MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » TARİHİ YARIMADA’NIN GELECEĞİ İSTYAM 2013’DE KONUŞULACAK.
TARİHİ YARIMADA’NIN GELECEĞİ İSTYAM 2013’DE KONUŞULACAK.

TARİHİ YARIMADA’NIN GELECEĞİ İSTYAM 2013’DE KONUŞULACAK
YTÜ İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi İSTYAM’da, dünyanın en önemli kültür miraslarından birisi olarak kabul edilen İstanbul Tarihi Yarımada’ya yönelik bilinç oluşturmak için düzenlenen uluslararası sempozyuma İtalya, Hollanda, İran ve Azerbaycan gibi çok sayıda ülkeden akademisyen katılacak…
Yıldız Teknik Üniversitesi İSTYAM’da YTÜ ve Fatih Belediyesi’nin birlikte düzenlediği, Uluslararası Tarihi Yarımada Sempozyumu’nda İran, İtalya, Azerbaycan, Hollanda’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden bilim insanları bildiri sunacak. 1-2 Ekim tarihleri arasında çalıştay aşaması 3-5 Ekim aşamasında ise sempozyum aşaması yapılacak etkinlik, YTÜ Yedikule Kampüsü’ndeki İSTYAM’ın merkezinde gerçekleşecek. Tarihi yarımadanın geleceği uzmanları tarafından masaya yatırılacak sempozyumda her meslekten, kurum ve kuruluşlardan, sivil toplum örgütlerinden, özel kuruluşlardan ve kullanıcılardan gelecek tecrübeler değerlendirilecek.
“TARİHİ YARIMADAYI GELECEĞE TAŞIYACAK ÖNERİLER İSTYAM’DA”
İSTAYAM 2013 Sempozyumu’nda 1. Tarihi Yarımada Deneysel Araştırmalar Çalıştayı’ndan, İstanbul Tarihi Yarımada Öğrenci Çalışmaları Sergisi’ne, Şehirli Atöylesi’nden, Tezhip ve Minyatür Sanatıyla İstanbul Tarihi Yarımada Sergisi ve konunun uzmanı bilim insanlarının bildirileri sunumlarına kadar pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.
Program çerçevesinden birbirinden ilginç atölye çalışmaları gerçekleşecek. Uluslararası İSTYAM 2013 Sempozyumu’nda, Doç. Dr. Ercan Karakoç, ‘Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İstanbul’da toplu ulaşım’ konusunu irdeleyecek. Sempozyumda, Tarihi Yarımada’da büyüyen Yrd. Doç. Dr. Şule Özkeçeci’nin yapacağı ‘Tarihi Yarımada’da küçük bir çocuk olmak acaba nasıl bir duygu’ başlıklı sunumu ise konuya bambaşka bir açıdan bakılmasını sağlayacak. Ayrıca tarihçi Teyfur Erdoğdu yönetiminde gerçekleştirilecek şehir atölyesi çalışmasında ‘tarih’ ve ‘şehirli’ arasındaki ilişki çeşitli yönleriyle ele alınacak.
“KÜP ŞEKERDEN AYASOFYA MÜZESİ: SUGAR SOPHİA”
Program çerçevesindeki ilginç atölyelerden biri de Sugar Sophia Maket Atölyesi olacak. Tarihi Yarımada’nın dünya mirası listesine girmiş pek çok eserin maketi küp şekerden hayata geçirilecek. Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır, Araş. Gör. Fazilet Tuğrul, Mimar Merve Çelik, Mimar Reyhan Devran tarafından hazırlanacak sergide dünyanın 7 harikası arasında gösterilen Ayasofya Müzesi’nin maketi küp şekerlerin üst üste dizilmesiyle inşa edilecek.
Sempozyumla ilgili detaylı bilgi için www.istyam.yildiz.edu.tr adresi ziyaret edilebilir yada 0212 588 21 14’den bilgi alınabilir.

📆 25 Eylül 2013 Çarşamba 15:52   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR