MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Sönmez Sarıkamış’a “ Kahraman Asker Anıtı” yaptırıyor
Sönmez Sarıkamış’a “ Kahraman Asker Anıtı” yaptırıyor

Yıllardır bu alanda çalışmalar yürüten Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez , 1914 yılında donarak şehit olan 90 bin asker adına yeni bir çalışmaya daha imza atmaya hazırlanıyor.  Sarıkamış, Milli park alanına yakın bölgede ulunan Taşlıtepe’ye (Kanlıtepe)  Kahraman Asker anıtı dikilmesi için kolları sıvadı. Heykel  tamamlanması durumunda Sarıkamış’ın ve Sarıkamış Meydan Muharebesinin bir sembolü olacak.

 

CHP Ardahan 21.22.23 dönem milletvekili  Ensar Öğüt de bir kampanya başlattıklarını ifade ederek, destek çağrısı yaptı.

İzinler çıktı hızlandırılması bekleniyor

Yüksek Mimar, ünlü Heykeltıraş Tankut Doğan tarafından hazırlanan proje için gerekli başvuruların yapıldığı, Orman Bakanlığından görüş alındığı, Kültür Bakanlığının dokuya uygun gördüğü,  Valiliğin de olumlu yanıt verdiği anıtın, bu yılın sonunda Sarıkamış müzesi  ile birlikte açılışının yapılması için bürokratik işlemlerin tamamlanması gerekiyor.

Finansörü Ar-El Üniversite Kurucusu Kemal Gözükara 

Proje’nin finansmanı Ar-El Üniversite Kurucusu Kemal Gözükara  ve Sarıkamış Dayanışma Grubu   tarafından sağlanacak. Yapılan planlamaya göre 16 Metre yükseklikte olacak heykel  yaklaşık 10 ton ağırlığında. 5 TIR ile nakledilecek, dağdaki montajı 15 gün sürecek. Projenin tamamlanabilmesi için Valiliğin yollar ile  çevre düzenlemesini yapması gerekiyor.

Neden Taşlı tepe kanlı tepe oluyor

Proje’nin finansmanı Ar-El Üniversite Kurucusu Kemal Gözükara’ya teşekkür eden Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez , “Heykelin  yapılacağı alanın asıl adı Taşlıtepe. Sarıkamış Meydan Muharebesi sırasında bu dağın Çamurlu Tepe tarafında 29. ve 17. Tümen varken Sarıkamış tarafında Ruslar var. Bizimkiler bu tepeyi aşsalar Sarıkamış’a girecekler. 29 Aralık 1914’te bu tepe 3 kez süngü hücumu ile el değiştiriyor ve bundan sonra tepenin adı Kanlı Tepe oluyor.  Heykel hem böyle bir özelliği olan, hem tüm kenti tepeden seyredilmeyi sağlayan hem de  Taşlıtepe  adeta doğal heykel kaidesi gibi.”dedi.

Devlet el atmalı

Konu ile yakından ilgilenen CHP Ardahan eski milletvekili Ensar Öğüt, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından başlatılan Sarıkamış, Taşlıtepe  kahraman Asker anıtının gerçekleşmesi için bir kampanya başlattıklarını ifade ederek, devletin soruna el atmasını, çalışmaların tamamlanması için bürokrasinin ve yasal işlemlerin  hızlandırılmasını, tüm Kars- Ardahan- Iğdır halkını ve derneklerini  sahiplenmeye davet ettiklerini söyledi.

Şehitlere vefa örneği

Öğüt, “ Öncelikle Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez  tarafından  yapılan çok sayıda çalışmanın yanısıra, böylesi bir anıtın yapılması, öncelikle 90 bin gencecik evlatlarımıza vefa borcudur. Tarihe ve tarihsel olaylara dikkat çekmedir, gelecek kuşaklara aktarmadır. Bölgenin tanıtılmasına katkıdır. Vatandaşlarımızın çıktığında müthiş bir görsel güzelliği seyrebilecekleri  bir ortamı sağlamadır. Devletin, ilgili bakanlıkların bizzat konu ile yakından ilgilemesi ve kısa sürede sonuçlanmasına önayak olmasını istiyoruz. Kars Ardahan ve Iğdır halkının, tüm hemşehrilerimizin, demokratik kuruluşların bu çalışmayı sahiplenmesini bekliyoruz. Projenin öncüsü Prof. Dr. Bingür Sönmez’e ve finansmanını sağlayan Ar-El Üniversite Kurucusu Kemal Gözükara ‘ya teşekkür ediyoruz  ”dedi.

📆 20 Şubat 2016 Cumartesi 12:34   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR