MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Tarihten Sahneler Programına Yoğun İlgi
Tarihten Sahneler Programına Yoğun İlgi

Eyüp’te düzenlenen Tarihten Sahneler isimli programda Fatih Sultan Mehmet Han’ın hayatı canlandırıldı.
Eyüp Belediyesi meydanlarda ve kültür merkezlerinde Ramazan’ın ruhunu yansıtan birçok farklı etkinlik ve aktiviteler düzenliyor. Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki “Tarihten Sahneler” adlı canlandırma yoğun ilgi gördü.

 
Ramazan ayı boyunca sultanların karakterine bürünüp sahneye çıkarak performanslarını Eyüplülerin beğenisine sunan oyuncular, her haftaiçi ve haftasonu Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nin bahçesinde kurulan mini sahnede Osmanlı Padişahları’nın karakteristik özellikleri ve o dönemin olaylarını anlatıyor. Diyaloglar ve müzikal canlandırmalarla zengin bir içeriğe sahip olan programda ilk konuk olarak yeni bir çağ açıp kapayan Fatih Sultan Mehmet Han’ın kişiliği ve özellikleri işlendi. İstanbul’un tarihi ve sosyolojik mimarı Fatih Sultan Mehmet Han’ın canlandırılmasına büyük ilgi gösteren Eyüplüler, Sultan Mehmet Han’ın sahneye çıkışıyla heyecanlı dakikalar yaşadı. Fatih Sultan Mehmet Han’ı canlandıran karakter yaptığı tiratlarla izleyicilerin beğenisini

 
kazandı. İstanbul’un farklı ilçelerden de birçok vatandaşın da akın ettiği oyun sonunda sanatçılar izleyenlerden büyük alkış aldı.
KOSTÜMLER İLGİ ODAĞI OLDU
Canlandırma oyununda Fatih Sultan Mehmet Han’ın Sadrazam ve Şeyhülislam gibi önemli kişilerle sahneye çıkmadan önce yine zamanın karakter ve sesiyle dönemin tarihe yön veren savaşları, sosyal ve siyasi olayları anlatıldı. Fatih Sultan Mehmet’in Akşemseddin Hocası ile beraber tedrisat dönemini, babası 2’nci Murad ile Akşemsettin arasında geçen eğitime dair diyaloglar ve Avni mahlası ile yazdığı şiirlerin de sahne performanslarının sergilendiği programda dönemin kostüm ve kıyafetleri ilgi odağı oldu. Tarihten Sahneler adlı program 2 Temmuz’da sona erecek.

📆 08 Haziran 2016 Çarşamba 12:54   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR