MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet » Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü İle Röportaj!
Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü İle Röportaj!

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü İle Yeni Eğitim Öğretim yılını, Öğretmen atamalarını hem de Okullar Hayat Bulsun Projesi hakkında  konuştuk.

 

 

4+4 eğitim sistemine uyum sağlanılabildi mi?

İki yıl önce çıkan yeni yasa ile birlikte (4+4+4) bakanlığımız yeni bir yapılanma sürecine girdi. Bu süreçte Türkiye genelinde İstanbul’umuz önde gidenlerden, daha özelde kartal ilçemizde iki yıllık dönüşüm sürecinde Sn. Kaymakamımız Nuh Hamurcu’nun da desteğiyle tam uyum sağlandı.

 

 

Şu anda ilkokul ortaokul olarak ayrışmayan okulumuz yok. Dolayısıyla fiziksel yapı olarak 4+4+4’e uyum sağlanmıştır diyebiliriz. Fakat 4+4+4’ten yeterli verimi alabilmek için Kartalda birkaç okulumuz da olan ikili öğretimi de en kısa süre de yapmayı planladığımız yeni okul binalarımızla bitirmeyi hedefliyoruz.

 

 

Kartal yeni Eğitim Öğretim Yılına hazır mı?

Dönüşüm İşleminin tam olarak yapılması nedeniyle normal ortaokullarımız Eylül itibariyle Eğitim Öğretime hazır, özellikle bütün okullarımızda derslerin branş öğretmenleri tarafından veriliyor olması okul binalarımızın hemen hemen hepsinin ya güçlendirme yada yeniden yapılmış olması eğitime hazır olmayı kolaylaştırıyor.

 

 

Ayrıca eğitim sezonunda eğitim bölgesi koordinasyon toplantılarının yapılmasıyla ufak tefek aksaklıklar gideriliyor.Ancak imam hatip ortaokulları açısından halkımızın teveccühüne yeterli cevap veremiyoruz. Bu yıl için kısmi çözüm ürettik. Bazı okullarımızın kullanılmayan dersliklerini İmam hatip ortaokullarına tahsis edeceğiz.

 

 

Önümüzdeki yıllarda yatırım programına alınan yeni okullarımızı da yaptığımızda eğitim öğretimde tekli, 30 kişilik öğrenci ortalamasına sahip sınıflar yapma hedefimize ulaşacağız inşallah.

 

İlçede öğretmen sayısı yeterli mi? Eksik Öğretmen olan okullar var mı?

Geçtiğimiz yıl itibariyle Kartal’da yaklaşık 4000 öğretmen çalıştırdık,85.000 öğrencisi olan ilçemizde öğretmen başına yaklaşık 21 öğrenci düşmektedir.

 

Buda öğretmen başına hedeflediğimiz öğrenci sayısıdır. Bu manada öğretmen sayımız yeterlidir.

Bu sene öğretmen atamaları olacak mı? En çok hangi branşta öğretmene ihtiyaç var?

Milli eğitim bakanlığımız her yıl Ağustos ayında kılavuzunu yayınlayarak öğretmen ataması yapıyor. Bu yılda yaklaşık40.000 öğretmen ataması yapılacak ve Eylül ayı itibariyle yeni öğretmenlerimiz görevlerinin başında olacaklar.

 

Spesifik olacak birkaç branşta (Din Kültürü, İngilizce, Türkçe )az da olsa eksik öğretmenimiz vardır.

 

 

Kartal’da yeni okullar yapılacak mı?

Kartal’ı ana olarak Hürriyet –Yakacık – Uğur mumcu, Çavuşoğlu- Topselv i- Karlıktepe – Esentepe- Cevizli ve Soğanlık bölgeleri diye 4 kısımda düşünüyoruz. Dolayısıyla Okul Planlarımızı bu kısımlar üzerine inşa ettik.

 

Önümüzdeki yıl için hedeflerimiz:

Hürriyet-Yakacık-Uğur mumcu bölgesi için: 4 adet,Çavuşoğlu – Topselvi bölgesi için: 2 adet Karlıktepe – Esentepe – Cevizli bölgesi için: 4 Adet , Soğanlık için, 3 adet olmak üzere 13 adet okul binası planladık.

 

Bunları en kısa sürede yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu arada Kartal Belediyesine okul inşaatlarımızın ruhsat işlerinde yardımcı olması talebimizi iletiyorum.Ayrıca ilçemizin tüm siyesilerinden eğitimin fiziksel kapasitesinin arttırılması çalışmalarımızda azami destek bekliyorum.

 

Okullar Hayat Bulsun Projesi kapsamında ne tür çalışmalar yapılıyor?

Ben Bakanlığımızın bu projesini çok önemsiyorum. Çünkü eğitim sadece okul çağıyla sınırlı bir süreç değildir. Dolayısıyla Bakanlığımız hayat boyu süren eğitimin önemine binaen bu projeyi sürdürüyor.

 

 

Özellikle bu yıl ilk defa Müftülüğümüz ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak yaz Kuran Kursları açtık. Okullarımızı yaz Kuran kursları için kullanıma sunduk. Kuran eğitiminin teorik kısmının daha sağlıklı bir eğitim ortamında yapılmasına olanak sağlamış olduk.

 

Bunun dışında eğitim sezonunda Halk Eğitim Merkezimiz aracılığıyla çeşitli kurslar (Sanatsal, Sportif çalışmalar vb.)düzenliyoruz. Hemen hemen her bölgemizde her yaşta insanımızın katıldığı kurslarımız her yıl artarak devam edecektir.

 

 

Önümüzdeki yıl eğitim ile ilgili nasıl bir çalışma yapacaksınız?

Önümüzdeki yıl hem eğitim-öğretim hem de sosyal-kültürel faaliyetlerle ilgili çalışmalarımız olacak.

 

Eğitim-öğretim de özellikle ortaokullarda TEOK sınav değerlendirmelerini okul bazında yapıp Eylül Ekim aylarından itibaren okulun sadece eksik alanıyla ilgili ders takviyelerini Halk Eğitim desteğiyle yapacağız. Sosyal-kültürel faaliyetlerle ilgili yıllık bir plan hazırlayıp uygulamaya koyacağız.

 

Sayın Müdürümüze bizi kırmayıp Röportaj yapmayı kabul ettikleri için teşekkür ediyoruz…

 

HABER: BUKET YILDIRIM

 

📆 04 Ağustos 2014 Pazartesi 15:55   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR