MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Spor, Toplum » Rıdvan Şükür, Milli mücadele kahramanı Yahya Kaptan anısına Yürüdü.
Rıdvan Şükür, Milli mücadele kahramanı Yahya Kaptan anısına Yürüdü.

Dağcı ve Doğa sporcusu Rıdvan Şükür, Milli mücadele yıllarında İstanbul Hükümeti tarafından 8 Ocak 1920 tarihinde Tavşancılda şehit edilen, Kocaeli bölgesinin işgal yıllarındaki milli mücadele kahramanı Yahya kaptan’ın şehit edilişinin 95. yılı anısına Tavşancıl’da yürüdü.

 

Tavşancıl bölgesinde Yahya Kaptan anısına yürüyen Rıdvan Şükür, Gebze civarındaki Rum çeteleri ile mücadele eden ve onları ortadan kaldıran, milli mücadele kahramanı Yahya Kaptan’ı kaybedişimizin üzerinden tam 95 yıl geçtiğini söyledi. Tavşancıl bölgesindeki yaptığı doğa yürüyüşünde Yahya Kaptan’ın mezarını da ziyaret eden Şükür, dua ederek bu büyük kahramanı rahmet ve saygıyla andığını söyledi.

 

Balkanlarda Sırplara ve Bulgarlara karşı mücadele eden Yahya Kaptan, Makedonya dağlarındaki mücadelesini Kocaeli bölgesinde başarılı sürdürmüş ve Mustafa Kemal’e bağlılığını bildirmişti.  Şükür, daha otuzuna ulaşmadan şehit olan Yahya Kaptan bölgede Karakol Cemiyeti’nin baskılarına, İngiliz Muhipler Cemiyeti’nin oyunlarına ve en önemlisi işgal kuvvetlerinin emrinde olan İstanbul Hükümetinin Jandarma kuvvetine karşı mücadele etmek zorunda kaldığını ve ayak oyunları sonunda hayatını kaybettiğini söyledi,  ayrıca bu büyük kahraman ile ilgili yazılan başta Şükrü Uras ve Şener Aksu’nun kitapları olmak üzere bu büyük insan için yazılan eserlerin kendisi için önemli ve kitaplığında özel yeri olduğunu söyledi, bu büyük mücadele insanını saygı ve rahmetle andığını dile getirdi.

📆 04 Nisan 2015 Cumartesi 16:25   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR