MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet, Yazarlar » RAMAZAN MÜSLÜMANLARI
RAMAZAN MÜSLÜMANLARI

RAMAZAN MÜSLÜMANLARI
Elbetteki kimsenin müslümanlığını sorgulamak bana  düşmez. Bunun günahından Yüce Allah’a sığınırım ama etrafımızda yaşananları görüpte ,yaşananları izleyipte yazmamak duyarsız kalmakta benim işime gelmiyor. RAMAZAN ayı on bir ayın sultanı Bereket ve bolluk ayı , rahmet ve bereketi ile bütün toplumu kuşatıyor. Yaşamlarının bütün alanlarında İslami hassasiyetlerini korumaya çalışan müminler ise bu ayın bereketi ile direnç kazanıyor ve yeni bir güne doğuyorlar. Yılın on bir ayında nefislerinin istediği gibi yaşayan, Ramazan ayında ise ortaya çıkıp iyilik mesajları veren bazı insanlar vardır ki, ben  bu insanları anlamakta güçlük çekiyorum.
Onları, ekranlarda ya da iftar çadırlarında yaptıkları bağışları ile kendilerini afişe ederken görürsünüz. Allah’ın dininden uzak bir hayat yaşayan bu insanlar, Ramazan ayında adeta arınmaya ve kendilerini temize çıkarmaya çalışırlar. Şaşalı iftar davetleri, kamera eşliğinde yapılan yardımlar, türbe kapılarında yapılan dilekler bu insanların samimiyetten ne kadar yoksun olduklarını ortaya koyar.
Diğer taraftan da bu çarpık anlayışlarını İslami bilgi ve bilinçten yoksun olan insanlarımızın zihinlerine empoze ederek, yanlış bir din tasavvurunun yerleşmesine neden olurlar. Tıpkı bu insanlar gibi onların yaltakçılığını yapan medya da aynı karakteri taşır ve aynı metotla hareket eder ve İslamiyetin İ sinden anlamayan din adamlarını iftar saatlerinde ve sahur saatlerinde ekranlara çıkarıp insanların kafasını karıştırırlar. Yılın diğer aylarında fesat, yalan ve cinselliği yayabilmek için çalışan medya kanalları bu ay, orucun faziletlerini anlatmaya ve iftar çadırlarını gündeme getirmeye başlar. Bu insanların zihinlerindeki din, yılın on bir ayında günah işlemeyi mübah sayarken, Ramazan ayında, verilen iftar yemekleri ve sair faaliyetlerle arınmayı vaad ediyor(!) İslam ise bütün zamanların ve bütün mekânların dinidir… Ancak, halkın ekserisi dini kaynağından öğrenmediğinden bu gerçeğin farkına varamıyorlar. Ramazan Müslümanları dediğimiz bu kesim, gösterişli iftar yemekleri verir, programlara katılır açıklamalar yaparlar ancak Ramazan ayı bittiğinde yine eski hayatlarına dönüş yapar ve gayri İslami yaşantılarını sürdürürler. Yaptıklarını Allah’ın razısını umarak yapmayıp, kör nefislerini hizmet etmek için yaptıklarından Ramazan’ın rahmeti bu insanlara uğramaz. Ama bunu göremez ve anlayamazlar.
Elbette Ramazan ayı bir arınma ve rahmet ayıdır, yaşamlarının tamamında, Allah’ın rızasına uygun bir hayat yaşayabilmek için gayret gösteren müminler, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırlar. Onlar bilirler ki, Oruç, sadece yiyip içmekten vazgeçmek değildir. Aynı zamanda, dedikodu, gıybet, israf, riya, gösteriş ve kötülük sayılacak bütün eylemleri terk etmektir. Müminler bunun bilincindedir ve Ramazan’ın bereketini bütün hayatlarına yaymaya çalışılar.
Son tahlilde şunu belirtmeliyim ki bu yazımdan sonra bana kızanlar olacak belki ama olsun bende dahil olmak üzere bir çoğumuz içki içmeyi,kumar oynamayı,zinayı,gıybeti ve buna benzer Allahın yasak kıldıklarını sadece Ramazan ayında yasak zannediyoruz. Diyebilirsiniz bırak yahu adamlar Ramazan bahanesiylede olsa bişeyler yapıyor yapsınlar yapmasınlar diyen yok ama bilmem ne kanallarında boy boy görüntüler eşiliğinde müzikli eğlenceli yine en az kendileri kadar varlıklı insanlara iftar sofraları kurarak değil ….
Allah günahlarımızı affeyler inşallah………………………..
Murat Karaca

📆 18 Temmuz 2013 Perşembe 16:01   ·   💬 2 yorum   ·  

“RAMAZAN MÜSLÜMANLARI” için 2 yanıt

  1. Kemal Akmansoy dedi ki:

    Cenab-ı ALLAH (C.C) hepimize İslamiyeti hakkıyla yaşamayı nasip etsin..

  2. mustafa çatıkkaş dedi ki:

    yazını daha yeni rasladım.HARİKA YAZMIŞSIN.KALEMİNE KUVVET.
    şimdi o kişilere bak ne haldeler.yaz.dokundur.
    ALLAH İŞLERİNİ GÜZEL EYLESİN .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR