MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Manşet, Pendik, Toplum » Sanat adamlarının isimleri Pendik’te yaşayacak
Sanat adamlarının isimleri Pendik’te yaşayacak

 

 

Pendik Belediyesi tarafından inşa edilen 2 semt merkezi ve 4 etüt merkezine Belediye Meclisi tarafından Türk kültürüne büyük katkıları olan fikir ve sanat adamlarının isimleri verildi. Buna göre, Arif Nihat Asya, Yahya Kemal Beyatlı, Hüseyin Vassaf, Hamid Aytaç, Ali Ulvi Kurucu ve Neşet Ertaş isimleri Pendik’te yaşayacak.

 

hamid-aytac

 

Türk kültür ve sanat dünyasında derin izler bırakmış sanatçı ve fikir adamlarının isimleri, ilçenin çeşitli noktalarında Pendik Belediyesi tarafından yapılan semt ve etüt merkezlerinde yaşatılacak. Belediye Meclisi tarafından alınan kararda sanatçıların isimleri Fevzi Çakmak ve Dumlupınar’da yapılan semt merkezleri ile Velibaba, Güllübağlar, Yenişehir ve Fatih Mahallesi’nde inşa edilen etüt merkezlerine verilecek. Pendik’in her mahallesini semt ve etüt merkezleriyle donatarak kültür, eğitim, sosyal, spor ve sağlık alanında hizmet götürüldüğünü belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Bu merkezler, bundan sonra sanat ve kültür dünyamıza önemli katkılarda bulunan değerli şahsiyetlerin isimleriyle anılacak” dedi.

fevzi-cakmak

 

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde kısa bir süre önce tamamlanarak hizmet vermeye başlayan 4 bin metrekarelik semt merkezine Türk edebiyatında ‘Bayrak’ şairi olarak adlandırılan Arif Nihat Asya ismi verildi. Dumlupınar’da tamamlanma aşamasında olan Semt Merkezi ise 20. Yüzyılın meşhur hattatı Hamid Aytaç’ın ismini aldı. 2 bin 500 metrekarelik alana sahip merkez, bundan sonra Türk matbaacılığına çinkografi, çelik üzerine resim ve yazı hakketme yani gravür, kabartma ve lüks baskı tekniğini ilk getiren hattatlardan olan Hamid Aytaç adıyla anılacak. Gençlere spor ve eğitim olanağını bir arada sunan ve mimari yapısındaki klasik çizgilerle öne çıkan Velibaba’daki etüd merkezine, geniş Hadis kültürüne sahip olmasıyla tanınan fikir ve sanat adamı Ali Ulvi Kurucu’nun ismi verildi. Ünlü Türk şairi Yahya Kemal Beyatlı ise, Yenişehir Mahallesi’nde Barış Manço Parkı içinde inşa edilen Etüd Merkezi ile anılacak. Güllübağlar’da yapımı tamamlanmak üzere olan Etüt Merkezi, son dönem mutasavvıf, tarihçi ve şairlerinden Hüseyin Vassaf’ın adını taşıyacak. Fatih Mahallesi’nde yapımı süren etüt merkezi ise, 2012 yılının Eylül ayında yaşamını yitiren ve ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak adlandırılan ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ın ismi verildi.

 

 

 

Galeri
📆 17 Ocak 2014 Cuma 15:04   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR