MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Kartal, Manşet, Toplum » Kartal’da Lale Festivali
Kartal’da Lale Festivali

EFSANE ÇİÇEK LALE’NİN VATANINDA DÜZENLEN FESTİVAL BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ!…

Kartal Belediyesi hizmet zincirine bir halka daha ekledi. Efsane çiçek Lale’nin Anavatana olarak bilinen ve Osmanlı saraylarının bahçelerini süsleyen LALE FESTİVALİ Soğanlık Merkez Camii yakınında bulunan alanda düzenlenen muhteşem törenle başladı. Törene Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, CHP İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, CHP Kartal İlçe Başkanı Av. Kamer Gök, Başkan yardımcısı Erdal Kıskanç, Başkan Danışmanı Nizamettin Zorgül, Vasfi ye Yılmaz, Başkan Yardımcıları Dr. Turgut Mermertaş, Ali Rıza İkisivri, Gülseren Büyüktaş Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Caner Güler, Meclis üyesi adayı Medet Kıskanç, Kartursaş A.Ş. Genel Müdürü Gündüç Çapar,Kartansaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Güler,Balkanlılar Derneği Genel Başkanı Olcay Özgön,Soğanlık Yeni Mahalle Muhtarı Haydar Bozkuş ve vatandaşlar katıldı.

 
20 BİN LALE SOĞANI DAĞITILDI
Dördüncü Lale Festivalinin açılış konuşmasına yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Soğanlık’ın Lalesine Soğanlıkta sahip çıkıldığını hatırlattı. Başkan Öz, “Tarihini bilmeyen millet yok olmaya mahkûmdur. O kentin belediye başkanı da tarihini bilmek zorundadır. 1676 yılında Çalık Ahmet paşanın kurduğu bir yerleşimdir Soğanlık Haseki Sultan, havasıyla, suyuyla ve her şeyi ile güzel olan buraya tedavi olmaya geliyor ve Soğanlık’a yerleşiyor. Gümüş Pınar Mahallesinin merkezindeki çeşme, hamam ve camii inşa ediyor. Caminin ve çeşmenin hitabesinde bunu yazılı olarak görebilirsiniz. Soğanlık’ta özenle yetiştirilen LALE Soğanı Saraya gidiyor, bir devre ismini veriyor. LALE DEVRİ. Lale Devrinin Sadrazamı da Nevşehirli Damat İbrahim Paşa. Belediye Başkanınızda Nevşehirli ya. İşte o LALE daha sonra Hollanda’ya götürülüyor. Ne var ki dünya onu Hollanda LALESİ olarak tanıyor. Aslında LALE’NİN ÇIKIŞ YERİ VE VATANI BURASI” hatırlatması yaptı.
Soğanlık Halk Dansları topluluğunun gösterisi izlendikten sonra Başkan Öz, Gök ve Büyüktaş vatandaşlara LALE SOĞANI İKRAMINDA BULUNDULAR

Haber-Foto: Fethi Satıcı

📆 13 Mart 2014 Perşembe 17:08   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR