MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » LAZERDE SON TEKNOLOJİLERLE UZAK, YAKIN VE ASTİGMAT TEDAVİSİ
LAZERDE SON TEKNOLOJİLERLE UZAK, YAKIN VE ASTİGMAT TEDAVİSİ

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme sorunu nedeniyle gözlük takan ve artık yaşamından bunu çıkarmak isteyen birçok kişinin aklından hep lazer tedavisi olma fikri geçer. Ancak çevreden duyulan şehir efsaneleri, sonu gelmez türlü türlü soru işaretleri hep bir “DUR!” der… Peki, bunun bir yol haritası yok mu? Bu konuda ileri teknoloji ve bunun sağladığı faydalar nelerdir? İşin doğrusunu binlerce vaka deneyimi olan Dünyagöz Hastanesi Pendik’ten Op. Dr. Bayram Yapıcı tarafından açıklandı.

 
Lazer ile göz tedavisi nedir ve hangi göz kusurları için kullanılır?
Lazer ile göz tedavisi miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara gözlük ve lenslerinden kurtulmaları için uygulanan bir yöntemdir.
Kimlere lazerle göz ameliyatı yapılabilir?
18 yaşın üzerinde, gözlük veya lens kullanan, son iki yılda gözlük numaralarında yüksek değişiklik olmamış; diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayan, gözlerinde başka herhangi bir hastalık bulunmayan, yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz ve kornea yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.

 
Gözün lazere uyumlu olduğu nasıl anlaşılır?
Lazere uyumluluk için pek çok önemli tetkik yapılıyor. Önce gözün kornea haritası çıkartılır, ardından pakimetri ölçümü yapılır. Pakimetri ile kornea kalınlığı ölçülür. Son tetkik ise kişiye özel Wavefront’tur. Bu ölçümler ile lazere uygunluk tedavi sonucu öngörülerek, kişinin göz yapısına uygun tedavi önerilir. Gözün lazere uyumluluk oranı ortalama %50’dir.

 
Başarılı bir operasyon için nelere dikkat edilmeli?
Lazere uygun olduğu tespit edilen hasta için hedeflenen başarıya ulaşmadaki en önemli unsurları şu şekilde sıralamak mümkün. İleri tetkik cihazlarıyla göze dair tüm verilerin elde edilmesi, hekim tarafından tetkik cihaz zincirinden çıkan sonuçların doğru değerlendirilmesi, hastanın gözünde başka bir hastalık olup olmadığına dair ve tedaviye uygunluğunun saptanacağı detaylı bir muayene sürecinden geçilmesi ve hastanın sosyal yaşantısındaki görme ihtiyacının belirlenmesidir.

Kişiye özel lazer tedavisi

Lazer kişiye özel planlanabilir mi?
Belli göz yapılarında ve hatta farklı meslek gruplarındaki hastalarda daha yüksek başarı ile tedavi sağlayan farklı lazer teknolojileri mevcuttur.  Göz dereceleri aynı olan boks, futbol gibi göze ve başa darbe alma riski yüksek spor dallarıyla aktif uğraşan bir kişi ile ağırlıklı gece araç kullanan bir şoförün görme ihtiyacı ve durumu bir değildir. Tıpkı parmak izi gibi gözün yapısı ve görme gücü kişiye göre farklılıklar gösterir. Örneğin; 3 diyoptri miyop olan herkesin gözü aynı özellikleri taşımadığı gibi, oluşan kırma kusuru da aynı şekilde gelişmeyebilir ve dolayısıyla aynı tedavi uygulanamaz. Wavefront sistemleriyle kişinin günlük yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilmekte ve lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınlarını programlayarak tedavi planlanmaktadır. Wavefront tedavisinde gözde hepimizin bildiği miyop, hipermetrop, astigmat gibi düşük seviyeli olarak adlandırdığımız kusurlar (aberasyonlar) yanında yüksek seviyeli kusurlarda düzeltilir. Bu kusurlar nedeniyle gece ışıklarda dağılma problemi olanlar, gözbebeği büyük olan, pilot, şoför gibi gece görme kalitesi önemli olan hastalarda özellikle tedavilerde başarı ile kullanılır.
Göz tedavilerinde uygulanan farklı lazer yöntemlerinden bahseder misiniz?
Göz kusurlarının tedavisinde kullanılan birçok lazer tedavi yöntemi vardır. Bunlar iLASIK, SMILE, INTRALASE LASIK, INTRALASE Topolazer, INTRALASE Presbiyopi gibi sıralanabilir. Hastanın ihtiyacına göre en uygun yöntem belirlenir ve uygulanır.

Bugün göz tedavisinde lazer teknolojisi ile gelinen son nokta nedir?
Gelinen son nokta INTRALASE teknolojisi ile bıçaksız lazer konforudur. Dünyagöz olarak biz 2004 yılından bu yana bu sistemi kullanmaktayız. Bugün dünya genelinde 8 milyondan fazla göze uygulanmış olan INTRALASE, klasik lazer metotlarına göre daha güvenli ve başarılı bir tedavi sunuyor. Gözünüz, bilgisayar kontrolünde saniyeler içerisinde bıçaksız olarak gerçekleştirilen operasyon sonrasında hızla iyileşiyor. Bu inanılmaz teknoloji sayesinde çok daha fazla insan gözlüklerinden kurtulma şansı yakaladı. Gün geçtikçe gelişen ve neredeyse uzay çağını yakaladığımız lazer tedavilerini çok yakından takip etmekteyiz.
Biz hastanelerimizde karşılaşabileceğimiz her göze ve ihtiyaca en başarılı sonucu veren tedavi teknolojilerinin tamamına sahibiz. Bu lazerlerin her biri 600-700 bin Euro’luk ciddi yatırımlar. Ancak konu göz, hele ki gözlükten kurtulmak gibi zorunlu olmayan bir tedavi olduğunda ne biz doktorların ne de hastamızın alabileceği en ufak risk yok.

Bu tedavinin en belirgin özelliği nedir?
INTRALASE, bilgisayar kontrolünde lazerle flep (kesi) kaldırılmasıdır. Flep yeri, büyüklüğü, kalınlığı bilgisayar kontrolü altında doktorun planladığı şekilde kusursuz olarak yaratılır. INTRALASE yöntemi ile korneada flep oluşumu bıçaksız olarak gerçekleşir ve mükemmel sonuç sağlar. INTRALASE uygulanan lazer operasyonları sonucunda iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

INTRALASE LASIK’in avantajları nelerdir?
INTRALASE LASIK’te amaç kusursuz (flep) kesidir. Çünkü LASIK ameliyatında cerrahi diyebileceğimiz en önemli ve geri dönüşü mümkün olmayan bölüm ince flebin oluşturulmasıdır. Flebin oluşturulmasında kullanılan bıçaklı mekanik yöntemlerde nadir de olsa istenmeyen yırtılma, kopma, delinme, çok ince ya da çok kalın olması gibi sonuçlar gelişebilir. Oysa INTRALASE teknolojisi ile bu riskler çok düşüktür ve elde edilen flep, mükemmel ölçülerde doktorunuzun istediği şekilde olacaktır. Biz buna kişiye özel flep diyoruz. İyi bir flep iyi bir sonucu getirecektir.

Bu tedavi pahalı mıdır?
Ömür boyu yapacağınız gözlük, lens, lens suyu maliyetleriyle kıyaslandığında çok ama çok ucuz bir tedavidir. Yaşayacağınız konforu zaten söylemeye bile gerek yok. Bu tedaviler dünyada 30, Türkiye’ de 22 yıldır başarıyla yapılmaktadır.

📆 16 Haziran 2016 Perşembe 10:39   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR