MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Yaşasın Cumhuriyet…
Yaşasın Cumhuriyet…

Cumhuriyet Bayramı Ahmet Şimşek Kolejinin tüm birimlerinde coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. Kuruluş yılı nedeniyle Ahmet Şimşek Koleji Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi ayrı ayrı program hazırladı. Gün boyunca süren etkinliklerin sabah bölümünde Ahmet Şimşek Koleji Anaokulu, İlkokul ve Ortaokulun hazırladığı program sahnelenirken, ikinci bölümde ise Ahmet Şimşek Anadolu Lisesinin hazırladığı program gerçekleştirildi.

 
Ahmet Şimşek Kolejindeki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Bol bol alkış alan kutlama törenlerinde günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmalar yapıldı, video gösterimi gerçekleştirildi, şiirler okundu, oratoryolar sahnelendi, okul koroları birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Kutlamalara veliler de katıldı. Veliler, bir yandan gururla çocuklarının gösterilerini izlerken, bir yandan da hatıra fotoğrafı çektiler.

 

 

 

hurriyet güçlü bireylerin yönetim şeklidir.”Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının sabah bölümünde konuşan Ahmet Şimşek Koleji İlkokul-Ortaokul Müdürü Hasan Delikenli, “Bu bayrak, bu vatan için şehit olanları, cumhuriyetin kurulması için her türlü fedakarlığı gösteren büyük Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum, aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Bize düşen iyi bir cumhuriyetçi olmamızdır. İyi bir cumhuriyet için iyi eğitimli olmak gerekir. Cumhuriyet güçlü bireylerin yönetim şeklidir. Bir tarafın, bir zümrenin, bir topluluğun yönetim şekli değildir. Büyük Atatürk, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmemiz için arkadaşlarıyla birlikte kurduğu cumhuriyeti yönetim şeklimiz olarak kabul etmiştir. O günden bu güne kadar 93 yıldır, yönetim şeklimiz hiçbir engeli kabul etmeden cumhuriyettir. Büyük Atatürk’ün bizlere emanet ettiği cumhuriyeti bayram olarak kutladığımız bu gün bizim için çok önemlidir. Bu günün kıymetini her gün, her saniye iyi bilip hatırlamamız lazımdır. Bu yönetim şeklini hiçbir şekilde, hiçbir kesime bırakmayacağız. Eğer güçlü, kuvvetli, bilgili ve çalışkan olursak cumhuriyet bizi daha güzel günlere götürecektir. Yaşasın cumhuriyet.” dedi.
“Suriye’yi, Irak’ı düşünün…”

 
Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Müdürü Bora Esin ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bu gün tarihimizin en gurur verici, en önemli gününün arifesindeyiz. Tarihimizi en kaba şekilde özetlemek gerekirse; yüzyıllar süren muhteşem bir imparatorluk bitme, yok olma noktasına gelmiştir. Yakın çevreniz yok, aileniz yok, çocuklarınız, abiniz, ablanız, anneniz, babanız yok. Ekonominiz, sanayiniz, biliminiz, sanatınız, özgürlüğünüz, ülkeniz, benliğiniz yok. Bunları anlayabilmek için Suriye’yi, Irak’ı düşünün. 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinde biz işte buyduk. Bitmiştik, yok olmanın arifesindeydik ama büyük Türk Ulusu başka bir şeyin de arifesindeydi. Atamızın, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşının arifesindeydik. Ulu önderimiz ve bizler tüm dünyaya hayır dedik. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 28 Ekim 1923 tarihinde saat 13.00’te masasından ayağa kalkarak ‘Arkadaşlar yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz.’ dedi. İşte böyle, yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz. Cumhuriyetimiz ilelebet payidar olsun. 93. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Ama her şeyi, işimizi, ödevimizi iyi, güzel, doğru mu yaptık? 15 Temmuz’un da arifesindeydik. Sanki bir şeyler inanılmaz şekilde 15 Temmuz’da ters gitmişti. Eğer cumhuriyete bir gün değil de, yılın 365 günü sahip çıkarsak ne Mondros, ne de 15 Temmuz ihanetini bir daha yaşamayız. Yarın hepinizi Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaya, bayraklarınızı alıp cumhuriyet coşkusunu yaşamaya davet ediyorum. Ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu cumhuriyetine sahip çıkana, ne mutlu bu kutlama töreninde bulunanlara. Yaşasın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız.”
unnamed-11 unnamed-13 unnamed-10

Galeri
📆 28 Ekim 2016 Cuma 17:31   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR