MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Trakya Bölgesi CHP’li belediye başkanlarından darbe girişimine sert tepki
Trakya Bölgesi CHP’li belediye başkanlarından darbe girişimine sert tepki

2016 yılının ikinci “Trakya Bölgesi CHP’li Belediye Başkanları Buluşması”, Beylikdüzü’nde yapıldı. Buluşmaya katılan belediye başkanları darbeye tepki göstererek “Nereden gelirse gelsin halkın iradesine, anayasal düzene karşı eyleme ve darbeye şiddetle karşıyız” dediler.

 
2016 yılının ikinci Trakya Bölgesi CHP’li Belediye Başkanları Buluşması, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün ev sahipliğinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Belediye başkanlarının zirvede verdiği ortak mesaj ise egemenlik ve demokrasi için mücadelelerinin daim kalacağı oldu. Başkanlar, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik Cumhuriyet şerefimizdir.” dedi.

 

 
Beylikdüzü Belediyesi ve Büyükçekmece Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Trakya Belediye Başkanları Zirvesi, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Trakya ve İstanbul Avrupa Yakası ilçelerinin CHP’li belediye başkanlarının ağırlandığı zirvede Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçeyi tanıtıcı ve vizyon projeleri ortaya koyan bir sunum yaptı. İmamoğlu, özellikle ilçenin 2030 yılını planladıklarını ve 2016’nın sonunda bu planı halka paylaşacaklarını ekledi. Zirveye katılan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise bu organizasyonda bir araya gelmenin çok değerli olduğundan bahsederek, emanet olan bu topraklara sahip çıkmak için toplantıya katıldığını belirtti. Canpolat, “CHP’li belediye başkanları olarak öne çıkardığınız başarılarınızı, sosyal projelerinizi kuvvetli bir şekilde tanıtmanızı ve yönetimlere örnek olmasını istiyorum” dedi. Gün boyu süren toplantıda OHAL dönemlerinde mahalle idareler olarak nasıl bir çalışma planı oluşturulması ilgili fikir ve öneriler de belediye başkanları tarafından ortaya kondu.

 
Tüyap Fuar Merkezi’ndeki başkanlar buluşmasında, Türkiye’nin yaşadığı darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeler, belediyelerin sürece katkısı ve gelecekte yaşanabilecek sorunlar ile yerel yönetimleri ilgilendiren konular tartışıldı. Başarılı geçen zirve sonunda buluşmaya katılan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu,Çatalca Belediye

 

 

 

Başkanı Cem Kara, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, Kofçaz Belediye Başkanı Mehmet Balcı, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Rıfat Örnek ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Korkmaz ortak bir açıklama yaptı. Başkanlar: “Nereden gelirse gelsin halkın iradesine, anayasal düzene karşı eyleme ve darbeye şiddetle karşıyız” dedi.

 
CHP’li belediye başkanları “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi doğrultusunda sonsuza dek mücadele edeceklerini belirterek “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik Cumhuriyet şerefimizdir ” şeklinde ifade de bulundu. Başkanlar, zirveyi “Yaşasın demokrasi, yaşasın laik Cumhuriyet.’’ sloganı ile kapattı. Ardından Başkan İmamoğlu rehberliğinde Beylikdüzü bölge gezisi yapıldı. Vizyon projelerin gerçekleşeceği alanlar görüldü. Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’ni ziyaret eden başkanlar, mekanın dönüşüm hikayesini de dinledi. Gün, West İstanbul Marina’daki Calisto Restaurant’ta verilen akşam yemeği ile sona erdi.

 
“Bir darbe kalkışması yaşandı dünü, bugünü ve yarını var”
Trakya Bölgesi belediye başkanları ile dönem dönem buluştuklarını ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Birbirine yakın coğrafyalardaki belediyelerin elbette ki birbirlerinden etkilendikleri, aktardıkları ve paylaştıkları hususlar var. Ortada sıcak bir gündem var. Yerelden yukarıya demokrasinin en iyi şekilde işletilmesinin ana kaynağının belediyeler olduğunu düşünüyoruz. Bu yönüyle de çok sıcak bir toplantı gerçekleştirmenin amacı hem Türkiye’nin bugünkü durumu demokrasi

 

 

sürecine, Türkiye’nin, Cumhuriyetin kazanımlarına nasıl katkı sunabiliriz. Bir arada neler üretebilir bu kavramları en hızlı şekilde nasıl işletebiliriz. Her şeye rağmen toplumda oluşan bu uzlaşma ortamının bütün siyasilere işlemesi açısından nasıl bir ortam yaratabilirizin buluşmasını gerçekleştiriyoruz. Bir darbe kalkışması yaşandı dünü, bugünü ve yarını var. Elbette dünü tartışılmalı ve bundan mutlak ders çıkarılmalı. Darbe gününün çok uzun saatler günler tartışılmasının bir anlamı yoktur. Bizi kahreden bir gündür, ciddi kayıplarımız var. Şehitlerimiz var, onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Ancak yarını konuşmalıyız, esas gündemimiz yarın olacak. Bu kararları nasıl olgunlaştırabiliriz, belediyeler bunda nasıl aktif rol alabilir bunu tartışacağız. İnanıyorum ki bununla ilgili çok sıcak bir sonuç bildirimizde olacaktır” diye konuştu.

📆 29 Temmuz 2016 Cuma 12:06   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR