MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Manşet, Pendik, Toplum » Reyhan Çiçekleri sevgiyle engelleri aştı
Reyhan Çiçekleri sevgiyle engelleri aştı

Engelliler için sosyal duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı amaç edinen programda Reyhan Çiçekleri Anaokulu öğrencileri ve Türkiye Beyazay Derneği’nin down sendromlu, serebral palsili, otizmli, zihinsel ve görme engelli kardeşleri ile gözlerimizle işitmenin, ellerimizde konuşmanın ve tenimizle görmenin ne demek olduğunu hissettirmek için sahne aldılar.

r6

 

 

 

 

Engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve onlarla aynı hayatı paylaşmanın yüklediği sorumluluğu hissetmek, artık tüm toplumun en önemli görevleri arasında yer alıyor. Özellikle toplumsal hayata uyum ve katılım engelli vatandaşlarımız açısından halen ana sorun olarak varlığını sürdürmekte ve günlük yaşama entegre olmalarına da engel teşkil etmektedir.

r2

 

 

 

Bu soruna karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen “Reyhan Çiçekleri Engelleri Aşıyor” sosyal sorumluluk projesi; Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Reyhan Çiçekleri Anaokulu ve Türkiye Beyazay Derneği ile ortaklaşa düzenlenen muhteşem bir programla gerçekleştirildi. Programa Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman AYVA ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat ALTINÖZ, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer EREN ve Şube Müdürleri Eğitim Bir-Sen 4 nolu Şube Başkanı Talat YAVUZ, Karadayı dizisinden İbrahim ŞENTÜRK, Seksenler dizisi oyuncuları Eray Yasin IŞIK ve Osman BÜYÜKERCAN, Birikim Okulları ve Gökyüzü Koleji ile idarecileri, Kartal – Maltepe – Pendik ve Tuzla da faaliyet gösteren özel anaokullarının kurucu ve müdürleri ile veliler ve davetliler katıldı.

 

Programa Katılan Protokol:

r9

Karadayı dizisinden İbrahim ŞENTÜRK:

r5
Reyhan Çiçekleri Anaokulu Müdüresi ve proje koordinatörü Sevilay Yiğit Ulukan “ Sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak yer almanın kurumda en önemli değerleri arasında yer aldığını anlattı. Bu kapsamda projelerinin odak noktalarından bir tanesini de engelli kardeşlerimizin toplumda hak ettiği noktaya gelmesini hedefleyen farkındalık projeleri oluşturmak olduğunu söyledi.

 

 

Reyhan Çiçekleri Anaokulu Müdüresi ve proje koordinatörü Sevilay Yiğit Ulukan:

r4

 

 

Konuşmasının devamında: “İnsanın gözünün görmemesinin, kulağının duymamasının, bizde varız demek için bir engel olmadığını düşünüyoruz. Asıl engel bizlerin onların sorunlarını yeterince anlamadığımız için önlerine koyduğumuz sosyal kısıtlamalardır. Herbirimiz gelecekte bir sebeple, engelli duruma düşebileceğimizi, bunun sonucunda da yürüyemeyeceğimizi, konuşamayacağımızı, duyamayacağımızı, hissedemeyeceğimizi asla unutmamalıyız. Her ne olursa olsun, tıpkı bizler gibi olağan bir hayat sürmek tüm engelli kardeşlerimizin en doğal hakkıdır

r8

 

 

 

Engellilerin sorunları onlara sadece üzüntü ile yaklaşarak aşılamaz. Tam aksine, bu bakış açısı ile hareket etmek, onların var olan sorunlarını daha fazla hissetmesine sebep olabilir. Geldiğimiz noktada engelliler zaten doğal azim ve kararlılıkları ile birçok engeli aşmaktadır. Bizlere düşense onların yaşadıkları sorunlara karşı toplumda ortak duyarlılık oluşturmak, onların önlerine asıl engelleri çıkarmamaktır. Bu bakış açısı ile hayata geçirdiğimiz “Reyhan Çiçekleri Engelleri “ aşıyor programı ile tam da bu noktada farkındalık oluşturmayı hedefledik. Tüm konuklarımızla birlikte engelliler gibi duymaya, görmeye ve hissetmeye çalıştık. Bu duyguları bizimle birlikte hisseden ve yanımızda olan tüm davetlilerimize teşekkür ediyoruz “diyerek sözlerini tamamladı.

r7

r3

📆 19 Ocak 2015 Pazartesi 12:35   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR