MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Flaş, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » TÜM EMEK İŞ SİTESİNİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI
TÜM EMEK İŞ SİTESİNİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

YERİNDE DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK BİR PROJE DAHA

 
Yerinde dönüşüm ve deprem dönüşümü halkla birlikte gerçekleştirerek diğer belediyelere örnek olan Kartal Belediyesi, Tüm Emek İş Sitesi’nin temelini törenle attı.

Kartal Soğanlık Yeni Mahalle Baltacı Mehmet Paşa Sokak’ta yer alan Tüm Emek İş Sitesi, ruhsatı ve iskanı bulunmayan bir site konumundaydı. Kartal Belediyesi ve Çevre Bakanlığı işbirliğiyle Tüm Emek İş Sitesi hem imar kaydına alınmış, hem de depreme dayanıklı olarak yeniden yapılandırılma sürecine alınmıştı. Tüm Emek İş Sitesi Kooperatifi’nin AC Yapı ile anlaşması ve arsanın ruhsatlandırılmasından sonra temel açma çalışmalarının tamamlanmasıyla 17 Ağustos 2013’de yıkımı gerçekleştirilen Tüm Emek İş Sitesi’nin temeli törenle atıldı.

Tüm Emek İş Sitesi’nin temel atma törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken, Belediye Başkan Yardımcıları, CHP Kartal İlçe Yöneticileri, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi birim müdürleri, başkan danışmanları, mahalle muhtarları, Tüm Emek İş Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Doğan ve yönetim kurulu üyeleri, AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun ve yönetim kurulu üyeleri, Tüm Emek İş Sitesi sakinleri ile Kartallılar katıldı.

Kurbanların kesildiği temel atma töreninde, Tüm Emek İş Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Doğan, Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmada, uzun ve zahmetli bir yolun sonunda Tüm Emek İş Sitesi’nin temelinin atılmasının mutluluk verici olduğunu belirterek “Kartal Belediye Başkanımız Altınok Öz’ün ileri görüşlülüğü ve üstün gayretleriyle ilk adım atıldı. Bundan dolayı dönüşümü sağlayan Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ediyorum. Doğan bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederken tüm paydaşlar için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun da “ Kartal, inandığımız, güvendiğimiz bir bölge. Moment İstanbul projemiz, bizim için büyük önem taşıyor. Anadolu yakasının parlayan yıldızı Kartal, son dönemlerde gerçekleştirilen yatırımlarla Anadolu yakasının modern yüzünü yansıtan bir bölge olarak konumlandı. Kara, hava, raylı, deniz ulaşımı acısından büyük avantajı olan bölge, sadece yatırım açısından değil sosyal ve kültürel anlamda da bir ticaret ve yaşam merkezi haline gelmektedir. Projemizde büyük katkısı olan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’e teşekkürlerimi sunuyor, projenin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Tüm Emek İş Sitesi Çözümsüzü Çözmektir”

Tüm Emek İş Sitesi’nin temel atma töreninde konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, törene katılan herkesi selamlayarak başladığı konuşmasında, “ 2009 yılında seçim çalışması nedeniyle geldiğim bu sitede şüpheyle bakan gözler, çekingen bir yaklaşımla ‘Biz ne olacağız?’ diyen insanlarla bir süreç yaşadık. Biz seçim bildirgesinde, eğer deprem nedeniyle evi yıkılacaklar varsa onlardan harç alınmayacak dedik. Daha sonra Kartal Belediye Meclisi’nden, -her ne kadar Sayıştay, belediyelerin böyle bir görevi yok dese de- kira yardımı çıkarttık. 6306 sayılı yasa çıkmadan 6 ay önce biz bunu yaptık. Bir yerde 6306 sayılı yasanında fikir babası olduk. ‘Kartal’da 332 daireli bir sitenin belediyede kaydı bile yok’ diyerek Tüm Emek İş Sitesi’ni devamlı dile getirdim. Emsal vererek dönüşmesi lazımdı. Büyükşehir Belediyesi’ne gittik, yoğunluk artışı dediler. Peki, o zaman sormak lazım. Bu 332 daireli sitenin belediyede kaydı yok, buraya nasıl geldi? Çözüm noktasında ise çıkan bir yasa ve inanan iki kişi. Belediye Başkanı Altınok Öz ve ona inanan site başkanı Kadir Doğan. Daha sonra site yönetimi de Kadir beye inandı ve destek verdi, sonra site sakinleri inandı ve el birliğiyle biz bu noktaya geldik. Bu konuyu aktardığımız ve ‘ 6306 sayılı yasa dönüşümün önünü açsın, Tüm Emek İş Sitesi’nin dönüşümünde bize el verin’ dediğimiz Sayın Erdoğan Bayraktar’ın katkısını burada anmak istiyorum. Hem site olarak hem Belediye Başkanı olarak bir kez daha Erdoğan Bayraktar’a teşekkür ediyorum.

yerinde-donusume-bir-ornek-dahaa

Emsal artışında, yanında da bürokratı varken Sayın Bayraktar, ‘İki yetmiş beş emsale Sayın Başkan razı mı?’ diyerek, ben ‘Kendi bürokratları razı mı?’ dediğimde bürokratına, ‘O Başkana söyle, bir de kira yardımı yapacağım’ diyerek büyük katkıda bulundu. Burada huzurunuzda sayın Bakana teşekkür ediyorum. O dönem bu dönüşümün önünü açan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dönüşümde kararlıydı. Bu yaklaşımı maalesef aynı bakanlıkta göremiyoruz. Şu andaki sayın Bakan, belediye başkanını yok sayıyor. Ama aslında yok saydığı Başkan değil Kartal halkıdır. Bugün burada, dönüşemeyecek nitelikte ve geçmiş yıllarda belediyelerin yaptığı hataları kaldırmış oluyoruz, hem de insanların, resmi, güven içinde, depreme uygun bir konut sahibi olmalarının önünü açmış oluyoruz.

 

Bugün, dört çocuğunu şeref ve namusuyla okutan, kendisiyle gurur ve şeref duyduğum, kendisini bugün kaybettiğim babama da rahmet ve minnet duygularımı, sizlerin huzurunuzda ifade etmek istiyorum. Dönüşmekte sıkıntı çekmeyen site yöneticilerine, babamdan aldığım eğitimle ve kültürle seslenmek istiyorum. Kefenin cebi yok, komşularınızın kul hakkıyla bu dünyadan gitmeyin. Açık olun, bilgileri paylaşın, insanları ve insan hayatını zora sokmayın. Burada bir örnek vermek istiyorum. Kurtuluş apartmanı, Türkiye’nin en örnek modelidir. 20 daire, artı eksi yaratmadan, kefene cep dikmeden kendileri dönüştüler, bir buçuk ay sonra evlerine taşınacaklar, işte orası bir örnek. Karyapsan ve Belediye şirketleri bu dönüşümün içine girecektir, eğer biz gözlemci olarak girmezsek, halkın güvenini sağlayarak kontrol edici olarak girmezsek, o zaman isteyen site istediği müteahhitle görüşme yapabilir. Belediye güvencesi ve Altınok Öz güvencesiyle yola çıkacaksanız, mutlaka o inşaatı denetleyecek mekanizmanın içinde belediye şirketi de olmalıdır. Çünkü halkla arasında köprü olacaktır. Bunu neden istiyoruz? Hiçbir sitede hem halkın mağdur olmasını istemiyoruz, hem de yıllardır bitmeyen bir inşaatın iskeletini yıllarca burada görmek istemiyoruz.

 

Tüm Emek İş Sitesi sakinlerine, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, site sakinlerine, güven içinde, sağlıklı, mutlu bir şekilde oturmalarını diliyorum. Kentsel dönüşümü Ankara’da başlatan İl Başkanımız Sayın Murat Karayalçın’ın başkanlığında kentsel dönüşümle ilgili çalıştay yapılacak. Bu çalıştaya Kartal Belediyesi olarak katılarak çalışmalarımızı sunacağız. Herkese teşekkür ediyor, sağlık sıhhat diliyorum” dedi.

Temel atma töreninde site sakinleri, Başkan Öz’e yoğun ilgi göstererek desteklerinden dolayı teşekkür ettiler. İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken de Kartal’ın parlayan bir yıldız olduğunu belirterek “Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, herkes için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Temeli atılan, AC Yapı Kartal Soğanlık Yeni Mahalle’de yer alan Tüm Emek İş Blokları kentsel dönüşüm projesinde 734 adet konut, ticari ve sosyal tesis inşa edilecek. 10 bin 157 metrekare alanda hayata geçirilecek olan AC Yapı projesinin inşaat alanı 67 bin metrekare. 2 blok halinde AC Yapı Kartal projesinde blokların kat sayısı 43 olarak belirlendi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve davetlilerin katımıyla düğmeye basılarak binaların temeli atıldı. Temel atma töreninin ardından vatandaşlara kokteyl ikramında bulunuldu.

 

 

Galeri
📆 09 Şubat 2015 Pazartesi 13:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR