MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Pendik, Toplum » Pendik’teki Projeleri Model Alacaklar
Pendik’teki Projeleri Model Alacaklar

Afganistan belediye başkanlarından oluşan heyet Pendik Belediyesi’ni ziyaret ederek uygulanan projeler hakkında Belediye Başkanı Şahin’den bilgi aldı. Pendik’teki projeleri ileri seviyede bulduklarını belirten heyet üyeleri, bunları  Afganistan’a kazandırmak istediklerini dile getirdiler.

 

Kandahar Belediye Başkanı Roshan Walesmal başkanlığında Jalalabad Belediye Başkanı Hamidullah Afghan, Lashkar Gah Belediye Başkanı Matiullah Bahir, Hirat Belediye Başkanı Farhad Nayeash, Shibirghan Belediye Başkanı Hossain Saleh, Ghazni Belediye Başkanı Faridoon Ahmadi, Puli Alam Belediye Başkanı Esmatullah Khalid, Chaharikar Belediye Başkanı Khuja Rohullah ile meclis üyeleri ve belediyelerin proje sorumlularından oluşan Afganistan Yerel Yönetimler heyeti Pendik’i ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

5 gün sürecek Türkiye gezisinde heyet, Türkiye’deki yerel yönetimlerde kentsel dönüşüm, modern kentleşme ve kamu-özel ortak projeleri başarısını Afganistan’a da taşıyabilmek için adres olarak, öncü ve örnek projelere imza atan Pendik Belediyesini seçti. Pendik Belediyesinin kamu-özel ortaklığı ve yap-işlet-devret modeli ile ürettiği iki önemli proje olan fuar alanı ve marinayı gezen heyet, daha sonra Pendik Belediyesine geldi.  BelediyeBaşkanı Dr. Kenan Şahin’le görüşen heyete  Belediye Meclis Salonu’nda Pendik’i ve gerçekleştirilen projeleri tanıtan bir sunum yapıldı.

“Güçlü devlet için yerel yönetimlerin başarısı şart”

Sıcak bir ortamda geçen buluşmada Dr. Kenan Şahin, Türkiye halkının Afganistan’daki hadiseleri yakından takip ettiğini belirterek, “Afganistan’ın gelişmesi, büyümesi ve refah seviyesini yükseltmesini diliyoruz. Güçlü bir devlet olmak için devletin bütün kurumlarının başarılı olması gerekiyor. Türkiye’deki gelişme ivmesinin başlangıcı yerel yönetimlerin başarı yakaladığı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yılıdır. Belediyecilikteki başarı daha sonra iktidara ulaştı ve ülkemiz güçlenmeye devam ediyor” dedi.

“En gelişmiş ülkelerdeki yerel yönetimlerle yarışıyoruz”

Bugün coğrafyadaki siyasi ve ekonomik sıkıntıya rağmen Türkiye’nin ekonomik büyümesini sürdürdüğünü belirten Şahin, “Bunda merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin başarıları lokomotif oldu. Bugün Türkiye’deki yerel yönetimler dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yerel yönetimlerle rekabet edecek konumda ve tecrübededir. Çevre konusunda dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışabiliyoruz. Sosyal ve kültürel alanda ise rakiplerimizi geçmiş durumdayız. Pendik Belediyesi olarak teknoloji anlamında dünyadaki tüm belediyelerle masaya oturup müzakere edebilecek durumdayız” şeklinde konuştu.

Pendik Belediyesinin bütçe yönetimi anlamında da en iyiler arasında yer aldığını kaydeden Başkan Şahin, bu sayede bütçenin çok önemli bir kısmını yatırımlara ve projelere ayırabildiklerini belirtti. İlçede merkezi hükümetin ve özel sektörün yatırımlarından da bahseden Şahin, kamu-özel sektör ortaklılarında rol model bir belediye olduklarını kaydetti.

Heyet Başkanı: “Afganistan’a model olacak çok ileri projeler gördük”

Afganistan heyetine başkanlık eden Kandahar Belediye Başkanı Roshan Walesmal ise, “Afganistan’da modern belediyecilik anlamında yeni bir sistem geliştirmek istiyoruz. Bu manada Türkiye’deki yerel belediyecilik tecrübesinden istifade etmek istiyoruz. Bugün burada Pendik Belediyesinin kamu-özel sektör ortaklığında yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirdiği başarılı projeleri görme ve teknik detayları konusunda sizden bilgi alma fırsatı bulduk. Bunları çok ileri seviyedeki projeler olarak görüyoruz. Bu tecrübeleri ülkemize kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

📆 13 Nisan 2016 Çarşamba 10:43   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR