MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Kartal, Manşet, Toplum » Su Dolu Bardakta Sazını Arayan Cemil Bey
Su Dolu Bardakta Sazını Arayan Cemil Bey

Besteleri, icrası ve günümüze kalan taş plak kayıtlarıyla Türk müziğinin değişimini hızlandırmış isim Tanburi Cemil Bey, vefatının 100’üncü yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panel ile anıldı. Panelde, Tanburi Cemil Bey’in şahsiyeti, müziği, sonraki kuşaklara ve Türk müziğine olan etkileri konuşuldu. Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun başkanlığını yaptığı panelde, Müzisyen Mehmet Güntekin, Tanburi Murat Aydemir ve Araştırmacı Müzisyen İncila Bertuğ konuşmacı olarak yer aldı.

AYVAZOĞLU’NDAN ROMAN MÜJDESİ

 

Panelde konuşan yazar Beşir Ayvazoğlu, “Cemil Bey’i çok eskiden beri dinliyorum. Hatta onun hayatını roman olarak yazmak niyetindeyim. Yazmak için başladım fakat bir türlü onun hayatını roman yazmayı başaramayınca onun hayatını yazmaya çalışan bir kahramanın romanını yazdım. Dolayısıyla romanda Cemil Bey’in hayatı arka planda var.” dedi.

Tanburi Cemil Bey’in zor bir müziği olduğunu ifade eden sanatçı Murat Aydemir, “Taş plaklarında yaptığı bütün taksimleri, tasarlayarak yaptığına eminim. Çünkü çıkan külliyatta şunu gördük: İki tane taksim var ve birbirine çok benziyor. Birini beğenmiş, bu yayınlanabilir demiş. Diğerini de beğenmemiş ve yayınlanamaz demiş.” şeklinde konuştu.

“HEP SAZINI ARAMIŞ BİR SANATKAR”

Tanburi Cemil Bey’in üç yaşında su doldurduğu bardaklara değneklerle vurarak müzik yapmaya başladığını belirten sanatçı İncila Bertuğ ise, “Hep sazını aramış bir sanatkar. O yüzden eline aldığı her sazı çalmış ama yetmemiş ve bu sebeple yaylı tanburu icat etmiş. En büyük hayali ise okyanus seferi yapacak kadar büyük bir geminin güvertesine, buharla titreşen ve sekiz oktav yani 57 vapur düdüğü genişliğindeki çeşitli düdükleri yerleştirip müzik yapmakmış.” dedi. Programın sonunda Tanburi Cemil Bey’in eserleri Tanburi sanatçısı Murat Aydemir tarafından icra edildi.

📆 01 Kasım 2016 Salı 17:44   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR