MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kartal, Manşet, Toplum » Kartal’da Çevre Bilinci Yükseliyor
Kartal’da Çevre Bilinci Yükseliyor

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Yakacık’ta bulunan Dervişoğlu Sitesi’nde çevre konulu bilgilendirme çalışması yaptı.

Çevreye önem veren Kartal Belediyesi, Kartallıları çevre konusunda bilinçlendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Yakacık Yeni Mahalle’de bulunan Dervişoğlu Sitesi’nde çevre konulu bilgilendirme toplantısı yaptı.

Kartal Belediyesi’nin Atık Yağ Kampanyası Büyük İlgi Gördü”

Çevre Müdürü Dr. Dilek Mete, yaptığı bilgilendirmede, Kartal Belediyesi’nin çevreye verdiği öneme ve projelerine değinerek şöyle konuştu: “Çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla bitkisel atık yağ bilgilendirme ve eğitim çalışmaları, özellikle okullarda büyük ilgiyle karşılandı. Bitkisel atık yağların kontrollü olarak toplanması ve geri kazanımı ile ekonomiye katkı sağlanıyor. 5 litre bitkisel atık yağ biriktirenlere 1 litre ay çiçek yağı hediye ediyoruz. Okullarda atık yağ toplama kampanyasında ise 250 lt yağ toplayan okullara bisiklet hediye kampanyasını başlattık. Halen bu kampanyalarımız devam ediyor.”   

“Kırmızı Solucanlar Ekonomiye Katkı Sağlıyor”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde Fen Bilimleri Okulları işbirliğiyle Solucan Gübresi Üretim projesini başlattıklarını hatırlatan Mete, “Anavatanı Avusturya olan bu solucanlar, bugün evlerde ve pazarlarda atılan sebze ve meyve kabuklarını yiyerek gübre üretiyor. ‘Kırmızı California Solucanı’ adlı bu tür, günde 1 gram gübre üretiyor. Bu solucanlar evlerimizde de beslenebilir. Evlerimizde saksılara koyduğunuz takdirde sebze veya meyve atıklarını yiyerek gübre üretiyorlar. Böylece ekonomiye katkı sağlamış oluyoruz” dedi.

E-Atıklar Kaynağından Toplanıyor”

Kartal Belediyesi olarak yapılan çalışmalar kapsamında elektronik atıkların da toplandığını sözlerine ekleyen Mete, “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında elektrikli ve elektronik atıkları da kaynağından alıyoruz. Vatandaşlar, ellerinde bulunan ömrünü tamamlamış, kullanılmayacak halde olan elektrikli ve elektronik atıkların cinsi ve miktarını, Alo Çevre Hattı’nı (0216 586 87 87) arayarak bildirebilirler. Yerel yönetim olarak çevreci politikalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 “Atık Piller Çevreye ve İnsanlara Zarar Veriyor”

Atık pillerin çevreye zarar verip toprağın yapısını bozduğuna dikkat çeken Mete, “Kartal Belediyesi olarak okullar, kamu kurum ve kuruluşlardan atık pilleri topluyoruz. Atık pilleri çöpe atmamalıyız. Çünkü atık pillerin içerisindeki kimyasal maddeler, çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak kirlilik yaratıyor. Hem bu nedenle hem de atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için atık pilleri, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirerek süpermarketlerde, okullarda, muhtarlıklarda, belediyelerin belirlediği toplama merkezlerine vermeliyiz” diye konuştu.

“Cam Atıkları Toplayacağız”

Atık camların toplanması için de projeler üretildiğinin altını çizen Mete, “Kartal Belediyesi atık camları da toplamaya başlayacak. Camların sağlıklı toplanması için sitelere ve uygun görülen mahallelere toplama konteynırları konulacak” diye konuştu.

 

📆 22 Ekim 2013 Salı 09:35   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR