MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Beykoz, Genel, İlçeler, Manşet, Toplum » Sultan II. Abdülhamid Han Beykoz’da Anıldı
Sultan II. Abdülhamid Han Beykoz’da Anıldı
Osmanlı’nın Batıya yönelişinin yüzü olarak bilinen, Yüzyılın Liderleri’nden biri olarak kabul edilen Abdülhamid Han vefatının 98. yıl dönümünde Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği programla anıldı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkez’inde düzenlenen ve moderatörlüğünü Türkiye Yazarlar Birliği Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yaptığı programa, Yazar Prof. Dr. M. Ali Beyhan, eski Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Sılay da konuşmacı olarak katıldı. Etkinliği Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, meclis üyeleri ve vatandaşlar ilgiyle takip etti.

Programda, dönemin İslam halifesi Abdülhamid Han’ın Osmanlı Devleti’nin bunalımlı bir döneminde tahta çıkışı, Batı’ya karşı dengeli siyaseti, Doğu’ya karşı İslamcı politikalar izlemesi, hayatı ve Osmanlı’nın son dönemlerinde verdiği inanılmaz mücadelesi anlatıldı.

Mehmet Ali Beyhan : “İdeolojik Kavganın Sembolü Haline Getirildi  “

Yazar Prof. Dr. M. Ali Beyhan, Osmanlı İmparatorluğu’nun son Padişahı Abdülhamid Han‘ı ölümünün 98. yılında rahmetle anıyoruz diyerek başladığı açıklamalarında, “Osmanlı hükümdarları arasında en çok tartışılan müspet ve menfi eserleri yazılan bir şahsiyettir. Osmanlı Devleti tarumar olduğu dönemde tahta çıktığı için bu şekilde adlandırılıyor. Abdülhamid Han ideolojik kavganın unsuruydu. Kimileri Kızıl Sultan, kimileri de Ulu Hakan diye adlandırmıştır. Nedeni ise tarih manipülasyona açık olduğu için, kişiler kendi siyasi ve kültürel değerlerini katarak tarihi ispatlamaya gidiyor. Kızıl Sultan denmesinin nedeni ise Rusya’nın Kars ilinin de bulunduğu yerde bir Ermeni Devletinin kurulmasını istemesi, Abdülhamid Han’ın bunu kabul etmemesidir. Osmanlı Devleti’nin içinde de bu düşüncede olan kişiler, onlarla aynı düşünceyi paylaştılar. Karşılarında ise Ulu Hakan diyenler vardı, bu nedenle ideolojik kavganın sembolü haline getirildi. Ruslarla yapılan savaştan sonra çok önemli işler yaptı, Duyum-i Umumiye’yi kurarak ekonomide borçları tahsil etti. Donanmayı güçlendirdi. Sonrasında ise ülkenin kötü gidişatının faturası Abdülhamid Han’a kesildi. Bu düşüncelerden dolayı parlamentoyu fes etmek zorunda kaldı “ şeklinde konuştu.

Mehmet Sılay: “ Ülkesini Kur’an ve Sünnet Esaslarına Göre Yönetti “

Eski Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Sılay İslam birliği deyince Selahaddin Eyyubi ve Abdülhamid Han’ın akla geldiği belirterek, “Osmanlı Devleti’ni yıkmak için, dört Haçlı Seferi kuruldu, her yönden sıkışan Osmanlı Devleti,  bütün Akdeniz’ e açılan yerler kapandığı için bir çözüm aradı. İttihad-ı İslam’ın kurulmasını istedi. Mescid-i Aksa’ya özgürlüğün gelmesi için mücadele eden iki kişi var, biri Selahaddin Eyyubi diğeri ise Abdülhamid Han’dır. Döneminde 15 bin okul açtırdı. Sağlık sektöründe çalışmalar yaptı; Darülaceze, Şişli-Etfal ve Haseki Hastanesi onun eseridir. Hicaz Demir yolunu yaparak 2 ayda gidilen yol mesafesini 3 güne indirdi. Bu nedenle Hicaz yolunun kahramanı diye anılır. Direk kendisine bağlı olan Yıldız İstihbarat örgütünü kurdu. Ülkeyi İslam ve sünnet esaslarına göre yönetti. Dehasıyla Osmanlı’ya 30 yılın üzerinde rahat bir nefes aldıran, kurduğu istihbarat teşkilatında profesyonel elemanlar yetiştirerek İngilizler’in Arap coğrafyasındaki faaliyetlerinden ve Anadolu’da olup bitenden anında haber alabilen ender kişilerden biridir” dedi.

📆 12 Şubat 2016 Cuma 10:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR