MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Duyurular, Genel, Sağlık, Toplum » Troponin Testi Kalp Krizi İhtimalini Daha Hızlı Eleyerek Hastanede kalış süresini azalttı
Troponin Testi Kalp Krizi İhtimalini Daha Hızlı Eleyerek Hastanede kalış süresini azalttı

Amerikanın en köklü medikal yayınları arasında yer alan Lancet, göğüs ağrısı olan hastalarda ağrının kalp krizinden veya kalp hasarı yaratan bir başka durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek amacıyla yapılan yüksek duyarlı Troponin testi üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

 

 

Sonuçlara göre Troponin testi kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek göğüs ağrısı şikâyetiyle gelen acil hastaların büyük çoğunluğunun daha kısa sürede taburcu olmasını sağladığını gösterdi.

 

 

Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen, The Lancet’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Abbott yüksek duyarlı Troponin testinin kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek doktorların göğüs ağrısı şikayetiyle gelen acil hastaların 2/3’ünü taburcu edebilmelerine imkan verdiğini açıkladı. Bu sonuca göre hastaların gözlem ve ilave test için daha uzun süre beklemesine ya da hastaneye yatırılmasına gerek kalmıyor. (1).

 

 

Araştırmanın finansmanı İngiliz Kalp Vakfının özel bir fonu ile yapıldı ve Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütüldü

 

 

Finansmanı İngiliz Kalp Vakfının özel bir fonu ile yapılan araştırma Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütüldü. Araştırma sonuçlarına göre, yeni tanımlanan troponin (yüksek oranlarda olursa kalpte bir hasara işaret eden bir protein)(2) seviyesinin kullanılmasıyla doktorlar tekrar test yapmaya gerek duymadan kalp krizi ihtimalini eleyebilecek, bu sayede gereksiz prosedürler ve hastaneye yatışlar azalmış olacak (1).

Edinburgh Üniversitesindeki araştırmanın yazarlarından Dr. Anoop Shah konu hakkında yaptığı açıklamada “Araştırmalar yüksek duyarlı testin doktorların büyük bir güvenle hastanın kalp krizi riskinin düşük olduğunu belirlemesine ve hastaların güvenli bir biçimde acil servisten taburcu edilmelerine imkan sağlıyor. Belirlenen troponin eşiğini kullanmanın doktorlara ve hastalara büyük faydası var. Hastaya düşük kalp krizi tanısı konduğunda, hasta tam da en endişeli olduğu anda kendisine büyük bir güvence verilmiş oluyor. Taburcu olan hasta, hastaneye yatmamış ve genellikle daha çok endişeye sebep olan gereksiz bir seri troponin testinden geçmemiş oluyor” dedi.

Abbott yüksek duyarlı Troponin testi, sağlık sistemlerindeki maliyeti düşürmek için bir fırsat olabilir

İngiltere ve Galler’de göğüs ağrısı şikayetiyle yılda acil bölümlerine 700.000 hasta gelmektedir (4). Hali hazırda doktorlar hasta kabulü sırasında troponin kan testi istemekte, daha sonra 1-6 saat içinde tekrar test isteyerek hastanın kalp krizi geçirip geçirmediğini belirlemeye çalışmaktadır (3). Bu çalışmada yeni belirlenmiş bir troponin test seviyesi kullanılmış, bu sayede hasta ilk gelişinde yapılan tek bir troponin testi ile doktorların potansiyel olarak acilden taburcu edilen hasta sayısını ikiye katlamaları sağlanmıştır (1). Ayrıca bu durum genel olarak sağlık sistemlerindeki maliyeti de düşürmek için bir fırsat olabilir.

Abbott’un yüksek duyarlı troponin testleri birçok kurum tarafından tavsiye ediliyor

Ağustos 2015’te Avrupa Kardiyoloji Topluluğu (ESC) kalp krizi ihtimalini 3 saat yerine 1 saatte eleme imkanı veren (5) Abbott’un hsTnl testi gibi yüksek duyarlı troponin testlerini tavsiye etmiştir. Ekim 2014’te National Institute for Health and Care Excellence (NICE) Abbott’un hsTnl testini diğer testlerle beraber İngiltere ve Galler’deki NHS acil bölümlerinde hastaların kalp krizi ihtimalinin daha hızlı elenmesi amacıyla tavsiye etmiştir (6). NICE tarafından tavsiye edilen testler arasında bir tek Abbott’ın hsTnl testi cinsiyete dayalı eleme imkanı sunmaktadır.

Kaynak:

[[1]] Shah A, Anand A, Sandoval Y, et al. High-sensitivity cardiac troponin I at presentation in patients with suspected acute coronary syndrome.(Yüksek duyarlı kalp troponin 1 testinin akut kalp sendromu şüphesi ile gelen hastalarda kullanılması) The Lancet.

[2] Thygesen K, Alpert JS, Jaffe AS, et al. Third universal definition of myocardial infarction. (Myokardiyal enfarktüsün üçüncü evrensel tanımı) European Heart Journal. 2012; 33:2551-2567.

[3] Abbott ARCHITECT STAT High Sensitive Troponin-I Package Insert (Abbott ARCHITECT STAT Yüksek Duyarlı-I Paketi Broşürü) (PI), November 2013.

[4] Goodacre S, Cross E, Arnold J, et al. The health care burden of acute chest pain.(Göğüs ağrısının sağlık sistemine maliyeti) Heart. 2005; 91(2): 229-30.

[5] 2015 ESC Guidelines for the management of acute coronary syndromes in patients presenting without persistent ST-segment elevation (Akut Kalp Sendromunun sürekli ST-segment değeri görülmeyen hastalarda idaresi için ilkeler). Website:http://www.escardio.org/Guidelines-&-Education/Clinical-Practice-Guidelines/Acute-Coronary-Syndromes-ACS-in-patients-presenting-without-persistent-ST-segm

[6] NICE Guidance: Myocardial infarction (acute): Early rule out using high-sensitivity troponin tests (Rehber: Myokardiyak enfarküs (akut): yüksek duyarlı troponin testi kullanarak ihtimali erkenden elemek). Website: http://www.nice.org.uk/guidance/dg15.

📆 22 Ekim 2015 Perşembe 12:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR