MENÜ ☰
Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum, Yaşamın İçinden » RESSAM FATMA KIRDAR ”HAYATIN RESMİNİ ÇİZEN BİR KADIN”
RESSAM FATMA KIRDAR ”HAYATIN RESMİNİ ÇİZEN BİR KADIN”

Konya’nın Seydişehir ilçesinde ressam olarak tanınan Fatma Kırdar’ın ünü gün geçtikçe yaşadığı şehrin dışına taşarak Ülke geneline yayılmış.


Genç yaşta eşini kaybeden Fatma Kırdar eşinden kalan maaş aile geçimine yetmeyince ekonomik zorluk çekmeye başladı.


Hobi olarak başladığı Ressamlıktan para kazanmaya başlayan Kırdar bu işten kazandığı parayla kızını ve oğlunu okuttu…Kızının Manisa’da sınıf öğretmeni, oğlunun Antalyada Turizimci olmasını sağladı.


Konya Seydişehir de yaşayan Fatma Kırdar’ın evi adeta bir resim galerisi ve müze gibi ziyaretçi akınına uğruyor.
Türkiye’nin her bölgesinden gelen ziyaretçiler Fatma Kırdar’ın evine uğrayıp bir birinden güzel tablolalarını yerinde inceleme imkanı buluyorlar.


Çevresinde Mevlana aşığı olarak bilinen ressam, ‘Hz.Mevlana dünyaya hoş görüyü aşılayan bir insandır’ diyerek o görüşü kendine düstur edinmiştir ve ona olan sevgisinden Hz.Mevlana’nın Konya’da bulunan Kabrini tuvaline taşımıştır.
Bizde kendisini evinde ziyaret ederek onunla kısa bir söyleşi yapma imkanı bulduk. Kendisi bizlere oldukça misafirperver davrandı….

G.G: Merhaba, öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.Siz Konya’da ve Ülkemizde tanınan bir kişiliksiniz ama biz yinede sizin ağzınızdan Fatma Kırda’ı tanıyabilirmiyiz.

F.K: Merhaba, bende sizlere teşekkür ediyorum bu nazik ziyaretiniz için. ” 1952 yılında Seydişehir’in Kımluca köyünde doğdum.


16 yaşımda evlendim ve 2 çocuk annesiyim. Tahsilim ilkokul. İlçemizde otururken karşı komşularım öğretmendi.
Onlardan kitap okuma alışkanlığı edindim. 6-7 yıl çeşitli kitaplar okudum. Daha sonra o binaya resim öğretmeni taşındı. Bir televizyon programında yağlı boya dersi izledim. Resim öğretmenine yağlı boya sanatını öğretmesini istedim.
Öğretmen bana güldü ve zor olduğunu söyledi. Bunun üzerine daha çok hırslandım. Evde çocuklarımın kuru boya kalemlerini alarak karşımda duran kaysı çiçekli resmi çizdim. Akşam resim öğretmenine gösterdiğimde, bu resmi sen çizmedin şeklinde konuştu.


Bir gün evde komşularımla otururken Ressam Gönül Duranoğlunun ilçemizde sergi açtığını öğrendim. Yanına gittim.
Ressam Duranoğlu bana baktı ayağımda şalvar yerel kıyafetli bir hanımım. Benden dokümanlarımı istedi. Gösterdikten sonra kendi kullandığı resim malzemelerini bana bıraktı. Bu da bana ayrı bir heves verdi.
Bir hafta sonra bana ünlü ressamların bir çok dokümanını getirdi. Bunlar üzerinde çalışmamı söyledi. Rahmetli eşimin de bana çok büyük katkısı oldu.

G.G: Kıymetli Hocamız Fatma Kırdar, siz zoru başararak bu günlere gelmişsiniz, gençlere tavsiyeleriniz nedir ?


F.K: Bence gençlerden önce ailelerini ele almak lazım.ailelere bu anlamda çok sorumluluk düşüyor.
Aileler çok aşırı korumacı davranıyorlar,çocuklara sorumluluğun az yüklendiğini düşünüyorum,sürekli internet ortamında çocuklar ve kendileri adeta dış dünya ile irtibatı kesmiş durumdalar.


Bence gençlerin bir hobisi olmalı, sanatın, sporun her hangi bir dalı ile uğraşmaya teşvik edilmemliler. Ben bu yaşta hala kitap okuyorum gençlerimizinde kitap okumaya teşvik edilmesi lazım.


G.G: Fatma hanım resim çizerken ne hissediyorsunuz ?diye sorduk ( Gülümseyerek cevap verdi)


F.K: Çizdiğim mekanların içerisinde yaşıyorum, sokaklarında geziyorum,ailelerimizim, büyüklerimizin bizlere anlattığı hikayeleri yaşıyorum resimlerim de ve hal böyle olunca daha kalıtsal eserler ortaya çıkıyor ve daha verimli şeyler oluyor.


G.G: Dokunuşlarınızın hepsinde ve her fırça darbenizde bir hikaye var o zaman…!!!


F.K: Evet tabi ki mesela şu an çalıştığım resimde Konya’nın olmazsa olmazı atlı tıranvayı çiziyorum ve o günün dolmuşunu bu güne taşımış oluyorum.
Ayrıca ben resim çizmeye 30 yaşında başladım, önceleri gördüğüm her şeyi çizerken zamanla tarzım oturdu ve şimdilerde konakları çiziyorum.


G.G: En çok kimlerden destek aldınız çevrenizde ve kaç sergi açtınız ?


F.K: Yaptığım resimlerin beğeni toplaması üzerine birçok yerel yönetici ve eğitim kurumları bana çok büyük destek verdi. 150’nin üzerinde yağlı boya tablo yaptım. Yaptığım tablolardan İzmir, Manisa, Antalya ve Konya’da 16 kişisel resim sergisi açtım. Son sergimi de geçen yıl Konya Selçuk Üniversitesi’nde açtım. O resim sergisini de dönemin Rektörü Mustafa Şahin’in talebi üzerine öğrencilere örnek olsun diye açtım.”


G.G: Fatma Hocam Türkiye’de sanata ve sanatçıya ne kadar değer veriliyor ?


F.K: Türkiye’de sanata değer verilmiyor. Sergilerimde sattığım tablolarda malzeme fiyatımı bile teklif etmeyenler oluyordu. Sanatçı maddi ve manevi bir yoksunluk yaşamayacak ki daha çok üretebilsin. Artık daha önceden yaptığım tablolarımı satmayı düşünmüyorum. Sadece özel bir talep gelirse resmeder ve satarım….diyerek sözlerini noktaladı.


Konya Seydişehir’de başlayan bir hayat ve onca zorluğa rağmen hayata tutunma mücadelesi ve bunu kendisine has yeteneği ile geliştirdiği Ressamlığını tüm Türkiye’ye ispat eden başarılı bir kadın.


Kendisi bizlere kadınların da her dalda olduğu gibi bu dal da da çok başarılı şeylere imza atabileceğini gösterdi.
Kendisine teşekkür ederek o muhteşem evinden ayrıldık.


Röportaj: Gökçen Güven

Galeri
📆 15 Temmuz 2021 Perşembe 02:14   ·   💬 2 yorum   ·  

“RESSAM FATMA KIRDAR ”HAYATIN RESMİNİ ÇİZEN BİR KADIN”” için 2 cevap

  1. Meltem dedi ki:

    Örnek yaşam olarak öğrencilerime anlatırım artık.

  2. Selma Sofuoğlu dedi ki:

    Tebrik ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlkokul özel ders

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR

PUAN DURUMU - SÜPER LİG