MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » TAK KARTAL’DA TASARIMCILAR İLE KARTALLILAR BULUŞTU
TAK KARTAL’DA TASARIMCILAR İLE KARTALLILAR BULUŞTU

Tasarım, Araştırma ve Katılım (TAK) Kartal grubunun Kartallılar ile bir araya geldiği TAK Kartal Kampının ikincisi Dragos kazı alanında gerçekleştirildi.

 

 

Tasarımcılar ve Kartallıları bir araya getirmeyi ve Kartallıları TAK Kartal’la tanıştırmayı hedefleyen kampta TAK KONDU’ların tasarım ilkeleri konuşuldu. TAK Kartal’ın ve TAK Gezi’nin mahallelerde yürüteceği programların da tartışıldığı kamptaki etkinliğe Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Ömer Fethi Gürer, Ali Apaydın, Kartal Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, CHP Grup Başkan Vekili Nihal Korkmaz, Kartal Belediye Meclis Üyeleri, Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül, Özel Kalem Müdürü Fehmi Okay ve çok sayıda Kartallı katıldı.

 

unnamed (1)

Kartal Belediye Başkan Altınok Öz, “Kartal’ın sorunları, ileriye dönük yatırımları, nasıl bir Kartal isteniyor veya bekleniyor, bunları yerel yönetim olarak algılayabilmemiz için Kartallılarla, Kartallı projecilerle bu işe yürütenleri yan yana getirmeye çalışıyoruz. Destekliyorum diyeni, fikrim var diyeni, projem var diyeni, bir şey yapabilirim diyeni, bütün Kartallıları bu toplantıda görebileceksiniz” dedi.

Daha iyi bir Kartal’ı planlamak, tasarlamak ve hayata geçirmek için kolları sıvayan Kartal Belediyesi’nin, Tasarım Araştırma ve Katılım (TAK) adı altında bir araya gelen tasarımcılarla yaptığı işbirliği meyvelerini vermeye başladı. İlki bir süre önce yapılan TAK kampının ikincisi, önceki gün Dragos kazı alanında yapıldı. Tasarımcılar ile Kartallıları bir araya getirmeyi hedefleyen ve TAK’ın Kartallılar ile tanışmasının yanı sıra TAK KONDU’lar ile TAK Gezi adlı projeler tartışmaya açıldı. TAK’ın mahallelerde yürüteceği programların içeriğini oluşturmak amacıyla fikirlerin de tartışıldığı kampta tasarımlar için yapılacak yarışma da açıklandı.

 

‘TAK Kamp 2’ ile ilgili katılımcılara bilgi veren TAK Kartal Koordinatörü Faruk Göksu, TAK Kartal’ın, ilçenin sorunlarını, tasarım, araştırma ve katılım yoluyla çözmeye çalışan bir program olduğunu ve özellikle gönüllü gençleri mahallelilerle bir araya getirerek sorunları tartıştırmayı hedeflediğini söyledi. Göksu, “ TAK; Tasarım Araştırma ve Katılımın baş harflerinden oluşan bir oluşum. Kartal’ın sorunlarını, tasarım, araştırma ve katılım yoluyla çözmeye çalışan bir program.

 

 

Özellikle gönüllü gençleri mahallelilerle bir araya getirerek sorunları birbirleriyle tartışarak ortaya çıkarmaları sağlamak, sorunların çözümünde tasarımı bir araç olarak kullanarak bir takım program ve projelerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir ortam. İlk TAK’ı bir buçuk yıl önce Kadıköy’de kurduk ve gönüllü sayısı dört yüz katılımcıya ulaştı. Geçtiğimiz aylarda da TAK Kartal’ı kurduk. Tak Kartal’ın Tak Kadıköy’den en önemli farkı, mobil olması. Bir otobüsümüz olacak.

unnamed (2)

 

Tasarımcılar otobüsle mahalleleri dolaşacak ve mahallelere konteynerler koyacağız. Biz buna ‘TAK KONDU’ dedik. Mahalleliler, bu TAK KONDU’lara gelecekler, sahiplenecekler, tasarımcılarla birlikte bu TAK KONDU’larda mahallenin sorunlarını tartışacaklar ve çözüm arayacaklar. TAK KONDU’ları yarışmaya açtık. Buna herkes katılabilir. TAK KONDU’lar nasıl olmalı? Burada yenilik ve yaratıcılık arıyoruz. Gençlerden böyle beklentilerimiz var. Mahalleliler burada tasarımcılarla bir araya gelecekler. TAK Kadıköy’den TAK Kartal’ın farklılığı bu.. TAK programlarını diğer kentlerde de çoğaltmayı umuyoruz. İstanbul hatta Anadolu’da, buradan kazandığımız deneyimleri çoğaltacağız” dedi.

 

“Kartal’ın Kabuğunu Kırmak Gerekiyordu”

TAK Koordinatörü Faruk Göksu’nun ardından mikrofonu devralan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ise tüm Kartallıları TAK Kartal’a destek vermeye çağırdı. Başkan Altınok Öz, “ İnanıyorum ki bu ekip giderek çoğalacak ve üretecek, ürettikçe üretimin keyfine varacak ve bu projeye sahip çıkacak. Bizler kentin yöneticileri olarak ‘Her şeyi biz biliriz, biz düşündük. En iyisi budur!’ deyip yol almak değil yaratıcılıktan yararlanarak bir kenti oluşturmak üzere yola çıktık.

unnamed (3)

Yaşı ne olursa olsun, düşüncesi olan gençler üretebilir ama yaşlılar da deneyimleriyle, ödedikleri bedel karşılığı oluşturdukları tecrübeleriyle buna katkıda bulunabilir. Onun için tüm Kartal’ı TAK Kartal’a katkıda bulunmaya çağırıyorum. Kartal’ın kabuğunu kırmak gerekiyordu ve böylece içine kapalı bir balıkçı köyünden Anadolu yakasının merkezi haline doğru yol alırken bu yolu doğru adımlarla almasını sağlayacağınızı düşünüyorum. Yarışmaya katılım bekliyoruz. En ufak fikrin bile, burada veya bizim kardeş belediyelerimizde, gerek yurt içi gerek yurt dışında büyük katkı sağlayacağını vurguluyorum ve burada uygulayamayacağımız bir projenin başka bir yerde uygulanabileceğinin bilinmesini istiyorum. Bize destek veren, gönüllü çalışan arkadaşlar, Kadıköy’de altı ay süreyle gönüllü çalıştılar.

 

Şunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu arkadaşlarımız belediyenin personeli değil, biz bunu özellikle istedik. Belediye personeli olup zaman içerisinde mesai yapan bir devlet memuru hüviyetine girsin istemedik. Onun için belediyeyle personel bazında bağları yok, gönüllülük esasına dayanıyor. Bu arkadaşlar, destekçiyim diyenlerle finanse ediliyor ve o destekçilerin personeli oluyorlar. Biz bu çalışmalarda, mahallelerde oluşturacağımız gönüllüleri bir süre sonra olgunlaştıkları zaman başka şekilde destekçiler kanalıyla çalıştırmayı düşünüyoruz” dedi.

 

“Tak Kondu’lar Mahalleliyle Proje Üretenleri Bir araya Getirecek”

 

TAK Kamp’ta yapılan açılış konuşmalarının ardından grup çalışması başladı. Gruplara ayrılan katılımcılar, Kartal ile ilgili farklı konularda farklı gruplar halinde tartışarak fikirlerini yazıya döktüler. Buradaki çalışmayı izleyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

 

 

İlk TAK Kampında Kartal’la ilgili nasıl bir ekip ve nasıl bir çalışma yapılabileceği üzerine konuşulduğunu açıklayan Başkan Altınok Öz, “ TAK KONDU ve TAK Gezi olarak karar kılındı. Bu Tak KONDU ve Tak Gezi’de Kartal’ın sorunları, ileriye dönük yatırımları, nasıl bir Kartal isteniyor, bekleniyor, bunları yerel yönetim olarak algılayabilmemiz için Kartallılarla Kartallı projecilerle bu işe yürütenleri yan yana getirmeye çalışıyoruz.

 

 

Destekliyorum diyeni, fikrim var diyeni, projem var diyeni, bir şey yapabilirim diyeni, bütün Kartallıları bu toplantıda görebileceksiniz. Onlar fikir üretecek, sonra mahallelere gideceğiz ama bugünkü kampın temel hedefi; Konduları nasıl yapalım? Ne şekilde işler yükleyelim? Bunları tartışacaklar, görüşecekler. Ortaya bir ortak akıl çıkacak ve Kartal’ın kültür, sanat, fikir, tasarım, proje bazında değerlerini hem yanımıza almayı hem de birlikte yönetmeyi düşündüğümüz bir çalışma için buradayız. İyi şeyler çıkacağına eminiz” dedi.

Galeri
📆 14 Ekim 2014 Salı 17:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR