MENÜ ☰
.
Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Ekonomi, Genel, Manşet, Toplum » ULUSLARARASI İSLAM DÜNYASI SEMPOZYUMU SONA ERDİ
ULUSLARARASI İSLAM DÜNYASI SEMPOZYUMU SONA ERDİ

İslam dünyasına ilişkin pek çok konunun masaya yatırıldığı Uluslararası İslam Dünyası Sempozyumu’nun kapanış oturumu Küçükçekmece Belediyesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bünyesindeki İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi (CIGA) tarafından düzenlenen sempozyumun kapanış oturumunun moderatörlüğünü CIGA Başkanı Dr. Sami Al- Arian gerçekleştirdi.  Kapanış oturumuna: Georgetown Üniversitesi’nden Dr. John Esposito, İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Oxford Üniversitesi’nden Dr. Tarık Ramazan konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumu Küçükçekmece Belediye Başkan Vekili Besim Müftüoğlu ve çok sayıda katılımcı izledi.

Sempozyumun kapanış oturumunda konuşmacılar, İslam dünyasının içinden geçtiği problemler ile Müslüman ve Batı dünyası arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

“ELEŞTİREL OLMAK GEREKİR”

Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tarık Ramazan, “İslam’da milliyetçilik yoktur ya da dar, kısır bir aidiyet fikri yoktur. Ülkenizi elbette seveceksiniz ama bütün İslam ümmetinin de eleştirel olması gerekir. İnsanlar hapishanedeyse ve orada olmamaları gerekiyorsa o zaman söylemeliyiz, işkence görüyorlarsa o zaman dile getirmeliyiz” diye konuştu.

Arap Baharı’nda insanların bir umuda sahip olduğunu vurgulayan Dr. John Esposito ise konuşmasında, otoriter rejimlerin ortadan kalkmasını istediklerini kaydetti.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Türkiye’nin son 15 yılda kaydettiği ilerlemenin sebeplerini anlatarak, sempozyuma katkı sağlayan tüm konuklara teşekkür etti.

İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi Başkanı Dr. Sami Al- Arian oturum sonunda konuşmacılara teşekkür ederek, plaket takdim etti.

8 Ek

Galeri
📆 11 Ekim 2017 Çarşamba 17:15   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR