MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kültür-Sanat, Maltepe, Manşet, Toplum » “Savaş”ı bu kez sahnede izledi
“Savaş”ı bu kez sahnede izledi

Gazetecilik yaptığı yıllarda, Bosna’da yaşanan savaşı yaptığı haberler ve çektiği fotoğraflarla dünyaya duyuran Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, o savaşı bu kez sahnede izledi. Bosna Savaşı’nı anlatan tiyatro oyunu Başkan Kılıç’ı duygulandırdı.

 

 
Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahnelenen ve Bosna’da yaşanan iç savaşı konu alan “Savaş” adlı tiyatro oyununu izleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, duygusal anlar yaşadı. Gazetecilik yaptığı dönemde Bosna’daki savaşı, haberleriyle dünya kamuoyuna duyuran Kılıç, “Hayatımın en acı dolu, en ders veren günleriydi. Etrafımızda yine savaşların olduğu zor günlerden geçiyoruz. Ne olur böyle kol kola girelim, kimseye o izni vermeyelim” dedi.

 
Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Pürtelaş Tiyatro oyuncuları tarafından sergilenen “Savaş” adlı tiyatro oyununa ev sahipliği yaptı. Ünlü İsveçli yazar Lars Noren tarafından, Bosna trajedisinden hemen sonra kaleme alınan ve Bosna’daki savaşın bir aile üzerindeki yıkıcı etkisini konu alan tiyatro oyunu, büyük ilgi gördü. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç, salonu tıka basa dolduran Maltepelilerle birlikte oyunu izledi. Gazetecilik yaptığı dönemde Bosna’daki savaşın yakın tanığı olan Başkan Kılıç’ın, oyunu izlerken duygulandığı görüldü.

 
GAZETECİ YURTSEVER’İ ANDI
Çeviri ve yönetmenliğini Serdar Biliş’in yaptığı oyunda Tilbe Saran, Sermet Yeşil, Onur Gürçay, Damla Sönmez Ecem Uzun performanslarıyla, büyük beğeni topladı. Ayakta alkışlanan oyuncuları sahneye çıkarak tek tek tebrik eden Başkan Ali Kılıç, “Bu tiyatro oyunu benim için çok farklı bir anlam taşıyor.

 

 

Çünkü ben tam savaşın başladığı gün Bosna’ya gitmiştim. Yakın zamanda kansere yenik düşen arkadaşım Ali Haydar Yurtsever ile birlikte insanlığın yaşadığı yıkımları tüm dünyaya duyurmuş ve mesleki olarak kader ortaklığını paylaşmıştık. O zamanlar Bosnalı bir arkadaşımdan savaşın tanımını yapmasını istemiştim. Bana demişti ki; ‘Ali anlatamıyorum. Müslüman bir arkadaşım vardı çok severdik birbirimizi, birlikteydik. Bayramlarda, düğünlerde, toplantılarda hep beraber eğlenir, birlikte yaşardık. Bir sabah kapıyı açtım karşılaştık birbirimizin boğazına sarıldık. Komşular ayırdı bizi. İşte savaş bu kadar anlamsızdı…’” diye konuştu.

 
ACI DOLU GÜNLERDİ
Gazetecilikte kazandığı ödülleri, Bosna’da çektiği savaş fotoğraflarıyla aldığını ifade eden Kılıç, “Hayatımın en acı dolu, en ders veren günleriydi. Etrafımızda yine savaşların olduğu zor günlerden geçiyoruz. Ne olur böyle kol kola girelim, kimseye o izni vermeyelim” mesajıyla sözlerini noktaladı.

📆 18 Kasım 2014 Salı 11:37   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR