MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Maltepe’de “kadın matbaası” kurulacak
Maltepe’de “kadın matbaası” kurulacak

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Türkiye’de bir ilke imza atacaklarını belirterek, “Maltepe’de kadınlar için pozitif ayrımcılık uygulayarak onların çalışabileceği bir matbaa kurmak için start verdik” dedi. Kılıç, Maltepe’de erkeklerin 8 Mart’ta, kadınlara yönelik şiddeti protesto etmek için koşacaklarını da söyledi.

 

 

 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Halk Buluşmaları” kapsamında Zümrütevler Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Kentsel dönüşüm, işsizlik, kadınlara yönelik çalışmalar, altyapı sorunları, trafik, kültür-sanat merkezlerinin eksikliği, spor alanları, çevre sorunları gibi sorunların konuşulduğu toplantıya,  çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

ERKEKLER KADINLAR İÇİN KOŞACAK

Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, “8 Mart’ta, Birleşmiş Milletler’in dünyada birçok ülkede gerçekleştirdiği bir etkinliği Türkiye’de ilk kez ilçemizde gerçekleştireceğiz. Kadınlara yönelik şiddeti protesto etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ilçemizdeki erkekler, kadınlar için koşacak. Belirli bir parkur olacak, bunu bizler belirleyeceğiz. Buradan hepinizi bu koşuya davet ediyorum” diye konuştu.

 

 

KADINLAR İÇİN İLKLERE İMZA ATILACAK

Maltepe Belediyesi olarak kadınlara yönelik şiddetin altında aile içi eğitim eksikliği ve dolayısıyla eğitimsizliğin olduğunun bilincinde olduklarını belirten Ali Kılıç, şunları söyledi: “Bu anlamda Maltepe’de belediyemiz bünyesinde, evlilik öncesi danışmanlık ve ailelere yönelik psikolojik danışmanlık hizmetlerini içeren bir danışmanlık sistemini uygulamaya koyacağız. Bu konuyu oldukça önemsiyorum. Biliyorsunuz insanoğlu, ilk eğitimini ailede alıyor. Aile ne kadar bilinçli olursa, yetişecek çocuk da o kadar bilinçli olur. Ayrıca yine kadınlarımız için Maltepe Merkez Camii’nin yakınlarında bir alanda cam sanatını da öğreteceğiz. Ayrıca Maltepe’de kadınlar için pozitif ayrımcılık uygulayarak, onların çalışabileceği bir matbaa kurmak için çalışmalara başladık. Yine Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, CHP’li belediyelerde ‘Mor Bayrak’ uygulaması başlatıldı. Buna göre belediyelerde kadınların çalışma oranları, kadınların aldıkları görevler gibi birtakım kıstaslarla belediyeler denetlenecek ve başarılı olanlara mor bayrak verilecek. İfade etmek isterim ki Maltepe Belediyesi bu noktada oldukça iyi konumdadır.”

 

 

“DESTEK YOKSA OY DA YOK”

Gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için spor ve kültür merkezlerinin kurulması gerektiğini ve bunun için de üç büyükler ile görüşmeye geçtiklerini, Zümrütevler başta olmak üzere birçok mahallede spor merkezleri açacaklarını da belirten Kılıç, şöyle konuştu: “Öğrencilerimiz için okullara yönelik olarak ring seferleri başlatacağız ve ayrıca biliyorsunuz okul önlerine zabıta birimleri konuşlandırdık. Çok önemli bir projemiz daha var. Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo için Maltepelilerin desteği çok önemli. Sizlerin destek vermesini bekliyoruz. Buraya iş adamları gelecek, esnafımız kazanacak, Maltepeli kazanacak. 900 milyon euroya mal olacak ve en az 20-25 bin insanımızın iş bulacağı bu proje için imza kampanyası düzenleyeceğiz. Hedefimiz 500 bin imza. Ayrıca seçimler de yaklaşıyor. Biz diyeceğiz ki M’Expo’ya destek yoksa oy da yok. Sizler arkamızda olduğunuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi. Toplantı sonrası Zümrütevler Muhtarı Serkan Aslan, Başkan Kılıç’a yaptığı çalışmalardan ötürü plâket takdim etti.

📆 27 Şubat 2015 Cuma 10:09   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR