MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet » Kartallılar Kartına Kavuştu
Kartallılar Kartına Kavuştu

Kartallı vatandaşların sağlık ve belediye hizmetlerinden daha sistemli bir şekilde yararlanabilmesi amacıyla Kartal Belediyesi ve İş Bankası işbirliğiyle tasarlanan Kartal Kart, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

 

 

Kartal Belediyesi ve İş Bankası işbirliğiyle hayata geçirilen, sosyal tesisler, sağlık hizmetleri ve belediyecilik hizmetlerinin daha rahat yürütüleceği Kartal Kart, sahiplerine verilmeye başlandı.

 

Kartal Belediyesi’nin yeni hizmet binasındaki Meclis salonunda yapılan teslim törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Belediye Başkan Yardımcıları ve Kartal Kart’ı teslim alacak vatandaşlar katıldı. Kartların dağıtımı öncesinde sinevizyon gösterimiyle Kartal Kart hakkında bilgi sunuldu. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Kart’ı vatandaşlara kendi elleriyle verdi.

“Kartal Kart Seçim Bildirgemde Vardı”

Kartal Kart’ın dağıtım töreninde konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Kart sayesinde Kartallıların, belediyenin hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabileceğini dile getirdi. Başkan Op. Dr. Altınok Öz, “2009 yılında seçim bildirgesi yazdım. Eskilerin deyimiyle manifesto.. Bu ne demek? Seçildiğim takdirde şunları yapacağım demektir. Yapamadığımız bir iş vardı. O da Kartal Kart’tı. Niye yapamadık?

 

Çünkü bizim kafamızdaki kartla mevcut kartlar birbirine uyuşmuyordu. İstanbul’daki çeşitli ilçelerin halkına sunduğu çeşitli kartlar var. Bunlar sağlık hizmeti sunuyor, başka hizmetler sunuyor. Bazıları belki sosyal hizmet sunuyor ama bizim istediğimiz kart o değildi. Çok çalıştık, anlattık, karşılığını bulamadık. Şimdi aradan 5 yıl geçti ve bir banka cesaret etti, ‘Sizin kartınızı biz yaparız’ dedi. Her şeyden önce cesaretlerinden dolayı İş Bankası’nı kutluyorum ve teşekkür ediyorum.

 

Biz istiyorduk ki belediyeden hizmet almak isteyen vatandaşlar, buradaki, yukarıdaki veya aşağıdaki kapıdan girerken bile o kartla girsin. Belediye işleri ve sosyal işlerini o kartla görebilsin. Biz de her şeyi o kartla görebilelim. Misal, bir ailede engelli mi var? Varsa engeli nedir? Onu, kartın içeriğinde görebilelim.

 

Şimdi biz kenti planlıyoruz. Bir kent yöneticisiyiz. Biz yol yapıyoruz, asfalt döküyoruz. ‘Döktük oldu’ demek yerine bedensel engellilerin yürüyebileceği yürüyüş alanları yapmak için, otistik, zihinsel, görme ve işitme engellilere daha iyi nasıl hizmet sunabilmek için bu verilere ihtiyacımız vardı. İşte bu bilgileri de bu kartın içine taşıyalım istedik” dedi.

“Kentimize Hakim Olmalıyız”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, konuşmasında, kentlerin iyi planlanmadığını ve kentlere hakim olunması gerektiğine işaret ederek “ Kentleri kontrol edemediler. Kentleri, kentlileşmeyi, kente göçü kontrol edemedik. Edemediğimiz için kent yöneticileri kente sahip olamadılar. Düzenli, planlı, sosyal ayrışmadan uzak bir kentleşme gündemlerini alamadılar. Peki planlama nasıl olacak? Planlama şöyle olacak. Kentinize hakim olacaksınız. Önce teşhis edeceksiniz sonra tedavilerin yollarını bulacaksınız. Biz öyle yapıyoruz. Hastalık olmadan insanları korumak lazım.

 

Kenti düzgün planlayarak, kenti, kentliyi yan yana getirerek bir kent oluşumunu sağlamamız lazımdı. Kentle kentliyi bir araya getiremedik. Niye? Çünkü ne kent yaratabildik, ne kentli yaratabildik. Şimdi biz ne yapıyoruz? Kentsel dönüşüm diyoruz, deprem dönüşüm diyoruz, yerinde dönüşüm diyoruz, kenti düzeltmeye çalışıyoruz. Sonra ne yapıyoruz? Söylemlerimizde kültür sanat eğitim var. Bunlardan kentli yaratalım. Halbuki göçe ne zaman başladık? Kartal gerçeğinde 1949.. Yapabildik mi? Yapamadık. Yapacak mıyız? Olacak mı? Tabi ki olacak. Hep beraber, elbirliği ile olacak. Nasıl yapacağız?

 

Her şeyden önce teknolojiye alışacağız, yeniliğe alışacağız. Birbirimizi anlamaya çalışacağız. Anlayışlı olacağız. Birbirimizi seveceğiz. Hizmet binaları güzel olabilir. Bu arada onu da sorayım.. İçinde bulunduğumuz bina, kenti yöneten Belediye Başkanı, Belediye Başkanlık Divanı, Başkan Vekilleri veya Meclis üyelerinin doldurduğu bu salon güzel olmuş mu? Ama buna bile karşı çıkılmıştı, burada bu katta böyle bir yer olmaz denmişti. Alışacağız, sabredeceğiz. 2 yıl içerisinde Kartal’ı, Kartal Belediyesi’ni ve belediyenin hizmetlerini teknolojik olarak en ileri düzeye getirecek noktada olacağız” diye konuştu.

“Korkmadık Korkmayacağız”

Kartal Belediyesi’nin Büyükada Sosyal Tesisleri ve Kapadokya Kartal Hotel’in de istenilen noktaya geldiğini, dünya ölçeklerinde hizmet verdiğini belirten Başkan Op. Dr. Altınok Öz, “ İleriye giden bir Kartal önünüzde duruyor. Eleştiriden korkmayacağız, korkmadık. Bugün Ada tesislerimizin otel bölümü yüzde doluluğuyla büyük bir başarıya ulaşmış durumda. Kapadokya‘daki otelimiz ise Türkiye‘de aranan bir noktaya ulaştı. Sırada Kartal Kart var. Kartal Kart, çağdaş bir şekilde Kartallılara hizmet edecek, o yüzden ‘Hoş geldin Kartal Kart’ diyorum“ ifadesini kullandı.

“Bizi İzlemeye Devam Edin”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Kart ile belediyeye gelen vatandaşların, ‘İşte Burası Cumhuriyet Halk Partili belediyedir’ diyebileceklerini vurguladı. Başkan Op. Dr. Altınok Öz, “CHP Genel Merkezi, Eskişehir’deki toplantısında şunu söyledi; ‘ Bir kart yaratalım. O hizmetleri veren belediyeye girildiği an, burası CHP‘li bir belediyedir desinler.’ Sosyal belediyecilik anlamında CHP Genel Merkezi de ‘Tek kart uygulamasına geçelim’ diyor. Biz oraya bir selam yolluyoruz ve diyoruz ki ‘Bizi izlemeye devam edin’.. Teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün konuşmasının ardından Kartal Kart, Başkan Op. Dr. Altınok Öz tarafından vatandaşlara tek tek verildi. Kartal Kartlarını teslim alan Kartallılar, Başkan Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ettiler.

 

📆 23 Temmuz 2014 Çarşamba 16:52   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR