MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » KREŞ ÖĞRETMENLERİNE GRUP TERAPİSİ EĞİTİMİ
KREŞ ÖĞRETMENLERİNE GRUP TERAPİSİ EĞİTİMİ

Kartal Belediyesi’nin gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında yer alan 11 kreşin idareci ve öğretmenlerine yönelik bilgilendirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’ne bağlı 11 kreşin yöneticileri ve öğretmenlerine Psikolog Ayça Tezerişir tarafından “Kaynaştırma Öğrencileri İçin Grup Terapisi” adlı seminer verildi.

 

Kartal Belediyesi Atalar Çocuk Gelişim Merkezi’nde düzenlenen eğitim, 2 oturum şeklinde gerçekleştirildi. Seminerin öğleden sonraki bölümüne Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay ve Kartal Belediyesi Kreş Müdürü Nazlı Enif Dipşar da katılarak miniklerle fotoğraf çektirdi. Kaynaştırma öğrencileri adı verilen otistik, down sendromlu veya benzeri nitelikleri bulunan öğrencilerin kreşlerde yaşayabileceği sorunlar ve bunların çözümleri ile ilgili bilgi veren Psikolog Ayça Tezerişir interaktif sunumu ve verdiği örnekler ile söz konusu çocukların ve onların eğitimi ile ilgili ilginç bilgiler verdi.
unnamed-14

“Kaynaştırma Öğrencileri İçin Grup Terapisi” adlı seminerde konuşan Tezerişir, ‘Kaynaştırma Öğrencileri’ kavramının zihinsel engele sahip, otistik, down sendromlu, öğrenme güçlüğü yaşayan veya benzeri rahatsızlıklar yaşayan çocukları kapsadığını belirterek, kreşlerde down sendromlu ve otistik çocuklara daha asık rastlanıldığını, öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların ise daha çok ilkokulda belirgin hale geldiğini aktardı. Down sendromu benzeri sıkıntıları olan çocukların zihinsel ve bilişsel becerilerde; otizm gibi rahatsızlıklar yaşayan çocukların ise sosyal becerilerde sıkıntı yaşamaya meyilli olduğunu kaydeden Tezerişir, kreş öğretmenlerinin her iki gruptaki çocuklar için hem öğretmen hem de anne rollerinin olduğunu belirtti. Kaynaştırma öğrencilerinin yapamadıkları yerine yapabildiklerine daha çok odaklanılması ve kıyas yerine onların kendi becerilerini ortaya çıkarılmasının sağlanması gerektiğini vurgulayan Tezerişir, sınıfta kaygıyı hisseden otistik çocukların sıkıntılarının belirgileştiğini belirterek öğretmenlere yaşadıkları kaygı ve sıkıntı gibi hisleri çocuklara yansıtmamaları gerektiğini söyledi. Kaynaştırma öğrencileri ile iletişim kurarken net ve sade cümleler kurulması gerektiğini ve çoğu zaman emir cümleleri kurulması gerektiğini kaydeden Tezerişir, belirsiz cümlelerin ve “–meli,-malı” eklerinin bu tür çocuklarda daha fazla belirsizliğe yol açtığını sözlerine ekledi.

 

Galeri
📆 06 Aralık 2016 Salı 10:56   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR