MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » “Türkler’i yücelten İslamiyet değil; İslamiyet’i yücelten Türkler’dir!”
“Türkler’i yücelten İslamiyet değil; İslamiyet’i yücelten Türkler’dir!”

 

Atatürk, tarih ve dil mevzularıyla yakından ilgilendiği yıllarda, Çankaya’da yapılan toplantıların birinde Mevlâna Celâleddin’in onsekizinci göbekten torunu olan Veled Çelebi İzbudak’a ‘Allah katından bir ülkeye veya millete bir peygamber neden gönderilir’ sorusunu sorar… Veled Çelebi, kısaca; Allah’ın, ahlâk ve iman şartlarını inkâr eden, sapkınlığın had safhaya geldiği ülke, millet veya kavimleri doğru yola sevk etmek için peygamber yolladığını izah eder. Veled Çelebi’nin verdiği cevaplardan pek memnun olan Atatürk der ki;

 

 

“Evet…çok haklısınız. İşte bu sebeplerdendir ki Yüce Tanrı, Türk ülkelerine ve milletine, bir peygamber göndermek ihtiyacı duymamıştır. Çünkü Türk milleti, İslamiyetten çok çok zaman önce ‘Tek Tanrı’ inancına sahipti ve ahlâk yapısını bir Peygambere muhtaç olacak kadar hiçbir devirde kaybetmedi. İnsanoğlunun yaptığı putlara tapmadı… Biliyorsunuz biz Türkler, İslamiyeti Tek Tanrı inancını getirdiği için kabul ettik ve onun cihan hareketi olabilmesini kafa ve kılıcımızla temin ettik.

 

Eğer Türkler müslüman olmasaydı İslamiyet, Musevilik gibi mevzii bir din olarak kalırdı. İslam alemine bu hakikati anlatmak lazımdır. Araplar topraklarında üç semavi din peygamberlerinin gelmesiyle iftihar ederler ve üstünlük iddia ederler. Bizi de böyle bir nasibden mahrum olduğumuz için küçümserler. Aslında bu bizim ahlâk ve insanlık beniğimizi, hiç bir devirde bir Peygambere muhtaç olacak kadar kaybetmemiş olmamızın ilahî takdir ve tasdikidir. Çünkü hangi Peygamberin nerede irşâd edeceği, Tanrı’nın takdiridir…” (Münir Hayri Egeli, Bilinmeyen Atatürk’ten Hatıralar adlı eserden yararlanılmıştır…)

Atatürk’ü İslamiyet düşmanı olarak görenlere kısaca özetleyelim, diyor ki: “Biz İslamiyet’i kabul ettik; kitabıyla peygamberiyle ancak; Türkler hiçbir zaman buna ihtiyaç görülecek kadar yozlaşmış ve ahlaksız duruma düşmemiştir. İslamiyet’in değerleri zaten yüzyıllardır Türkler’in sahip olduğu değerlerdir ve bu yüzden İslamiyet’in kabulü Türkler için zor olmamıştır.”

İnancına sahip çıkarken Türklüğünün kıymetini hiç bilmeyenlere ve unutanlara kıssadan hisse !

Türkler’i yücelten İslamiyet değil; İslamiyet’i yücelten, gerçek değerlerine sahip çıkarak yayılmasını sağlayan Türkler olmuştur. İşte bu yüzden NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN…

SAYGILARIMLA…

📆 03 Mayıs 2017 Çarşamba 20:20   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR