MENÜ ☰
ARTDUŞ
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
.
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Üniversite adayları, YGS öncesi bu önerilere kulak verin!
Üniversite adayları, YGS öncesi bu önerilere kulak verin!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) çok az bir süre kaldı. 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak sınava girecek olan üniversite adaylarını şimdiden heyecan sarardı. 2 milyonun üzerinde üniversite adayının ter dökeceği sınav öncesi uzmanlar, adaylara ve ailelerine uyarılarda bulunuyor.

 

 

Üsküdar Üniversitesi Tercih Danışmanı, Uzman Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, YGS’ye girecek adaylara şu tavsiyelerde bulundu:

Bu sınav hayatımızın sonu değil

“Sınav öncesinde heyecan duymak çok normal bir duygudur. Bu bizim bir taraftan da hazır olduğumuzu ve beklentilerimizin olduğunu gösterir. Adaylar her şeyden önce şunu bilmeliler ki bu sınav bir son değil. Tabi ki süreç olarak onlar için özel bir anlamı ve önemi olan bir sınav ama hayatımızın sonu değil. Sınava öncelikli olarak bu açıdan bakmaları gerekiyor. Sınav sadece adayların amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak bir araç aslında.”

 

 

Deneme sınavlarını iyi değerlendirin

Tözeniş, sınavla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra sınav davranışlarının da kazanılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek sınav öncesinde yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Sınava birkaç gün kala yeni konular öğrenmek yerine bildiğimiz konular üzerinden soru çözümleri yapmak önemlidir.

Deneme sınavlarında mutlaka sınav stratejisi geliştirilmelidir. Deneme sınavlarında hangi testten başladığımızda ne kadar başarılı oluyorsak YGS’de de aynı stratejiyi uygulamak adayların yararına olacaktır. Bu, zamanı verimli kullanmak açısından da önemlidir.

Sınava az bir zaman kala zamanı verimli kullanmak adına soru çözümlerine ve sınav hazırlıklarına daha çok vakit ayrılmalıdır.

Sınav öncesinde sabah erken kalkabileceğiniz bir şekilde uyku düzeninizi mutlaka oluşturun.

Sınav öncesinde olumsuz söylemleriyle sizin motivasyonuzu düşürecek kişilerden uzak durun.

2015-YGS Sınava Giriş Belgeleri osym.gov.tr adresinden yayımlanacaktır. Adayların buradan giriş belgelerinin çıktılarını almaları gerekmektedir. Sınava giderken resimli bir kimlik ve 2015-YGS Sınava Giriş Belgelerini mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Sınavdan önce sınav giriş yerini mutlaka görmek gerekir.”

 

Motivasyonunuzu yüksek tutun

Sınav günü yaklaştıkça adayların geçmişi düşünmeyi bırakıp bugünü ve önlerinde kalan günleri nasıl daha verimli geçireceklerini planlamaları gerektiğini belirten Ece Tözeniş, “Olumsuz duygu ve düşüncelerini bir kenara bırakıp bugüne kadar ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını kendilerine hatırlatarak bundan sonraki zamanlarda da aylar içinde yaptıkları çalışmaları hatırlayarak motivasyonlarını yüksek tutmalarını öneririm.” dedi.

 

Sınav sırasında bunlara dikkat!

Ece Tözeniş sınav sırasında yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

“Sınava başlamadan önce verilen soru kitapçığının baştan sona kontrol edilmesi ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan sorular varsa bu kısımları mutlaka sınav görevlisi ile paylaşmaları gerekir.

Sınav kitapçığının ön kapağındaki ad-soyad kısmını mutlaka doldurmaları gerekir.

Soru kitapçığının üzerindeki numarayı mutlaka cevap kağıtlarına kodlamaları gerekir.

Yeni strateji geliştirmeyin!
Deneme sınavlarında oluşturdukları sınav stratejilerini gerçek sınavda da uygulamalıdırlar. Deneme sınavlarında hangi testten başlıyorlarsa sınavda da o testten başlamaları başarıyı arttıracaktır.

Turlama tekniği zamanı etkin kullanmak açısından önemlidir. Öncelikle kolay soruların çözülmesi, zorlanacaklarını düşündükleri, zaman kaybettirme ihtimali olan soruların daha sonraya bırakılması başarılarını arttıracaktır.

Her soru çözümünü tamamladıktan sonra sorunun doğru cevap kısmını cevap anahtarına geçirmelidirler bu kaydırma yapma ihtimallerini sıfıra düşürür.

Çok bunaldıklarını hissettikleri anda devam etmek yerine kendilerine birkaç saniyelik de olsa nefes alma zamanları ayırmalıdırlar.

Bu tavsiyeler de anne ve babalara
Anne ve babalara da tavsiyelerde bulunan Tözeniş, şunları söyledi:

“Anne-babalar da tıpkı adaylar gibi sınavın bir son olmadığını bilmelidirler. Adaylara güvendiklerini her fırsatta hissettirmel, sonuç ne olursa olsun çocuklarının kendileri için önemli olduğunu dile getirmelidirler. Sınav öncesinde ertesi gün çok büyük bir olay varmışçasına davranmak yerine çocuklarıyla birlikte olağan bir gün geçirmelerinde fayda vardır. Bir gün öncesinde sürekli sınavla ilgili konuşmalardan uzak durmalıdırlar. “

📆 05 Mart 2015 Perşembe 12:31   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR