MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Gençlik, Genel, Manşet, Politika, Teknoloji, Toplum » Milli Eğitim Bakanı Avcı: “Teknolojinin Eğitim Sistemine Girmesi İle Otorite Anlayışı Da Değişti”
Milli Eğitim Bakanı Avcı: “Teknolojinin Eğitim Sistemine Girmesi İle Otorite Anlayışı Da Değişti”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Fatih Projesi, etkileşimli tahtalar ve verilen tablet bilgisayarlarla şunu fark ettik ki, bu teknolojinin eğitim sistemine girmesi ile birlikte sadece eğitimin mimarisi, sınıf içi düzenlemeler değil, iktidar, otorite anlayışı da değişti” dedi.

 
Milli Eğitim Bakanı Avcı, İstanbul Sanayi Odası’nın ( İSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısına konuk oldu. Oda Kule’de düzenlenen toplantıya Bakan Avcı’nın yanı sıra İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Mili Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer katıldı.
“TEKNOLOJİNİN EĞİTİM SİSTEMİNE GİRMESİ İLE BİRLİKTE İKTİDAR, OTORİTE ANLAYIŞI DA DEĞİŞTİ”
Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada Fatih Projesi, etkileşimli tahtalar ve verilen tablet bilgisayarlarla eğitimde bir takım değişikliklere yol açtığını ifade etti. Avcı, “Bu teknolojinin eğitim sistemine girmesi ile birlikte sadece eğitimin mimarisi, sınıf içi düzenlemeler değil iktidar, otorite anlayışı da değişti. Öğretmenlerimizin sınıf içi iktidarları, otoriteleri ciddi tehdit altına girdi. Çünkü çocuklarımız etkileşimli tahtaları ve tablet bilgisayarları hepimizden daha hızlı öğreniyorlar ve hepimize öğretecek kadar bu konuda hızlı koşuyorlar. Dolayısıyla sahip oluğu bilgi birikimle sınıfın tek otoritesi olan öğretmen artık öğrencileri ile farklı bir iletişim içerisine girmek zorunda” ifadelerini kullandı.
“TÜRKİYE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE SESSİZ BİR DEVRİM YAŞADI”
Bakan Avcı, konuşmasında eğitimle istihdam arasında ki ilişkiyi geliştirecek tedbirler aldıklarını ve İSO ile ortaklaşa başlatılan “Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Protokolü” hakkında bilgi verdi. Mesleki ve teknik eğitime verdikleri önemi vurgulayan Bakan Avcı, “Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası Başkanlığı ve Bakanlığımız arasında “ Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Protokolü” 9 Ekim’de imzaladık. Protokol ve eylem planı kapsamında planladığımız “okul-Sanayi İşbirliği Modeli” İstanbul İlinden başlamak üzere ülkemizde ki bütün mesleki ve teknik eğitimin ekonomik ve insan kaynaklarına dayalı bütün ihtiyaçlarının giderilmesini ve sektörlerin nitelikli iş gücü ihtiyacını verimli bir şeklide karşılayacak” dedi.
Projenin 3 temel alt yapısı olduğunu söyleyen Avcı, bunların teknolojik iş birliği, deneyim paylaşımı ve istihdam odaklı işbirliği olduğunu değindi. Mesleki ve teknik eğitime verdikleri önemi verdiği rakamlarla anlatan Avcı, “2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığının toplam bütçesi 7 buçuk milyar liraydı. Bunun içerisinden mesleki ve teknik eğitime ayrılan para 700 milyon liraydı. Bugün mesleki ve teknik eğitime ayrılan bütçe 8 milyar 700 milyon lira yani 2002 yılındaki Milli Eğitim bütçesinin tamamından daha fazlasını biz bugün mesleki ve teknik eğitime veriyoruz. Öğretmen atamalarında da önceliği mesleki ve teknik eğitime verdik. Türkiye özellikle bu alanda sessiz bir devrim yaşadığını biz değil başkaları söylüyor” şeklinde konuştu.
“KIZLAR ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI”
Eğitimde kızların başarısına dikkat çeken Bakan Avcı, “Biz ana sınıflarından üniversitelere kadar ne zaman bir yarışma programı olsa sahneye çıkan çocuklarımızın yüzde 90’nın kızlar oluşturur. Özellikle ana sınıflarında, ilkokullarda, ortaokullarda, lisede biraz oranlar düşüyor ama netice itibari ile her kademede kızlarımız erkeklerimizden daha hızlı koşuyorlar. Bu çok sevindirici bir şey” dedi.
Bakan Nabi Avcı yaptığı konuşmanın ardından İSO binasından ayrıldı.

📆 25 Şubat 2016 Perşembe 11:53   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR