MENÜ ☰
.
Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kartal, Manşet, Toplum » Soğanlık mahallesi prefabrik camii dualarla açıldı
Soğanlık mahallesi prefabrik camii dualarla açıldı

Kartal İlçe sınırları içinde hizmet veren ibadethanelerin temizliği ve fiziki koşullarının iyileştirilmesi için titiz bir çalışma yürüten Kartal Belediyesi’nin desteği ile yaptırılan Soğanlık Merkez Camii Mescidi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Öğle namazıyla birlikte hizmete giren  mescidin açılışına, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Ali Apaydın, Gülseren Böyüktaş, Ali Rıza İkisivri, Başkan Danışmanları, Birim Müdürleri, Soğanlık Merkez Camii İmamı Yusuf Can Polat, cami dernek yönetimi, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, cami Cemaati, mahalle sakinleri ve vatandaşlar katıldı.

 

2012 yılında, Kartal Belediyesi’nce deprem açısından güvenli olmadığı uzman raporlarıyla tespit edilen Soğanlık Yeni Mah. Merkez Camii ve Esentepe Mah. Milangaz Cad. üzerindeki Hicret Camii’nin yıkılıp yeniden yapılması sürecinde o bölgelerde yaşayan halkın ibadetlerine devam etmelerinin sağlanması için cami çevresine prefabrik yapıların inşa edilip halkımızın hizmetine sunulması için gerekli çalışmalara hız veren Kartal Belediyesi prefabrik cami mescitlerini bitirerek halkın hizmetine sundu.

Öğle namazı öncesinde Soğanlık Merkez Camii imamının duaları ile hizmete sokulan mescidin açılış töreninde konuşan imam Yusuf Can Polat, “Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz çok önemli bir programı olduğu için buraya katılamadı, bizlere selamını gönderdi. Camimiz depreme dayanıklı olmadığı, yakında yıkılacağı için bizlere Soğanlık halkına çok güzel prefabrik bir cami inşa ettiler. Başta Sayın Başkan  Altınok Öz’e yardımcılarına, belediye personeline, emeği geçen herkese, cami derneği, cami cemaati ve Soğanlık halkı adına çok teşekkür ediyorum. Çünkü yapılan hizmete teşekkür etmek dinimizin gereğidir Allah başkanımızdan razı olsun dedi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına kürsüye gelerek açılış konuşmasını yapan Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, “Sevgili Kartallılar, sevgili Soğanlıklılar. Başkanımızın selamlarını sizlere iletirken böyle bir ibadethanenin açılışından büyük mutluluk duyduğumu sizlere belirtmek istiyorum. Sevgili Başkanımız cami arkasındaki kadastral yol ve yanındaki karakolunda birleştirilerek tamamının cami alanına alınarak cami yapılması için düşüncesini bizlere iletmişti. O zaman planlama müdürüydüm ve başkanımızın bu güzel düşüncesinden mutlu olmuştum. Şimdi de Başkan Yardımcısı olarak bu ibadethanenin açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah karakolunda onlara tahsis ettiğimiz binaya geçmelerinden sonra Soğanlık Merkezi’ne yakışır büyük modern bir camiyi, ibadethaneyi Soğanlık Mahallemize kavuşturmuş olacağız. Yeni yapılacak camimizin inşaatında ve açılışında da beraber olmayı temenni ediyor Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz adına hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum. Hayırlı olsun” dedi.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN ÖZ’E TEŞEKKÜR

Mahallede yeni cami yapılana kadar önemli bir eksikliği giderecek olan mescit mahalleliler tarafından çok beğenildi. Kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden açılışa büyük ilgi gösteren mahalleli “Yeni cami yapılana kadar bu prefabrik cami bizim en büyük ihtiyacımızdı. Kartal Belediye Başkanımıza bu ihtiyacımızı karşıladığı ve bizlere böyle güzel bir ibadethane yaptığı

için çok teşekkür ediyoruz Yapandan, yapımına vesile olandan Allah razı olsun” dedi. Törene katılan cemaate gülsuyu ve lokum ikramında bulunuldu.

Soğanlık Yeni Mahalle Merkez Camii için de, camiin bahçesinde uygun görülen yere yapılan ve toplam inşaat alanı 825 m2 olan prefabrik ibadet yeri, tek katlı olup içinde kadın ve erkeklerin ayrı yerlerde ibadetlerini yapabilecekleri, aynı anda yaklaşık 1.100 kişinin ibadet edebilecekleri biçimde Kartal Belediyesi’nce inşa edildi. İç donanımı, aydınlatma, ısıtma, soğutma sistemleri ve çevre düzenlemesi tamamen Kartal Belediyesi’nce yapıldı.

📆 11 Ekim 2013 Cuma 11:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR