MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Eğitim, Gençlik, Genel, Toplum » Sokakta İlk Adımlar İstanbul’da 921 bin 988 çocuğa ulaştı
Sokakta İlk Adımlar İstanbul’da 921 bin 988 çocuğa ulaştı

Türkiye’nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi Sokakta İlk Adımlar, 14 yılda 41 ilde 1 milyon 789 bin çocuğa ulaştı. Proje kapsamında İstanbul’da bugüne kadar toplam 921 bin 988 ilkokul öğrencisi trafikte yol güvenliği eğitimi aldı. Renault’nun, Milli Eğitim Bakanlığı izin ve işbirliği, Total Oil Türkiye ile Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürdüğü projede hedef; 5 milyon öğrenciye yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmak.

 

 

ÇOCUKLARIN trafikteki tehditler ile risklerin farkına varmasını sağlayıp, onlara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlayan Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi 14 yaşında… Milli Eğitim Bakanlığı, Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürülen proje kapsamında 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 1 milyon 789 bin öğrenciye ulaşılmış olacak. Yol güvenliği bağlamında en riskli 41 ilde sürdürülen projenin yeni dönem eğitim setleri 41 ildeki bütün proje uygulama okullarına dağıtıldı ve eğitimlere başlandı. Bu yıl İstanbul’da 143 bin 728 öğrenci projeden yararlanacak.

 

 

Hedefimiz 5 milyon öğrenciye ulaşmak

Projenin 14’üncü yılına ve hedeflerine ilişkin bir açıklama yapan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şunları dile getirdi:

“TÜİK’in 2014 verilerine göre Türkiye’de 1 milyon 199 bin 10 kaza meydana geldi. Ölümlü yaralanmalı kazaların yüzde 75,1’i yerleşim yeri içinde gerçekleşti. Bu kazalarda 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken, 285 bin 59 kişi de yaralandı. Yapılan bilimsel araştırmalar, yayalar içinde ilköğretim çağındaki çocukların ciddi bir risk grubu oluşturduğunu gösteriyor. İşte Sokakta İlk Adımlar bu riski azaltmayı ve çocuklarımıza yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor. Hedefimiz projemizin ikinci 10 yılının sonunda, 5 milyon öğrenciye ulaşmak ve onların bu yaşamsal soruna ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak. Bu hedefi de, birlikte yürüdüğümüz güçlü proje ortaklarımız ve okul yöneticileri ile öğretmenlerimizin güçlü desteğiyle gerçekleştireceğiz.”

En riskli 41 ilde devrede

Türkiye’nin 41 ilindeki 1565 okula ve 7 bin 99 sınıfa ücretsiz olarak gönderilerek, uygulanmaya başlayan eğitim setleri, öğrencileri trafik güvenliğinin yanı sıra ulaşıma bağlı çevre sorunları konusunda da bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Renault arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla gerçekleşen projeden ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri, trafik ve yol güvenliği derslerinde yararlanıyor.

Projenin eğitim materyalleri arasında öğretmen kartları, öğrenci kitapçığı, öğrenci için test ve sınıf için uyarıcı, bilgilendirici bir afiş yer alıyor. Okul programlarına göre tasarlanan öğretmen kartları, öğretmeni konuların uygulanmasına yönlendiriyor ve işlenen farklı temalara ilişkin temel kavramları veriyor. Sınıftaki çalışmayı derinleştirmek ve öğrencileri somut eylemlerle teşvik etmek için aynı zamanda faaliyet uzantıları da öneriliyor.

Öğrenci kitapçığında yer alan eğitici faaliyetler ise birbirinden bağımsız. Bunlar öğrencinin fikir yürütmesini, belli mesajları öğrenmesini, öğrenilen kavramları uygulayarak, bunları kendi kelimeleriyle yazarak pekiştirmesini sağlıyor.

Eğitim alanların yüzde 98’i trafik ışıklarına uyuyor

2010 yılında İpsos araştırma şirketinin yaptığı ankete göre: Öğretmenlerin yüzde 88’i eğitim setini kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 61’i evde ebeveynlerine bu projeden bahsediyor. Öğrencilerdeki olası davranış değişiklikleri velilere tek tek sorulduğunda, belirli davranışlar özelinde olumlu değişiklik olduğu belirtiliyor. Örneğin; seti kullanan öğrencilerin yüzde 98’i yürürken trafik ışıklarına uyuyor, yüzde 87’si trafik işaretlerinin anlamlarını biliyor ya da velilerine soruyor, yüzde 84’ü ebeveyni araç kullanırken trafik kurallarından söz ediyor. Yine aynı ankete göre uygulamaya katılan öğrencilerin trafikteki doğru davranışlar konusundaki sorulara ortalama yüzde 85 oranında doğru cevap verdiği belirlendi.

📆 14 Ekim 2015 Çarşamba 11:53   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR