MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Ukrayna heyeti hayran kaldı
Ukrayna heyeti hayran kaldı

Kamu –özel sektör ortaklığı olan ‘Yap-İşlet-Devret’ modelini incelemek üzere beraberinde kalabalık bir heyetle Pendik’e gelen Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Kachur Roman, belediyenin gerçekleştirdiği projelere hayran kaldıklarını belirtti. Heyet, özellikle Via/Port ve Marina’dan çok etkilendi.

 

Türkiye’deki son on yıldaki gelişim ve kamu-özel ortaklıkları ‘Yap-İşlet-Devlet’ modeli hakkında bilgi ve deneyimlerden istifade etmek isteyen Ukrayna Heyeti, iki günlük Ankara ziyareti sonrası Pendik’e geldi. İçerisinde Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Heyet Başkanı Kachur Roman, Bakan Yardımcıları, bakanlıkların temsilcileri, parlamenterler ve bölge kalkınma başkanlarının da bulunduğu 25 kişilik heyet, Ankara’da ilgili bakanlarla temaslarının ardından kamu özel ortaklıklarını araştırmak üzere Pendik Belediyesini ziyaret etti.

 
Kamu özel ortaklıkları hususunda öncü olan Pendik Belediyesinin tecrübelerinden istifade etmek isteyen heyet, ilçede belediyenin girişimleri ile kurulan Via/Port ve Marina ‘Yap-İşlet-Devret’ modelini inceledi. Sonrasında ise Belediye Başkanlığını ziyaret eden heyeti şu an yurt dışı ziyarette bulunan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin yerine Başkan Vekili Cevat Yaman, Belediye Meclisi Başkanı Hayrullah Hasdemir, belediye başkan yardımcıları Rüstem Kabil, Ramazan Öztürk ve belediye yetkilileri karşıladı.
Ziyarette Pendik’in adı ön plana çıktı
Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Heyet Başkanı Kachur Roman, Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmeler sonrası kamu özel ortaklıkları konusunda Pendik ilçesinin ve Pendik Belediyesinin ön plana çıktığını belirterek, bu manada ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Sunum toplantısı öncesi Marina, Via/Port ve belediyenin gerçekleştirdiği projeleri gezen Roman, projelere hayran kaldıklarını ifade etti. Türkiye’nin son 10 yılda büyük bir değişim yaşadığını gözlemlediklerini belirten Roman, “Özellikle alt yapı yatırımları, desteklenen özel sektör yatırımları, kamu-özel ortaklıkları konusundaki tecrübeleri yerinde görmek ve bu deneyimlerden istifade etmek için Pendik’teyiz. Ayrıca Türkiye-Ukrayna arasında serbest ticaret ile ilgili müzakerelerin bir an evvel tamamlanmasını istiyoruz. Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı adına, ülkeniz girişimcileriyle her türlü ekonomik işbirlikleri geliştirmek istiyoruz” dedi.

 
“Ulaşımda fırsat bölgesiyiz”
Belediye Özel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen sunumda Başkan Vekili Yaman, Pendik Belediyesinin kamu-özel ortaklıkları konusunda gerçekleştirdiği projeler ve hayata geçirilme süreçleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Pendik ilçesinin son yıllarda gerçekleştirilen yatırım çalışmaları ile İstanbul’un parlayan yıldızı olduğunu kaydeden Yaman, belediyenin bu anlamda özel ve kamusal yatırımları ilçeye çekerek ilçenin ekonomik, istihdami, stratejik manada gelişiminin yolunu açtıklarını ifade etti. Belediyenin Marina ve Via/Port yap-işlet-devret projelerinin yanında gerçekleştirdiği diğer öncü ve örnek projeler hakkında da bilgiler veren Yaman, özellikle Pendik ilçesinin ulaşım yönünde bir fırsat bölgesi olduğunu belirtti. Karayolu, Sabiha Gökçen Havaalanı, hızlı tren ve son olarak metro projesinin de tamamen hayata geçirilmesiyle ilçenin ulaşım yönünden İstanbul’un en cazip ilçelerinin başında geleceğinin kaydeden Yaman, bütün bunların ortaya çıkmasında ileriye dönük hedefleri olan ve vizyon sahibi bir yerel yönetimin pay sahibi olduğunu belirtti.
Ukrayna heyet üyeleri, Başkan Vekili Yaman’ın sunum gerçekleştirdiği sırada, Pendik Belediyesinin gerçekleştirdiği projeleri hayranlıkla seyretti.

📆 02 Ekim 2014 Perşembe 13:45   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR