MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Adalar ziyareti
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Adalar ziyareti

SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU, ADALAR’DA HİZMET VERECEK 2 ADET DENİK NAKİL ARACININ HİZMETE ALIM TÖRENİNE KATILDI.

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Afrika’da etkili olan “Ebola virüsü” ile ilgili, “Ebola virüsüyle ilgili bizim ülke olarak bir sorunumuz yok. Ancak o ülkelere giden vatandaşlarımıza bilgilendirme, o ülkelerden Türkiye’ye dönüş sonrası takipleriyle ilgili gerek bakanlığımız gerekse de Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğümüz alıyor. Şu anda vatandaşımızı tedirgin edecek en ufak bir sorun söz konusu değil” dedi.

 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Adalar’da hizmet verecek 2 adet deniz nakil aracının hizmete alım törenine katıldı. Büyükada’da inşa edilen Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası’nı da inceleyen Müezzinoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

 
Vatandaşların sağlık sorunları için gerekli her türlü tedbirlerin alındığını söyleyen Müezzinoğlu, “Adalar’da 8-10 yatak kapasiteli hastane, yıl sonunda tamamlanarak 2015 yılının ilk ayında hizmete girecek. Biz Adalar’da yaşayan vatandaşlarımızın sağlık sorunları konusunda tedirgin olmamaları konusunda her türlü tedbiri alıyoruz. İki tane yeni deniz ambulanslarımızı da devreye soktuk. Büyükada, Kınalıada, Heybeli ve Burgazada’ya aile hekimlerimizi de verdik. 24 saat acil hizmetlerimizi veriyoruz. Türkiye’nin genelinde vatandaşlarımızın 24 saat hizmet alabileceği sağlık sistemini nasıl kurguladıysak burada da olağanüstü durumlarda anakaraya ulaşabilecekleri sistemi daha iyi noktaya taşıyoruz” dedi.

 
Türkiye’nin sağlıkta geldiği noktayı örneklerle anlatan Müezzinoğlu, “Geçmişe baktığımızda sağlık konusunda çok sıkıntılar yaşıyorduk. Bugün de beklenmedik olağanüstü durumlarda da yine sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak gerek sağlık hizmetlerinde gerekse de acil hizmetlerde Türkiye dünya ile yarışacak noktayı yakaladı. İnşallah yıl sonuna kadar gece görüşlü ambulans helikopterlerimizi devreye sokmayı planlıyoruz. Bunun ihale sürecindeyiz. Bu süreçten sonra Avrupa’da gece görüşlü ambulans sisteminde 4. ülke olacağız” şeklinde konuştu.

 
Hizmete alınan deniz nakil araçlarının adalardan hasta transferinde yaşanan sorunları gidereceğini ifade eden Müezzinoğlu, şunları söyledi:
“Bu yeni deniz nakil araçlarımızla 24 saat kesintisiz hizmet verilecek. Bu hizmete 1 ay önce başladık ve bu sürede 111 vaka transferi yapıldı. Türkiye’nin hangi noktasında olursak olalım tüm kör noktaları çözebilecek tedbirleri alıyoruz. İstanbul’un incisi olan bu Adalar halkına modern, hızlı teknolojik imkanı sunmuş oluyoruz. Bu araçlarının en önemli özelliği sarsmamasıdır. İki sedye olduğu için aynı anda iki hastayı taşıyabiliyor. Acil müdahalede kullanılabilecek ekipmanlar var. Çok olağanüstü hava koşulları hariç 24 saat kesintisiz hizmet verecek. Bu araçlarda oksijen tüplerinden takip monitörlerine kadar her şey mevcut. Bir hastayı ortalama 8 dakika deniz trafiği ile toplamda 20-25 dakikada Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakil edeceğiz”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Müezzinoğlu, Afrika’da etkili olan “Ebola virüsü” konusunda da önlemler aldıklarını anlatarak, “Sağlık bakanlığı olarak bulaşıcı hastalıklarla ilgili olağanüstü teyakkuz durumunda olan bir ülkeyiz. Hatırlarsanız daha önceki domuz gribi salgınında da olağanüstü tedbirler almıştık. Ebola virüsüyle ilgili bizim ülke olarak bir sorunumuz yok. O ülkelerle Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu da yok. Ancak o ülkelere giden vatandaşlarımıza bilgilendirme, o ülkelerden Türkiye’ye dönüş sonrası takipleriyle ilgili gerek bakanlığımız gerekse de Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğümüz alıyor. Şu anda vatandaşımızı tedirgin edecek en ufak bir sorun söz konusu değil” dedi.

📆 07 Ağustos 2014 Perşembe 09:59   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR