MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » Tuzla’da Teknopark Kuruluyor
Tuzla’da Teknopark Kuruluyor

Tuzla, teknoloji ve bilgi üretiminde dünyanın sayılı merkezlerinden birisi olacak. Tuzla Belediyesi’nin ortakları arasında yer aldığı Teknopark’ın kuruluş protokolü Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman tarafından imza altına alındı.

 
Teknoloji bilgisi ve kullanımı konusundaki çalışmaları ile tanınan, teknoloji koleksiyonu bulunan ve “İnsanın Teknolojik Yalnızlığı” isimli kitabın yazarı olan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ilçeyi teknoloji üretim, geliştirme ve standartları yükseltecek bir merkez haline getirecek hamleyi gerçekleştirdi. Başkan Yazıcı’nın 2014 seçim vaatleri arasında da yer alan teknopark projesinin ilk adımı, karşılıklı imzalar ile atıldı.Tuzla Belediyesi tarafından İstanbul Medeniyet Üniversitesi kullanımına devredilen Akfırat Ek Hizmet Binası’nda kurulacak olan Teknopark, Tuzla’dan dünyaya ulaşacak teknolojinin merkez üssüne ev sahipliği yapacak.

 

Başkan Yazıcı’dan Tarihi İmza
Tuzla Belediyesi’nin ortakları arasında yer aldığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Medeniyet Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Protokolü, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman tarafından imzalandı. Kurucu heyette Tuzla Belediyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin içinde bulunduğu kamu kurumları, finans kurumları, sivil toplum kuruluşları ve TÜBİTAK yer aldı. Protokol gereği İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, kurucu heyet adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’ne başvuruyu gerçekleştirecek.

Tuzla, Bilgi Teknolojilerinin Merkezi Olacak
Tuzla’da kurulacak teknopark, üniversite-sanayi ve kamu işbirliği çerçevesinde hizmet verecek.  Teknopark, başta İstanbul olmak üzere teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, üründe ve üretim yöntemlerinde ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesi, verimliliği artıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkânlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün artırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel-küresel üretimi hedefleyecek.

Başkan Yazıcı: Birikmiş Bilgi ve Nitelikli Girişimci ile Tuzla’yı Merkez Haline Getireceğiz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada Teknopark’ın Tuzla’yı teknoloji ve AR-GE üretiminde merkez haline getireceğini söyledi. Teknopark’ın Tuzla’da sağlayacağı istihdam ve ekonomik girdinin yanı sıra dünya çapında bilinen bir marka kent olacağını belirten Başkan Yazıcı, “Bilgiye ve ileri teknolojilere dayalı sanayi firmalarının kurulup geliştirilmesini teşvik etmek üzere tasarladığımız Teknopark ile Tuzla’ya araştırmacı, nitelikli insan gücü, yeterli bilgi birikimi, yeterli finansal kaynak kazandıracağız. Tuzla’yı programlı bir şekilde AR-GE merkezi haline getireceğiz.
Teknopark ile bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan gücünden yeni girişimcilere fırsat sunarak üniversite ve AR-GE kuruluşlarında birikmiş bilginin nitelikli girişimcilerin kurduğu teknoloji, oryantasyonlu firmalar aracılığıyla ekonomik dönüşümü ile Tuzla, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacak.
İnşallah ülkemiz, milletimiz ve kurumlarımız adına hayırlı bir hizmetler yapmak için böylesine bir imzayı atmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Üniversiteler kenti olan Tuzla’da Teknopark oluşturmasıyla beraber ilçemizin çok daha güzel noktalara geleceğine inanıyoruz. Tuzla’da Teknopark  oluşturulması konusunda Tuzla Belediyesi olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” dedi.

Teknopark’ın Katkıları, Ülkemizin Milli Kazanç Hanesine Yazılacak
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, imza töreninde yaptığı konuşmada Teknopark’ın ilçeye ve ülkeye kazandıracağı değerden bahsetti. Karaman, “Yenilikçi, girişimci ve gelişimci bir üniversite sloganı ile yola çıkmış olan, çok genç, dinamik, gerisinde ancak bir 5 yılı olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak Tuzla Belediyemizin alanında bulunan Akfırat’ta Medeniyet Teknoloji Geliştirme Projesi bölgesi projesi başlatmış durumundayız. Doğal ev sahibimiz olan ve birçok başka alanda işbirliği yapacağımız Tuzla Belediyesi ile Teknopark kurulması noktasında da böyle bir protokole imza atmaktan hakikaten mutluluk ve onur duyuyoruz. İnşallah kısa sürede geliştirerek ülkemizin AR-GE’sine, üretimine, sanayisine ve topyekûn milli kazanç hanesine yazılacak çıktılar elde ederiz diye dua ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Teknopark’ın ardından aynı bölgede Çocuk Bilim Üniversitesi de kurmayı planladıklarını söyledi.

📆 26 Eylül 2016 Pazartesi 11:14   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR