MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » KARTAL’DA DÖNÜŞÜM HIZLA DEVAM EDİYOR
KARTAL’DA DÖNÜŞÜM HIZLA DEVAM EDİYOR

“Halk ile beraber çalışıp dönüşümü gerçekleştiriyoruz”

 

“Dönüşümde Kartal Modeli” ile halkın aşina olduğu kentsel dönüşüm olgusuna farklı bir bakış getiren Kartal Belediyesi, Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öngörüleriyle Türkiye’de dönüşüm konusundaki “ilk”leri gerçekleştirmeye devam ediyor. “Deprem ve Yerinde Dönüşüm” çalışmaları kapsamında Kartal Esentepe Mahallesi’nde bulunan Akel Sitesi’nin yıkımı görkemli bir törenle gerçekleştirildi.  4 Ada/7 Parsel üzerinde 24 blok ve 301 bağımsız bölümden oluşan Akel Sitesi’nin yıkımı ile Kartal’daki en büyük sitelerden bir tanesi, dönüşmek için ilk adımı atmış oldu.

 

Akel Sitesi’nin yıkım töreninde konuşan Başkan Altınok Öz, “Halk ile beraber çalışıp halkla birlikte dönüşüyoruz. Türkiye’de deprem dönüşümü, kentsel dönüşümü ve yerinde dönüşümü en iyi yapan belediye Kartal Belediyesidir. En iyi uygulayan müdürlük de Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’dür.” dedi.

 

Türkiye’de Kartal Belediyesi tarafından hayata geçirilerek en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden olan “Deprem ve Yerinde Dönüşüm Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen yıkım törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, DKY Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya, DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, CHP Kartal Gençlik ve Kadın Kolları, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kartal Belediyesi İştirak Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanları, site sakinleri ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.
5ed57527-9406-4226-8525-9c073351d28e 20819c2e-7ee8-414a-9826-8e5dc60e79cb

Büyük bir katılımla gerçekleşen yıkım töreninde konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz:” Bizler için artık rutin bir hal alan haftada bir ya da on günde bir yaptığımız işi, bugün Genel Merkez Yönetiminin de katkıları ile huzurlarınızda gerçekleştiriyoruz. Akel Sitesi benim için önemlidir. Burası değişik bir yapıya sahip. Tüm Emek İş Sitesi’nde dönüşüm mümkün değilken dönüştü. Yakında evlerine taşınacaklar. Kurtuluş Apartmanı’ndaki 20 daire birleşerek dönüştü. İsmi Birlik Apartmanı olarak değişti, evlerine ve tapularına kavuştular. Akel Sitesi de bir başka örnek. Akel Sitesi nasıl olur derken, baktık ki 7 parselde ayrı ayrı yapılaşmış yapılaşmaları, dönüşmeleri mümkün değil.  Üzerinde çalışma yaparak ‘Güney İmar Planı’ ile Büyükşehir Belediyesi’ne yolladık. Çalışma sonrasında 19 bin küsur metrekare alan, çok rahat bir şekilde dönüşebiliyor.” dedi.

 

“Kartal’da dönüşmesi gereken 169 site tespit ettik”

 

Konuşmasına Kartal’da dönüşmesi gereken siteler hakkında bilgi vererek devam eden Başkan Altınok Öz, “2009 -2014 yılları arasında arkadaşlarla belediyede çalışmalar yaptık. Yaptığımız çalışmalarda Kartal’da 359 site tespit ettik.  Bunların 107’si Uğur Mumcu Mahallesi’nde yani 775’e tabi. Kalan 252 site e-5 ‘in üstünde ve altında. Bu sitelerin 53 tanesi 2001 deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmış. Kalan 169 site nasıl değişir ve dönüşür diye tek tek inceledik. İncelediğimiz sitelerden biride Akel Sitesi’ydi.” dedi.

 

“Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile çalışıyoruz”

 

Akel Sitesi’nin dönüşüm hikâyesini katılımcılarla paylaşan Başkan Altınok Öz konuşmasını şöyle sürdürdü: ”2013 yılında Akel Sitesi yönetimi bana gelerek “Bize başka bir parti geldi, 2014 seçiminden sonra dönüşün, size arsayı uygun koşullarda bana oy verirseniz vereceğim.”  dedi. Ben de onlara dedim ki siz bizden dönüşmek için bir şey istediniz mi?  Biz sizden bir şey istedik mi?  Ben çalışma başlatınca haberiniz de yoktu. Şimdi dönüşebiliyor musunuz? Dönüşüyorsunuz.  Kime oy veriyorsanız verin; ama partim beni aday gösterir de ben de seçilirsem o bölgenin rayici kaç paraysa o paradan arsayı vereceğim. Oyunuzu ona göre verin dedik. Bir sitenin haberi olmadan oluşan rantı, halka vererek dönüşümün önünü açtık.  İşte sosyal demokrat belediyeciliğin özünde bu var.”

 

“Yıkımlarımız bayram havasında geçiyor”

 

Türkiye’de deprem dönüşümü en iyi yapan belediyenin Kartal Belediyesi olduğunu vurgulayan Başkan Altınok Öz son olarak şunları söyledi: “Halk ile beraber çalışıp halkla birlikte dönüşüyoruz.  Dönüşüm, Kartal’da başarıyla yürüyor. Onun için kiremitler tuğlalar havada uçuşmuyor. Yıkımlarımız bayram havasında, şölen havasında yürüyor.  Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Türkiye’de deprem dönüşümü, kentsel dönüşümü ve yerinde dönüşümü en iyi yapan belediye Kartal Belediyesidir. En iyi uygulayan müdürlük de Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’dür.”

 

“Kalbi Kartal’la atan, gecesiyle gündüzüyle Kartal’ı düşünen bir belediye başkanımız var”

 

Başkan Altınok Öz’ün ardından kürsüye çıkan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun,” Böylesine güzel bir projede sizlerle birlikte olmak son derece mutluluk verici. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Sevgili hemşerilerim gerçekten insan odaklı hizmet vermek çok önemli. İçinde insanın düşüncelerinin, beklentilerinin olduğu bir projeyi uygulamak çok önemli. Sayın Altınok Öz Başkan Kartal’da yapmış olduğu hizmetleri heyecanla bana anlattı. Kartal’ın halkı ve yaşayanı ile birlikte nasıl dönüştüğünü, onların düşüncesi ile birlikte Kartal’ın nasıl modern bir yerleşim alanı haline geldiğini anlattı. Birçok projeyi Barcelona’da, Berlin’de gördüğünü dünyada ki bütün gelişmiş örnekleri alarak onları Kartal’a uyguladığını söyledi. Kalbi Kartal’la atan, gecesiyle gündüzüyle Kartal’ı düşünen bir belediye başkanımız var. Ben de sizlerin huzurunda kendisini kutluyorum. İfade edildiği gibi biz hep yıkımlarda üzüntü, kargaşa, itiş kakış yaşardık, bugün burada mutlu yüzler var.  Demek ki isteyince oluyor. İşin içine insanı katınca, duygularını, beklentilerini katınca çok da güzel şeyler ortaya çıkıyor. İşte sosyal demokrat belediyecilik budur.  Rantın olduğu değil, insanın olduğu bir hizmettir. Umuyorum ki bir gün bu proje, bu anlayış Türkiye’ye egemen olur. İnsanlar ayrışmadan, komşuluk ilişkilerini sürdürerek birbirleri ile geçmişlerini paylaşarak devam ederler. Birçok kentsel projeye tanık olduk.  Ama gördük ki komşuluk, akrabalık, dostluk bağları hep kayboldu. Ayrıştılar ve savruldular, burada görüyorum ki geçmişten bu güne taşınmış bir birliktelik var ve bu birliktelik geleceğe de taşınacak. Buna emek veren, katkıda bulunan başta Sayın Başkan Altınok Öz ve ekibi olmak üzere yüklenici firmaya ve site sakinlerine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

“Başkan Altınok Öz’ün öngörüleri bugün kanunda yer alıyor”

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün bundan tam 7 yıl önce ortaya koymuş olduğu ‘Dönüşüm Vizyonu’ ve ‘Halkla Birlikte Hareket Etme’ manifestosu, bu yıkımları kutlama yapılacak bir tören haline getirdi. Başkan Altınok Öz’ün 2009 yılında henüz belediye başkanlığı aday sürecindeyken seçim bildirgesinde vurguladığı ‘Depremi birlikte yeneceğiz’ sloganı ve ‘Dönüşümde mutlaka vatandaşa mali destek verilmeli örneğin harç muafiyeti uygulanmalıdır’ öngörüsü, kanundan 3 yıl önce dile getirilmişti. Bu öngörü bugün kanunda! Kartal Belediye Meclisi’nin kanundan önce almış olduğu ‘dönüşümde vatandaşa mali destek kapsamında kira yardımı verilecektir’ kararı da bugün kentsel dönüşüm kanununda yer alıyor.

 

Türkiye’de bir ilk: konusunda uzman ekipten oluşan ‘Deprem dönüşüm Müdürlüğü’

 

Konusunda uzman ekipten oluşan ‘Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’ Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Mali danışmanlık hizmeti kapsamında bir gayrimenkul değerlendirme ve yönetme danışmanı gibi parselin yapılaşma fizibilitesine ve dönüşüm durumuna göre kat karşılığı değil, hak sahiplerini dönüşüm kredisi ile kendi kendilerine yapılaşmaya yönlendiriliyor. Deprem Dönüşüm Müdürlüğü, sadece danışmanlık hizmeti vermekle kalmıyor, aynı zamanda çok hızlı bir uygulayıcı birim karakteri ile hareket ediyor. Böylelikle bürokratik hantallık taşıyan, dönüşüm süreçlerini kısaltan pratik Kartal Belediyesi uygulaması, evrak sürecini hızlandırıyor. Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’nün bir diğer özelliği de ‘Dönüşümün a harfi olan riskli yapı raporundan başlayıp sürecin sonunda yıkım ruhsatını da kendisi vererek İmar Müdürlüğü’ne yapılaşmaya hazır, sorunsuz ve boş parseli teslim ederken, bunu süratle ve pratikçe uygulayan bir birim olmasıdır.

 

24 blok ve 301 bağımsız bölümü ile Kartal’daki en büyük sitelerden biri yıkıldı

 

20 dönümlük alanda depreme dayanıksız ve plansız bir şekilde 7 farklı parsel üzerinde bulunan Akel Sitesi, Başkan Altınok Öz’ün talimatıyla tek bir parsel haline getirildi. Mevcutta 24 blok ve 301 bağımsız bölümden oluşan site, DKY İnşaat girişimi ile yapılacak yeni proje ile 4 bloktan meydana gelip 25-30’ar katlı 740 bağımsız bölümden oluşacak. Projede; açık-kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, katlı kapalı otopark, çocuk oyun alanları ve basketbol sahası gibi  birçok sosyal tesis alanları yer alıyor. Yeni proje ile bu parsel içinde kalacak olan yollar da salt inşaat alanına değil, büyük oranda yeşil alana dönüştürülecek.

Galeri
📆 30 Ocak 2016 Cumartesi 22:09   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR