MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » Medyanın Gözünden 15 Temmuz Tuzla’da Değerlendirildi
Medyanın Gözünden 15 Temmuz Tuzla’da Değerlendirildi

Tuzla’da düzenlenen 15 Temmuz Destanı anma etkinliklerinin 3. gününde haber spikerleri bir araya gelerek darbe girişimi ve sonrasında yaşanılanları medyanın gözünden değerlendirdi.

 

Tüm yurtta olduğu gibi Tuzla’da da düzenlenen 15 Temmuz Destanı anma etkinliklerinin 3. gününde milli birlik ruhunu canlı tutan programlar yer aldı. Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, Demokrat Parti Tuzla İlçe Başkanı Yaşar Taşkıran ve vatandaşlar, önce mehter takımının konserini izledi, ardından Kur’an-ı Kerim tilavetini dinleyerek şehitlerimizin ruhuna dualar okudu.

Medya, 15 Temmuz Darbe Girişiminde Milletle Bütünleşmeyi Tercih Etti
Tuzla’daki anma etkinlikleri, 15 Temmuz Paneli ile devam etti. Habertürk Tv Haber Spikeri Duygu Canbaş’ın moderatörlüğünde düzenlenen panele konuşmacı olarak NTV Haber Spikeri Buket Aydın, TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar ve ATV Haber Spikeri Nihan Günay katıldı. 15 Temmuz darbe girişiminde halkın haber alma kaynağı olan spikerler, yaşadıklarını bu kez yüzyüze anlatma fırsatı buldu.

Habertürk Tv Haber Spikeri Duygu Canbaş, panelde yaptığı konuşmada medyanın darbe girişimine gösterdiği tepkiyi analiz etti. Canbaş, “Medya darbeye ve darbecilere alet olmadı. Bu emelin önündeki en büyük engel oldu. 15 Temmuz’u diğerlerinden ayıran en önemli faktör medya idi. Çünkü darbecilerle değil bu sefer halkla, milletle bütünleşmeyi tercih etti.

Elbette 15 Temmuz’dan, o süreçten, öncesinden, sonrasından çıkarılacak çok ders var. O günleri doğru analizlerle bizlerin karşısına getirebilmeleri açısından akademisyenlere çok iş düşüyor. Şunu söylemek istiyorum. 15 Temmuz hakkında bir medya analizi yapılmış. Geride bıraktığımız bir sene içerisinde Türk medya tarihinin en çok konuşulan konusunun 15 Temmuz hain kanlı darbe girişimi olduğu açığa çıkmış bu analiz sayesinde. Toplam 452.148 haber yapılmış. Saatler boyunca tartışılmış, konuşulmuş ama konuşulmaya da tartışılmaya da elbette devam edilecek. Demek ki şunu çıkarabiliriz. Özgür medya demokrasinin olmazsa olmazıdır. 15 Temmuz’daki o kanlı darbede, hain darbede bir kez daha kendini ortaya koymuştur” dedi.

Darbe Girişimi, Ülkemizi İç Savaşa Sürüklemek İçin Yapıldı
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Başbakan Binali Yıldırım ile canlı telefon bağlantısı gerçekleştiren NTV Haber Spikeri Buket Aydın, “Sayın Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz gecesi 23.02’de kullandığı ‘Kalkışma’ ifadesini NTV ekranlarında bizzat şahsıma söylenmiştir. Bütün dünya ajansları, büyük kanallar aynı anda canlı yayına geçip o ifadeyi aldılar. Hatta ben “Sayın Başbakan asker içerisinde bir gruptan söz ediyorsunuz bu bir darbe midir? diye ikinci kez sorduğumda “Henüz darbe demek için erken bu bir kalkışmadır” ifadesini kullandı Sayın Başbakan. O gece eğer ki medya olmasaydı şu anda durumumuz bambaşkaydı. Çok net söylüyorum. Gece 02.32’de yayındayken kulağımıza anons geldi. Arkadaşlar meclisi bombalıyorlar. Biz inanamadık. Ya siz düşünebiliyor musunuz Gazi Meclis. Yani kim buna cüret edebilir. Bu nasıl bir cesaretti. Bu nasıl bir saygısızlıktır. Ama o gece biz hepsini gördük”
Buket Aydın, darbe girişimi ve sonrası ile ilgili düşüncelerini de şu şekilde paylaştı: “Bu alçak girişim bize aslında şunu göstermeli. Dünyanın dört bir tarafında bizim ülkemizin iyi olmasını istemeyenlerin, ülkemizde huzursuzluk çıkartmak isteyenlerin yapmış olduğu faaliyetlerle her an yüzleşebiliriz. Bu yüzden birbirimize sıkı sıkıya kenetlenmemiz gerekiyor. Bu millet darbeye hayır demiştir. Teröristlerin karşısına çıkmıştır. Kanını dökmüştür, şehitler vermiştir, gazileri vardır. Bugün yine olsa eminim millet yine aynı tepkiyi verir ama bu kenetlenmeyi hiçbir zaman bırakmamız gerekir. 15 Temmuz’u bence hepimiz kafamıza, ta derinlerimize kadar kazımalıyız ki dışarıdan gelecek oyunlara, başka müdahalelere karşı da her an hazırlıklı olmamız gerekiyor.  Çünkü gerçekten Türkiye çok değerli, çok kıymetli bir ülke. Çok enteresandır ki sürekli tartışma programları yapıyoruz. Akademisyenlerin incelemeleri, raporları var. Bu darbe girişimi aslında ülkenin kontrolünü ele geçirmekten ziyade ülkeyi bir iç savaşa, karışıklığa sürüklemek için yapılmaya çalışılan bir girişim olmuş. Darbe girişimi başarıl olsa Bugün komşumuz Suriye gibi olabilirdik. Darbe girişimi milletimizin sayesinde başarılı olmadı. O yüzden bu ruhu hayatımızın sonuna kadar korumamız, gelecek nesillere de aktarmamız gerekiyor”

Saldıranlar, Kurşunlayanlar Birer Teröristti
TRT 1 Haber Spikeri Işıl Açıkkar da düşüncelerini şu şekilde paylaştı: “15 Temmuz gecesi; her görüşten, her tarzdan, her siyasi görüşten insanın asil duruşunun özetiydi, asil duruşunun hikâyesiydi. Mesleğini, ahlakını, şerefini, haysiyetini, geçmişini, ruhunu satan, kara toprağa gömen haysiyetsizlerin ve bizim asker üniformalarımızı çalan, asker kılığına girmiş teröristlerin sahneye çıktığı geceydi. Askeri darbe girişimi diyoruz ama bana göre o gece askeri darbe girişimi değildi bize ait olan silahları, tankları, tüfekleri askeri giysileri çalmışlardı onlar. Saldıranlar kurşunlayanlar birer teröristti. Bence memleketin pek çok önemli noktasında toplu terör saldırıları oldu o gece.
15 Temmuz gecesinde vatanımıza, bayrağımıza, milletimize, toprağımıza kast edenlere karşı milletçe büyük bir destan yazdık. O hainlerin hesap edemedikleri bir şey vardı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu gerçek hep böyle kalacak. Biz bir oldukça, birlik oldukça 15 Temmuz ruhunu ve Yenikapı ruhunu kaybetmedikçe bu asla mümkün olmayacak. Ben buna inanıyorum”

Medya, 15 Temmuz’dan Alnının Akıyla Çıktı
ATV Haber Spikeri Nihan Günay da, medyanın 15 Temmuz darbe girişimindeki duruşuna değindi. Günay, “Medya o gün iyi bir sınav verdi ve alnının akıyla çıktı. Ya haber alma özgürlüğümüz kısıtlansaydı. ‘Darbeciler düşündüğü gibi medyayı ele geçirselerdi ve halk olanı biteni anlamaya çalışırken hiçbir mecradan haber alamasaydı ne olurdu?’ diye belki de düşünmek lazım. Cumhurbaşkanımız sokağa çıkın çağrısını nasıl yapardı. Başbakan bu bir kalkışmadır sözünü nasıl derdi. Meclisin bombalandığını ya da jetlerin milletin üzerine bomba attığını nasıl öğrenirdik. O yüzden bence medya alnının akıyla çıktı.
15 Temmuz’un ardından tabi Yenikapı’daki o mitingle birlikte medyanın en çok konuştuğu konulardan biri oldu bütün olanlar. Umarız bir daha yaşanmaz ve umarız bir daha konuşmayız. İnşallah 15 Temmuz’dan sonraki Yenikapı mitingindeki birlik beraberlik ruhu diri tutulur, canlı tutulur. Hep birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğimizi o akşam gösterdik. Bir kez daha o gece şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz.” dedi.

📆 14 Temmuz 2017 Cuma 22:43   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR