MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Yeşilay ve Diyanet’ten bağımlılıkla mücadele için işbirliği
Yeşilay ve Diyanet’ten bağımlılıkla mücadele için işbirliği

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, din görevlileri vasıtasıyla bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliğine gitti. İşbirliği çerçevesinde iki kurum alkol, uyuşturucu madde ve kumar gibi bağımlılıklara karşı duyarlılığı artırmayı hedefliyor.

 

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında halkımızda bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Yeşilay Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından imzalanan protokol çerçevesinde, din görevlileri vasıtasıyla özellikle gençlerin alkol, uyuşturucu madde ve kumar gibi bağımlılıklara karşı duyarlılığını artırmak hedefleniyor.

 

 

 

Din görevlilerinin etkisi büyük

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleşen imza töreninin ardından açıklama yapan Yeşilay Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, bağımlılıkla mücadeleyle ilgili yeni tedbirlerin yolda olduğunu söyledi. Karaman, “Son yıllarda uyuşturucu kullanım yaşının çok küçük yaşlara kadar düşmesi, kullanım yaygınlığının artması bu alanda daha ciddi tedbirlerin alınmasını zaruri kılmaktadır. Bu tehlikeyle mücadele etmek ve toplumun her kesimine ulaşmak için işbirliklerimizi artırıyoruz” dedi. Din görevlileri vasıtasıyla da tüm vatandaşlara ulaşmayı hedeflediklerini belirten Karaman, şunları kaydetti: “Diyanet İşleri Başkanlığıyla yaptığımız bu protokolle din görevlilerinin halkı etkileme gücü ve bağımlılıklara karşı var olan duyarlılıklarından istifade ederek özellikle uyuşturucu konusunda, kendi bulundukları bölgelerde gençleri bilgilendirmelerini ve her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak tutmalarını hedefliyoruz.”

 

 

 

Bağımlılık tehdidinin yollarını kapamalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise imzalanan anlaşmanın her türlü bağımlılıkla mücadelede işbirliğini kapsadığını belirtti. Sentetik uyuşturucuların genç kuşaklarda tehdit oluşturduğunu belirten Görmez, “Tehdidin boyutları ne kadar önemliyse tehdide giden yolları bulmak, onları kapatmak çok daha büyük önem arz ediyor. Bu konularda ben din görevlisi arkadaşlarımın toplumu bilhassa genç kuşakları doğru bilgilendirmek adına yapacakları daha büyük vazifelerinin olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

 

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan işbirliğinin çerçevesi, halkımızım alkol, uyuşturucu madde ve kumar gibi kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklara karşı duyarlılığını artırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Yeşilay tarafından geliştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında 81 ilde belirlenecek din görevlileri kapsamlı bir eğitimden geçecek. Formatörler eğitimciler ise kendi illerindeki tüm din görevlilerini eğitecek. Bu şekilde kaynak ve hizmet kullanımında işbirliği yapılarak camilerde halk eğitim faaliyetlerinin uygulamaya konulması planlanıyor. Müftüler ve din görevlilerinin, aylık toplantılarda, hizmet içi eğitim kurslarında ve seminerlerde eğitilmesini öngören anlaşma, din görevlilerinin vatandaşları bilgilendirmesini, medya yayınları yoluyla toplumun aydınlatılmasını öngörüyor.

Etiketler:
📆 18 Eylül 2014 Perşembe 22:46   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR