MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Manşet, Pendik, Toplum » Mehmet Akif İnan Hatıra Ormanı Kuruldu
Mehmet Akif İnan Hatıra Ormanı Kuruldu

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Pendik Temsilciliği Pendik Belediyesi işbirliği ile Pendik Ballıca Köyünde ‘’Mehmet Akif İnan Hatıra Ormanı’’ adını verdikleri alana 1200 adet Çam Fidanı dikildi.

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Başkan Yardımcısı Abdullah Yadigar, Pendik İlçe Temsilcisi Metin Aktaş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu etkinliğe Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdür Yardımcısı Faruk Uysal, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Pendik İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Sait Çoban, Pendik Müftüsü Ziya Ersin,Pendik Ballıca Köyü Muhtarı Davut Genç, Pendik’teki Kurum Yöneticileri, öğretmenler ve ailelerinden oluşan 300 kişinin katıldığı etkinlikte 1200 Çam Fidanı dikildi.

Mehmet Akif İnan Hatıra Ormanına Fidan Dikme Töreninde Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin; ‘’Bende böyle güzel bir günde, güzel bir insan anısına burada toplanmaktan memnuniyet duyuyorum’’ diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Mehmet Akif İnan, inanmanın zor olduğu dönemlerde inanan ve inancının mücadelesini veren bir insandı. Eğitimin memleketin en önemli sorunu olduğunu, kazanmanın da-kaybetmenin de eğitimle olacağını bilen bir değerdi. Önce bu değerli insanı, bir memlekete değer verenler tarafından adının yaşatılması gerekirdi. Biz bugün bunu yapıyoruz’’ dedi.

Şahin şöyle devam etti; ‘’Bu milletin sırtına vurulan hançer eğitimle oldu. Bu hançerin çıkarılması da yine eğitimle oldu. Mehmet Akif İnanlar, Necip Fazıllar bunun mücadelesini verdi. Kimi bu dava için canını verdi. Kimisi kendini darağacında gördü. Bu insanları, bu isimleri gençlerimize tanıtmamız lazım. Gençlerin bu isimleri tanıması içinde sebeplere sarılmak lazımdır. Bugün böyle bir ismi Pendikliler adına tanımak bizim için çok önemli bir kazanım’’ dedi.

Şahin sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Mehmet Akif İnan inandığı için Maraş’a sürgün edildi. Sürgün, hicret demektir. Maraş’ta büyük bir şair oldu. Yaşantısına baktım, Nebevi bir yaşantı. Bu alan, Pendik Ballıcanın Şanlı Urfası. Güzel bir alan seçilmiş. Hem Mehmet Akif İnan adına, hem onun adını yaşatmak adına güzel bir iş yapıldı. Böyle güzel insanları örnek almayı, Cenabı Allah’ın lutfuna mazhar olmayı nasip etsin’’ dedi.

Burada bir selamlama konuşma yapan Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube kurucularından Cemal Kapan; ‘’Mehmet Akif İnanın hayat hikâyesini özetleyerek şiirlerinden kesitler sundu. Demokrasinin gelişmesine büyük katkıda bulunan bu büyük insana Cenabı Allahtan rahmet diler, mekânı Cennet olsun diyorum. Bu etkinliğimize katkılarından dolayı Pendik Belediyesine ve katılımınızdan dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum’’ dedi.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ta yaptığı selamlama konuşmasında; ‘’ ’Mehmet Akif İnanı rahmetle anıyoruz. Birileri akciğerimiz olan ormanları yakıp yıkarken, Eğitim-Bir Sen olarak ormanları yeşertmek üzere burada toplanmamız anlamlıdır. Bizim medeniyetimizde ağaç dikmenin önemi büyüktür. Hepimizin burada bugün bir dikili ağacı olacaktır. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından sahaya 1200 çam ağacı fidesi dikilerek can suyu verildi. Pendik Belediyesi tarafından pide-ayran çay ikramında bulunuldu.

                                                                  

Etiketler: , , ,
📆 02 Aralık 2013 Pazartesi 17:25   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR