MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Manşet, Toplum, Tuzla » Tuzla, Kendi Kendine Yeten Bir İlçe Oldu
Tuzla, Kendi Kendine Yeten Bir İlçe Oldu

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Best FM’de Ufuk Karcı’nın hazırlayıp sunduğu “Konuşan Türkiye” programına canlı yayın konuğu oldu. Tuzla’daki gelişim ve değişimi dinleyenlerle paylaşan Başkan Yazıcı, sosyal medya kanalıyla iletilen soruları da yanıtladı.

 
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri bahçesindeki mobil araçtan yapılan yayında hizmetlerin dayanağını oluşturan vizyonların belirlenme şeklini ve yapılanları paylaştı.  Başkan Yazıcı, “Tuzla’da denizcilik adına her şey mevcuttu. Bir marinamız eksikti. Marina’yı da yapınca deniz denildiğinde akla Tuzla gelsin istedik. Şimdi su sporları merkezi de yapıyoruz. Deniz denilince akla bundan sonra Tuzla gelecek. Sadece Tuzla değil İstanbul’un birçok ilçesinin de belli konularda artık branşlaşmaya başlaması gerekecektir. Eğitim Kenti Tuzla olmak için üniversitelerin Tuzla’ya kuruluşuna destek verdik, üniversitelerin Tuzla’ya gelmesi için gayret sarf ettik. Fenerbahçe Üniversitesi’nin Tuzla sınırları içerisinde kampüs kurmasını talep ediyoruz. Tuzla’da da alternatiflere bakıyorlar. Fenerbahçe Üniversitesi Tuzla’da olursa bundan mutluluk duyacağız. Organizasyonlar, teknopark yapımı gibi konularla Tuzla’mızdaki bu ortamı çok güzel, daha aktif  hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Stephen Hawking’ten İlham Aldım
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bir soru üzerine “Demokrasi’nin Kısa Tarihi” isimli kitabını kaleme alırken Stephen Hawking’ın “Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabından ilham aldığını ilk kez açıkladı. Başkan Yazıcı, “Her hastalığın tedavisi gibi komplikasyonları da vardır. Teknolojiye çok bağımlı olmak madde bağımlılığı gibi bir şeydir. Dolayısı ile insanın teknolojik yalnızlığı ile ilgili kitap yazdım. Burada teknoloji ile çok haşır neşir olunduğunda aynı zamanda fiziksel olarak bir yalnızlık yaşadığınızı anlatan ve insanın bu psikolojisine etki eden yönlerini de ele alan bir kitap kaleme aldım. Diğeri ise Demokrasi’nin Kısa Tarihi. Bunu ülke ve millet olarak geldiğimiz noktaların daha iyisini hak ettiğimizi, daha iyi noktalara gitmek için gayret ettiğimizi, her ne kadar bunu aşağı doğru çekmeye çalışsalar da her gün yukarıya çıkma gayemizi anlattım” şeklinde konuştu.

 

Tuzla, Kendi Kendine Yeten Bir İlçe Oldu
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Marina’nın yapım sürecini de özet olarak paylaştı. Proje hazırlığının 3,5 yıl, yapımın 2 yıl sürdüğünü belirten Başkan Yazıcı, proje sürecinde deniz canlıları ve bitkilerinin zarar görmemesine özen gösterdiklerini, ÇED raporunda buna dikkat ettiklerini söyledi. Başkan Yazıcı, “Sayın Rahmi Koç, bize “Türkiye’nin en kısa sürede bitirilen marinasını siz yaptınız” dedi. Tuzla Marina, Tuzlamız’da bir 50 yıl, 100 yıl sonra da konuşulacak bir yatırımdır. Marina, Tuzla’yı bir üst lige taşıyan bir hizmet oldu. Çünkü deniz hayattır ve bulunduğu yere hareketlilik katar. İstanbul’un en ucundasınız. Vatandaşlarımız eskiden “Gömlek almaya Kadıköy’e mi, Pendik’e mi gideceğiz? Eğlenmek için Tuzla’dan gitmek zorunda kalıyoruz” diyordu.  Şu anda Tuzla kendi kendine yeten bir ilçe oldu. Marina, yıllık 20-25 milyon ziyaretçisi ile Tuzla’yı görmek isteyen insanlar için neden oldu. Mayıs ayında akvaryum açılıyor. Marina sadece yatı olanlar için değil cebinde 10 lirası olanla cebinde 10 bin lirası olanın da uğrayabileceği bir mekan oldu” şeklinde konuştu.

Sosyolojik Açıdan Dezavantajlı Kesimlere Sahip Çıkıyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın en değerli projesi olduğunu bir kez daha yineledi. Gönül Elleri Çarşısı’nı “Sosyal açıdan dezavantajlı kesimlere Kadın Kent Gönüllüleri marifetiyle yardım elini uzatma organizasyonu” olarak tanıtan Başkan Yazıcı, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Metropollerde belediye başkanları sadece kanunla belirlenen hizmetlerle sınırlandırılmış değildir. Rutin belediyecilik hizmetleri dışına çıkmak zorunluluğumuzun olduğu bir yerdeyiz. Sosyal adalet açısından dezavantajlı kesimlere sahip çıkmak zorundasınız, çünkü şehri eminsiniz, belediye başkanı bunların hepsine sahip çıkmak ve bu emaneti iyi taşımak zorunda. Sosyal projelerimizden Gönül Elleri Çarşısı da bu bakış açımızı yansıtıyor. Göreve başlayınca kurduk. 10 komisyonumuz yılın 365 günü sosyal açıdan dezavantajlı kesimlerle yakından ilgileniyor. 2.640 Kadın Kent Gönüllüsü organizasyonu sağlıyor ve biz lojistik destek sağlıyoruz. Tuzla Belediye Meclisi kararları doğrultusunda resmi olarak çalışan ve gönüllülerin birer yardım meleği gibi çalıştığı bir organizasyona sahibiz. Bu hizmetimizde kadınların hakkını vermek gerçekten mümkün değil ama onlar nezaketiyle, letafetiyle ve merhametiyle topluma en iyi yardımı ve desteği sağlıyorlar.”

Tuzla Belediyesi Sosyal Tesisleri; Türkiye’nin En Ucuz Sosyal Tesisleri
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin bu kategoride Türkiye’nin en ucuza hizmet veren sosyal tesisler olduğunu vurguladı.  Tesislerdeki hizmet kalitesinin uzak yerlerden de müşteri ağırladığını belirten Başkan Yazıcı, “Türkiye’nin en ucuz sosyal tesisleri Tuzla Belediyesi’ne ait. Tuzla’da köftemiz ve balığımız meşhurdur ama sosyal tesislerimiz de meşhurdur. Sosyal tesislerimize Kadıköy’den bile müşterimiz gelir. 8-10 liraya balık yemek başka bir yerde mümkün değildir.”

Türkiye’deki En Güzel Sahil Düzenlemesi Tuzla’da Yapılıyor
Tuzla Kule’nin ihalesinin yapıldığını, Tuzla-Bayramoğlu sahil yolu projesini Kocaeli sınırına kadar yapmayı sürdürdüklerini belirten Başkan Yazıcı, Tuzla sahilindeki çalışmaların Türkiye’deki en güzel düzenleme projesi olduğunu söyledi. Başkan Yazıcı, “Tuzla sahilinde örnek bir düzenleme yapılıyor. Belki de Türkiye’de hiç olmayacak güzellikte sahil düzenlemesi ile karşı karşıyayız. Sahilde bir otopark vardı. Bu proje kapsamında o otopark yer altına alınacak ve restaurantların önündeki yol çift şeritli olacak. Bu proje ile sadece sahilimizde düzenleme olmayacak, sahildeki trafik ve otopark yoğunluğuna da çözüm bulacağız” dedi.

Havaray’ın Tuzla’da Yapılması İçin Girişimlerimizi Sürdürüyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, İBB tarafından proje ihalesi yapılan Havaray projesi konusundaki soruları da yanıtladı. Başkan Yazıcı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi ile Pendik arasındaki hattı tamamlandığında Tuzla’dan rahatlıkla karşıya geçişimiz olacak. Metro da Tuzla’ya gelecek. Kaymakamlık ve belediye binamız arasındaki yerde alttan birleşecek. Tuzla, Anadolu yakasında Metro ve Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi’nden sonra 2.defa kavuştuğu yer olacak. Belediye binamız ile Tuzla Marina arasında havaray yapımı, İBB tarafından ihaleye çıkarıldı. Güzergahı, durakları belirlendi. İhale sonuçlandı. Projeyi biz de inceledik. Tuzla’da tek bir sıkıntı var. Havaray için planlanan hat, 5 km’lik bir hat. Bu proje, 150 milyon dolarlık bir yatırım gerektiriyor. Tuzla’nın nüfus yoğunluğunu da ele aldığımızda daha yoğun nüfuslu bir yerde başlamanın ekonomik açıdan  daha avantajlı olup olmayacağı tartışılıyor. Sonuçta Büyükşehir Belediyesi de vatandaşın emanetini taşıyor. Öncelikli yeri belirlemeye çalışıyor. Biz Tuzla’da olması için girişimlerimizi sürdürüyoruz”

Hizmet Etmenin Keyfi, Bize Ekstra Güç Veriyor
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, vatandaşa hizmet sunmaktan keyif aldığını, bu keyfin kendilerine güç kazandırdığını söyledi. Özellikle sosyal hizmetlerinde bu gücün daha çok arttığını belirten Başkan Yazıcı, “Hizmet etmek çok keyifli bir iş. Vatandaşın emanetini alıp vatandaşa hizmet edip bunun takdirini alabilmek size ekstra bir güç sağlıyor. Hizmet etmenin keyfini yaşıyoruz. Eserler oluşturmanın ve hizmet ederek vatandaşın hayat kalitesini, yaşam standardını yükseltmenin, ihtiyaç sahibinin ihtiyaçlarını karşılamanın, ortada kalmış, kimsesiz kalmış birisine yardım etmenin keyfini yaşıyoruz. Eserler oluştururken ve sosyal çalışmalarda çok keyif aldığıma inanıyorum. Gecede 3-4 saat uykuyla çoğu zaman günler, haftalar aylar geçiyor ama takdir edildiğinizi gördüğünüzde bir anda yorgunluk bitiyor. Bütün o çilelerin, sıkıntıların hepsi bitiyor. Bir anda güllük gülistanlık gibi oluyor. Bunun sırrı bu aslında.” ifadesini kullandı.

📆 01 Nisan 2016 Cuma 14:56   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR