MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Manşet, Toplum » Türkiye’de gıda güvenliğinin yeni garantörü Invenura olacak
Türkiye’de gıda güvenliğinin yeni garantörü Invenura olacak

– Gıda güvenliği konusunda uzmanlaşmış laboratuvarlara sahip Invenura, 40 milyon dolarlık yatırımla kısa süre içerisinde 7 ilde hizmet vermeye başlayacak.

 

– İzmir ve Manisa’daki laboratuvarlarında analiz, denetim ve danışmanlık hizmeti veren Invenura Holding’in CEO’su Burak Karapınar, Türkiye’nin gıda güvenliğine katma değer sağlamayı amaçladıklarını belirtti

– Mevcut laboratuvarları ile özellikle gıda analizinde pazar paylarının yüzde 10 olduğunun altını çizen Karapınar, çiftçilerin ve son tüketicinin bilinçlenmesi ile Türkiye’nin daha kaliteli tarım ürünleri ile besleneceğini, çiftçinin daha çok kazanacağını ve son ürün kaybının önlenerek ekonomiye önemli oranda katkı sağlanacağını vurguladı. Karapınar, kaliteli üretim ile ihracatın da artmasına önemli bir katkı sağlanacağının da altını çizdi.
Yönetim merkezi Dubai’de bulunan ve halihazırda faaliyetlerini İzmir merkezli olarak yürüten Invenura Holding, yeni yapılanmasıyla analiz, danışmanlık ve denetim alanlarını kapsayan iş modeliyle entegre hizmet verecek.

Karapınar: “40 milyon dolarlık yatırım ile faaliyet alanımızı 7 ile çıkaracağız”
2014 ve 2015 yılından gerçekleştirilen satın almalarla bugün, faaliyetlerini ağırlıklı olarak gıda alanında T.C. Tarım Bakanlığı’na bağlı olarak yürüten Invenura Holding CEO’su Burak Karapınar, İzmir ve Manisa’da (Alaşehir) toplamda 20 milyon dolarlık bir yatırım ve 95 kişilik bir ekip ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin daha sağlıklı, daha kaliteli gıda ürünleriyle beslenmesi, çiftçimizin daha çok kazanması için İzmir ve Manisa laboratuvarlarımızda analiz, danışmanlık ve denetimi kapsayan entegre bir hizmet sunuyoruz. Bu yıl faaliyete geçecek İstanbul laboratuvarımız ile Marmara Bölgesi’nde de hizmet vermeye başlayacağız. Hedefimiz 3 yıl içerisinde 40 milyon dolarlık yatırım ile laboratuvar ve faaliyet gösterdiğimiz il sayısını 7’ye çıkarmak. 2015 yılında yaklaşık 50 bin analiz gerçekleştirdik ve Invenura Holding olarak Türkiye’deki denetlenmiş gıda pazarındaki analiz payımız yüzde 10.”

“Gıda güvenliği önemli, çünkü 200’den fazla hastalık gıda ile bulaşıyor”
Bugün dünyada ve Türkiye’de gıda güvenliğinin oldukça önemli bir hale geldiğinin altını çizen Karapınar, gıda yolu ile bulaşan 200’den fazla hastalığın alerjik reaksiyondan felce kadar pek çok farklı sonuç ile insan sağlığını tehdit ettiğini hatırlattı. Yanlış analiz sonuçlarının hem insan sağlığı hem de Türkiye ekonomisine önemli zararlar verdiğini paylaşan Karapınar, gıda güvenliğine dikkat edilmemesi halinde hamileler, bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin kalıcı hasar veya ölümcül risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

“Katkı maddeleri kullanımının artması, gıda güvenliğine karşı tehdit”
Globalleşmenin, maliyetlerin düşürülmesi için yapılan sahteciliklerin, ürün dayanıklılığını artıran katkı maddeleri ve zirai ilaç kullanımının artması ile çevresel kirleticilerin gıdalara bulaşmasının gıda güvenliğini tehdit eden temel parametreler olduğunu paylaşan Karapınar, “Dünyada ve Türkiye’de gıda güvenliği oldukça önemli bir konu haline gelmişken Invenura Holding olarak toprak, yem, su ve gıda başta olmak üzere tüketicinin daha sağlıklı ve kaliteli besine ulaşması için tedarik, üretim, paketleme ve sunumun da yer aldığı tüm süreçleri kontrol ediyoruz. İnsan sağlığını tehdit eden gıda kaynaklı fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri tespit ediyoruz. Ayrıca kontrolsüz zirai ilaç kullanımını önlemeye yönelik üretici ve tüketici bilincinin gelişmesine katkı sağlıyoruz.”

“Türkiye’nin ekonomik kaybını önlüyor, iş ortaklarımızın itibarını koruyoruz”
Invenura’nın hem gıda üretim süreçlerindeki hatalı uygulamalar sonucunda oluşan son ürün kaybını ortadan kaldırarak hem de uluslararası mevzuatlara uygunluk kontrolü yaparak dış ticaretteki ekonomik kayıpları önleyici bir görevi olduğunu belirten Karapınar, Invenura’nın yaptıkları denetimlerle iş ortaklarının pazardaki ve paydaşları nezdindeki itibarlarını koruduğunun altını çizdi.

📆 18 Şubat 2016 Perşembe 13:06   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR