MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Pazartesi bir başlangıç yapın ve sigarayı hayatınızdan çıkarın!..
Pazartesi bir başlangıç yapın ve sigarayı hayatınızdan çıkarın!..

“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle bir açıklama yapan Yeşilay Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın” dedi.

 

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli bağımlılık maddelerinden birinin sigara olduğunu söyledi. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle bir açıklama yapan Karaman, “Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır” dedi.

 

Sigaranın dünyada her yıl 6 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu belirten Karaman, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır” diye konuştu.

 

Dünyanın en büyük sağlık sorunu

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan ettiğini dile getiren Prof. Dr. Karaman, “Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem olup, tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Sigara içme akciğer kanseri oluşumunda en önemli faktördür. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir” diye konuştu.

 

Sigarada 4000 kimyasal madde bulunuyor

Sigara dumanı içinde siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi 4000’den fazla kimyasal madde bulunduğunu hatırlatan Karaman, şöyle devam etti: “Bu kanserojen maddeler bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun sonucunda zaman içinde birtakım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıkları başlar. Sigara kullanan kişiler daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kalırlar. İçilen her sigara insan ömrünün 5 dakikasını kısaltır. Erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır. Hayatta oldukları sürede de hastalıklı ve sağlıksız bir yaşam sürerler.”

 

Sigara yasaklarının destekçisiyiz

Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve pasif içici olan çevresine değil, aynı zamanda ülke bütçesine de zarar verdiğini ifade eden Karaman, şunları kaydetti: “Ülkemiz nüfusunun yaklaşık üçte birinin sigara içicisi olduğu tahmin edilmektedir. Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Sigaranın zararlarını, bırakma yollarını öğrenmek ve danışmanlık hizmeti almak isteyenler Sağlık Bakanlığı Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını arayarak gerekli desteği alabilirler. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın.”

📆 07 Şubat 2015 Cumartesi 11:02   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR