MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kültür-Sanat, Manşet, Pendik, Toplum » Tasavvufun kayıp hazineleri Pendik’te sergileniyor
Tasavvufun kayıp hazineleri Pendik’te sergileniyor

Tasavvuf kültürüne ait kaybolmuş sanat ürünleri, sanatçı Necati Korkmaz’ın Pendik’te açacağı sergi ile gün yüzüne çıkıyor. Geleneksel Türk kültürünün gelişmesine ve çeşitliliğine önemli katkılar sağlayan, ancak günümüzde ya unutulmuş ya da kaybolmuş tasavvuf sanatları, Pendik Belediyesinin desteği ile Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde yarın sergilenmeye başlıyor. Sergide ayrıca sanatçının 1.5 yılda en ince ayrıntısına kadar yazarak bir ilki gerçekleştirdiği dünyanın en küçük el yazması Kuran-ı Kerim de yer alıyor.

PENÇE

 

30 yılını Türk-İslam sanatlarına adayan ve tasavvuf kültürüne ait objelere yoğunlaşarak bunların üretimi ile uğraşan Necati Korkmaz, kendisini ”mütteka ve gubari hat sanatçısı” olarak niteliyor. Tasavvufa büyük ilgi duyduğunu belirten sanatçı, sergisinin amacını şöyle anlatıyor:“Bu sanat ürünlerini birkaç müzede camekanlar arkasında ya da müzayedelerde ne anlama geldiğini bilmeden alıp sergileyen kişilerin koleksiyonlarında görmekteyiz. Oysa isimlerini bile yabancı olduğumuz bu sanat ürünlerinin her biri yüzlerce yıllık kültür dünyamızdan izler taşımaktadır ve her biri çok önemli kültür aktarıcılarıdır. Bu ürünlerin kaybolması, tarihimizin o bölümünün de yeniden kaybolması anlamına gelecek. Tarafımdan tekrar canlandırılıp yeniden üretilmeye çalışılan bu kültür objeleri, yeni nesillerin de kültür dünyamızın unutulmuş bu bölümünü yeniden tanıyıp ilgilenmelerini sağlayacak”

 

Dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim’i de bu sergide

Kuranh-ı Kerim

 

Sergide ayrıca sanatçının bir ilki gerçekleştirerek yazdığı dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim’i de yer alıyor. 0,98 santimetreye 1,3 santimetrelik ebatta Kur’ân-ı Kerîm’i ‘aharlı’ denilen kağıda tilki bıyığının tek bir kılıyla ve el yapımı is mürekkebiyle yazdığını belirten sanatçı, büyük bir Kuran-ı Kerim’de ne varsa hepsini tek tek uygulamış. Sayfaların etrafında tezhipleri yer alırken, ayetlerin arası da altın varaklarla yaldızlanmış. 1.5 yıllık bir emeğin sonucu olan Kuran-ı Kerim, ancak büyüteçle görülebiliyor.

kayıp hazine (1)

 

Sergide dervişlerin bir çok işte kullandığı kovası Keşkülü Fukara’dan, gördüğü iş ile dönemin tasarım harikası Ali Sofra’ya, tarikat bel kuşağı Kemer-i Gayret’ten bir çeşit günlük olan Ruzname’lere kadar bir çok eser yer alıyor. Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde 27 Aralık Cuma günü açılacak sergi, 3 Ocak 2014 tarihinde sona erecek.

 

 

📆 26 Aralık 2013 Perşembe 17:09   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR