MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Etkinlikler, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » Sünnet kampanyası Kartal’dan Türkiye’ye örnek oldu
Sünnet kampanyası Kartal’dan Türkiye’ye örnek oldu

Kartal’da önce insan sağlığını dikkate alan ve sağlık sektörüne yönelik projeleri ilçede başlatan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Yıl Boyu Ücretsiz Sünnet Kampanyası” şöleninde çocuklarla bir araya geldi.

 

Önleyici ve koruyucu sağlığa önem veren ve toplu sünnet organizasyonlarına karşı çıkarak bir ilki başlatan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, ilçede uygulamaya konulan sünnet projesiyle; hastanelerle anlaşma yapılarak, gelir durumu fark etmeksizin tüm Kartallı çocukların steril ortamda sünnet olmasını sağlamaya devam ediyor. 6 yıl önce Kartal’da uygulamaya koyduğu projenin genel sağlık sigortası kapsamına alınmasını öngörerek bir ilke imza atan Başkan Altınok Öz, Kartallı çocukların sünnet şöleninde de onları yalnız bırakmadı.

 

 

Kartallı çocuklar sünnet şöleninde Başkan Altınok Öz ile buluştu

Marmara Belediyeler Birliği tarafından 2011 yılında düzenlenen ve 230 belediyenin projelerinin yarıştığı Örnek Belediyecilik Proje Yarışması’nın “Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Projeleri” dalında ödüle layık görülen “Yıl Boyu Sünnet” projesi bu yıl da yine bir şölenle kutlandı.
Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yıl Boyu Ücretsiz Sünnet Kampanyası” bünyesinde Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde şenlik programı düzenlendi. Şölen programına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,Belediye Meclis Başkan vekili Ali Ekber Şahin,CHP Kartal Belediyesi meclis üyeleri, Başkan Yardımcıları,Sağlık İşleri Müdürü Uzm. Dr. Ayşe Giray, Kartal Belediyesi birim müdürleri, Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı ve sünnet olan çocukların aileleri katıldı.

 

 

Türkiye’ye örnek olan proje

 

Çocuklar için hazırlanan sahne gösterileri ile başlayan programda konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yıllardır yapılan sünnet projesinin Türkiye’nin dikkatini çekecek boyuta ulaştığını ifade ederek, Kartal’da uygulamaya konulan sünnet projesinin genel sağlık politikası kapsamına alınmasına da dikkat çekti. Sağlık açısından çocukların sadece hekimler tarafından sünnet edilmesi gerektiğinin altını çizen Öz, “Bu iş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de kabul edilerek 2015 yılından sonra tüm Türkiye’de hekimlerin yapacağı bir iş haline gelecek. Yani çocuklarımız Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi bulaşıcı hastalıklar riskinden kurtuldu. Böyle bir günde sizlerle beraber olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Toplu sünnetler daha önce sağlıksız ortamlarda yapılıyordu. Bundan dolayı ‘Yıl Boyu Sünnet Projesini’ hayata geçirdik. Yerel yönetim olarak bunu 6 yıldır yapıyoruz. Binlerce çocuğu steril ve hijyenik hastane ortamlarında uzman doktorlar eşliğinde sünnet ettirdik.”

 

 

Ailelerden Doktor Başkan’a tam not

kartal-belediye-sunnet-kampanyasi-1

Şenlikte, Engin Dalbudak’ın yönettiği ve Üçgen Tiyatro tarafından sahnelenen Sihirli Düş adlı oyun sahnelendi. Ayrıca çocukların katıldığı Kum Boyama Atölyesi- Yüz Boyama Atölyesi – 10D sinema gösterisi yapıldı. Palyaço, jonklör ve illüzyon gösterimlerinin yanı sıra düzenlenen kokteyl de çocuklara çeşitli hediyeler de dağıtıldı. Proje kapsamında çocuklarını sünnet ettiren ailelerde Belediye Başkanı Altınok Öz’ün doktor olmasından dolayı güven içinde çocuklarını sünnet ettirdiklerini söyledi. Çocukların uzman doktorlar tarafından sünnet edilmesinin ileriki yaşlarda oluşabilecek sağlık problemlerini önlemesini amaçlayan proje kapsamında bugüne kadar binlerce çocuk sünnet edildi.

 

Çocuklara Hediye Dağıtıldı

Sünnet olan çocukların, Kartal Belediyesi tarafından hediye edilen sünnet kıyafetleri ile geldiği şölene çok sayıda Kartallı ilgi gösterdi. Çeşitli etkinliklerin olduğu şölende yüz boyama, sihirbaz gösterisi, jonklörler, 9D sinema ve çeşitli oyunların sergilendiği etkinliklerle, çocuklar doyasıya eğlendi.

 

unnamed (1)

Yıl Boyu Ücretsiz Sünnet Kampanyası Kayıtları Devam Ediyor

 

Toplu sünnet uygulamalarında uygun sağlık koşullarının sağlanamadığı, düşük gelir düzeyi gözetilerek kimi koşullarda ailelerin, çocukların rencide edildiği uygulamalar yerine “Herkese Yıl Boyu Ücretsiz Sünnet” projesiyle sosyal hizmet anlayışını çok daha kapsayıcı amaca hizmet ediyor. Aynı zamanda Kartal Belediyesi, her yıl sünnet şöleni düzenleyerek, sünnet operasyonlarının tıbbi yönü kadar geleneksel yönünü de önemsemeye devam ediyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen Kartallılar, Kartal Belediyesi Sağlık işleri Müdürlüğü’ne başvurarak çocuklarını anlaşmalı hastanelerde sünnet ettirebilirler. Vatandaşlar, 0216 353 91 71 numaralı telefonu arayarak “Yıl Boyu Ücretsiz Sünnet Kampanyası” kayıtları hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Galeri
📆 22 Eylül 2014 Pazartesi 10:24   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR