yapacağımız yere cami yapmaya kalktılar.  Cami yapılacak yeri de park yaptılar. Siyaset uğruna Soğanlık Meydanı’ndan olacak mı? İzin vermeyeceğim. Bakın burada hepinizin içinde söylüyorum. Şu güzel dinimizin üzerinden şu elinizi bir çekin. Kartal Belediyesi Soğanlık’a 880 kişilik prefabrik camiyi yaptı ki önce merkez camimizi yapalım, altında otopark da olsun. Ondan sonra o cami yapıldıktan sonra da o camiyi sökelim onun yerine de meydanı yapalım. Proje bu. Niye bunu değiştiriyorsun? Bu memlekette sadece siz mi Müslümansınız? Kartal’da din üzerinden siyaset yapmayın. Kartal’ın geleceği ile oynamayın. Oynattırmayacağız ve istediğimizi bu halkın gücüyle yapacağız bunu bilin. Memnuniyetle görüyorum ki, Soğanlık halkı geçmişine sahip çıktı. Lalesine sahip çıktı. Soğanına sahip çıktı. Sizlerle gurur duyuyorum. Her sene sizlerle olmaya devam edeceğim.” dedi.

 

“Lalenin anavatanı Soğanlık’tır”

 

Soğanlık semtinin adının nereden geldiğiyle alakalı bilgi vererek konuşmasını sürdüren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz: “Soğanlık’ın adı soğan sarımsaktan gelmiyor. Lale soğanından geliyor. Bu mıntıka 1676 yılında Çalık Ahmet Paşa’nın kurduğu bir mıntıka ve yerleşim yeridir. Daha sonra Haseki Sultan rahatsızlanınca havası, suyu çok iyi olan Soğanlık’a tedavi olmak için geliyor ve yerleşiyor. İşte Gümüşpınar’daki cami, çeşme ve hamam o nedenle kuruluyor. Soğanlığın lale soğanı saraya gidiyor ve 1702 yılından 1720 yılına kadar bir devre ismini veriyor: Lale Devri. İşte o saraydaki lale Hollanda’lı biri tarafından Hollanda’ya götürülüyor ve dünya laleyi Hollanda lalesi olarak tanıyor. Hâlbuki lalenin çıkış yeri anavatanı burasıdır, Soğanlık’tır. Biz bunu öne çıkarmak istedik, elektrik direklerine lale figürlerini koyduk. Lalenin İstanbul’a, saraya; saraydan Hollanda’ya buradan gittiğini anlatalım istedik.” dedi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, konuşmasının ardından vatandaşlara lale soğanı dağıttı.

 

Galeri
📆 23 Mart 2016 Çarşamba 11:28   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR